Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy

Powrót

DZIŚ PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY – PORA NA KONTAKT Z NATURĄ. NASZ I NASZYCH DZIECI.

Data publikacji: 2022-03-21

Dorośli zauważają, że współczesne dzieci mają mniej kontaktu z naturą i rzadziej bawią się na świeżym powietrzu niż oni w ich wieku.

Wielu dorosłych wspomina urok swojego dzieciństwa bez dostępu do technologii, czas spędzany na podwórkach, wakacje na wsi. Dzisiaj miejsce przysłowiowego „trzepaka” i roweru zajął komputer czy smartfon a kontakt z naturą wielu osób został ograniczony do minimum.

 Intuicja zaś podpowiada, że przebywanie w otoczeniu przyrody ma korzystne działanie na wiele sfer życia. Nauka potwierdza to przekonanie.

Co daje nam kontakt z naturą?

Z wielu badań wynika, że kontakt z przyrodą wspomaga terapię poważnych zaburzeń, takich jak ADHD  czy zaburzenia ze spektrum autyzmu, poprawia koncentrację i koordynację ruchową, regeneruje umysł i ciało.

Ludzie z dostępem do terenów zielonych mają na ogół wolniejsze tętno, niższe ciśnienie krwi i niższy poziom we krwi hormonu stresu – kortyzolu. 

Naturalne środowisko bez wysiłku przykuwa uwagę i towarzyszy temu odczucie przyjemności, np. cieszy nasze oczy piękny widok zachodzącego słońca.  Środowisko, które nie wymaga niepodzielnej uwagi człowieka może też mentalnie go wyciszać. To z kolei może nasilać współczucie do samego siebie, szacunek do ciała i docenienie tego, że jest ono częścią szerszego ekosystemu wymagającego ochrony i opieki.

Doświadczenia  wychowawców na koloniach czy też  organizatorów harcerskich obozów i wydarzeń , obozów jeździeckich czy żeglarskich pokazują , że dzieci uwielbiają zajęcia i wypady w przyrodę i niemal w magiczny sposób zapominają o swoich smartfonach.

Mimo, że jako dorośli często wracamy  z  tęsknotą do wspomnień z  czasów naszego dzieciństwa „sielskiego i anielskiego” , kiedy całymi dniami hasaliśmy „po polu” – to jako współcześni rodzice często nie potrafimy zapewnić tego własnym dzieciom.

Dlaczego? Bo to trudniejsze i wymaga z naszej strony czasu, wysiłku, poświęcenia uwagi naszym pociechom   a  danie dziecku smartfona do ręki zapewnia przysłowiowy „święty spokój „ na jakiś czas.

 Ale pomyślmy -  czy to aby na pewno dobre rozwiązanie?

Może więc warto do naszych codziennych  zajęć dodać  wspólne wyprawy do lasu czy parku w weekendy. Może zamiast siedzenia przed telewizorem  wsiądźmy z dziećmi na rowery i ruszajmy w nieznane.

 

 

Na zdjęciu widać gromadkę rozbawionych i biegnących dzieci z dużym kolorowym latawcem.
Zobacz także: archiwum "Aktualności" (archiwum)...