Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy

Powrót

ZDAJEMY EGZAMIN Z POMOCY

Data publikacji: 2022-05-04

Sekretarz stanu Stanisław Szwed wziął udział w panelu dyskusyjnym „Ukraińcy w Polsce”, który odbył się drugiego dnia XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Od początku wojny na Ukrainie do Polski przybyło już niemal 3 mln uchodźców. Bez mocnego zaangażowania instytucji rządowych, samorządowych, osób fizycznych, wolontariatu, NGO nie bylibyśmy w stanie pomóc w takim zakresie, jak pomagamy – mówił wiceminister Szwed. Przypomniał zaangażowanie nie tylko rządu, który szybko wprowadził specustawę, ale także Straży Granicznej, Wojsk Obrony Terytorialnej, Państwowej Straży Pożarnej, Polskich Kolei Państwowych czy licznych organizacji pozarządowych.

Kobiety zastąpiły mężczyzn

– Dzięki przyjętej specustawie umożliwiliśmy obywatelom Ukrainy dostęp do rynku pracy. Jedyny wymóg formalny leży po stronie pracodawcy, który jest zobowiązany powiadomić w ciągu 14 dni powiatowy urząd pracy o zatrudnieniu danej osoby – mówił wiceminister. Dodał, że wyzwaniem dla rynku pracy jest zmieniająca się struktura osób. – Przed 24 lutego w Polsce legalnie pracowało 2 mln Ukraińców. Dziś w ZUS jest zarejestrowanych 700 tys. Ukraińców.

Wcześniej większość pracowników stanowili mężczyźni. Obecnie wśród przybywających dominują kobiety z dziećmi.

Jednorazowe świadczenie i pomoc w znalezieniu pracy.

W znalezieniu pracy pomaga im prowadzony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej program „Razem Możemy Więcej”. Jest on skierowany do samorządów, organizacji pozarządowych oraz instytucji rynku pracy. Pomaga on m.in.  w nauce języka polskiego, koniecznego do podjęcia zatrudnienia. W jego ramach wpłynęło już ponad 900 wniosków na projekty aktywizujące cudzoziemców. Przeznaczyliśmy na niego 100 mln zł.

Wiceminister Stanisław Szwed podkreślił także, że z wprowadzonego specustawą jednorazowego świadczenia skorzystało już blisko 600 tys. obywateli Ukrainy.

Panel dyskusyjny „Ukraińcy w Polsce”, który odbył się drugiego dnia XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Na zdjęciu widać 6 osób siedzących przy stolikach. Jedna z osób trzyma mikrofon i przemawia do niego.
Zobacz także: archiwum "Aktualności" (archiwum)...