Aktualności


wsteczWstecz

MAŁOPOLSKIE HOSPICJUM DLA DZIECI

2019-06-14

Kilka dni temu informowaliśmy na naszej stronie (patrz artykuł : RUSZAJĄ TURNUSY ODCIĄŻENIOWE DLA OPIEKUNÓW DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH),że z ramienia Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie turnusy odciążeniowe realizowane będą przez Małopolskie Hospicjum dla Dzieci , które swoją siedzibę ma w Krakowie przy ul. Otmętowej 4.

Przy tej okazji chcielibyśmy przedstawić bliżej Państwu tę jakże ważną organizację.

Małopolskie Hospicjum dla Dzieci zostało stworzone jako miejsce wyjątkowe – nazywane przez rodziny „Drugim Domem”. W ramach hospicjum działa też pierwsze w Polsce Centrum Opieki Wyręczającej
Małopolskie Hospicjum dla dzieci rozpoczęło działalność w 2006r . Od wielu lat opiekuje się nieuleczalnie chorymi dziećmi i ich rodzinami w domach na terenie całej Małopolski.
Z kompleksowej opieki hospicyjnej , obejmującej zarówno wsparcie medyczne , ale także pomoc psychologiczną, socjalną, prawną i duchową skorzystało już ponad 200 rodzin.
Małopolskie Hospicjum dla Dzieci zapewnia:
- Opiekę w miejscu zamieszkania .
Lekarze , pielęgniarki , rehabilitanci przyjeżdżają do domów chorych dzieci. Wszyscy podejmują walkę o spowolnienie postępów choroby , nabranie sił przez chore dziecko, walczą o każdy jego ruch i krok.

- Wsparcie o każdej porze dnia i nocy.
Dzięki takiej opiece rodzice chorego dziecka czują ,że nie są pozostawieni sami sobie. Jest to szczególnie ważne , gdy opuszczają szpital z chorym dzieckiem , gdyż wtedy zawsze towarzyszą im obawy czy sobie poradzą . W takich momentach pomoc Hospicjum jest nieoceniona.

- Kompleksową pomoc
Hospicjum koncentruje się nie tylko na samym dziecku- pacjencie , ale na całej jego rodzinie. Rodzicom oferuje się pomoc psychologiczną i prawną, rodzeństwu – w miarę możliwości hospicjum stara się wynagrodzić fakt, że na co dzień życie rodziny koncentruje się wokół chorego brata lub siostry, dlatego dla tych zdrowych organizowane są wyjazdy letnie, zimowe, dzień dziecka.

-Wsparcie psychologiczne
Rodziny, które są pod opieką Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci są w stałym kontakcie z psychologiem i w każdej chwili mogą zwrócić się o pomoc.
Kiedy krępuje ich taka rozmowa , mogą skorzystać z telefonu zaufania (603 260 760)
Hospicjum dba także o rodzeństwo pacjentów . Młodzi ludzie nie zawsze mogą się pogodzić z faktem, że z bratem lub siostrą nie mogą spędzać czasu tak jakby chcieli, albo , że wszystko kręci się wokół chorego brata lub siostry.
Dla nich prowadzona jest grupa wsparcia – spotkania z psychologiem i innymi osobami w podobnej sytuacji mają pomóc w oswojeniu i zrozumieniu sytuacji domowej.
Hospicjum pomaga też rodzinom przejść okres żałoby po śmierci dziecka.

W sytuacji , kiedy u nienarodzonego jeszcze dziecka zdiagnozowaną poważną chorobę – matka, która w takim momencie jest załamana i zagubiona musi mieć silne wsparcie. Zwykle nie może liczyć na bliskich , bo przeżywają ten sam dramat . W takiej sytuacji fachową pomoc – lekarską i psychologiczną – oferuje hospicjum perinatalne

- Nie tylko w chwilach smutku !
Hospicjum jest z rodzinami nie tylko w chorobie dziecka – gdy jest im trudno i źle. Chce towarzyszyć rodzinom w radosnych momentach – takich jak np. urodziny.
Pracujący w hospicjum pamiętają ,kiedy świętują podopieczni placówki- organizują im wówczas akcje urodzinowe, przyjeżdżają do dzieciaków z kolorowymi prezentami i kartkami urodzinowymi.

Małopolskie Hospicjum dla Dzieci to miejsce w którym toczy się życie....
Z pewnością dominują w nim smutne szarości, ale przecież mówimy o dzieciach – a w ich świecie nie może zabraknąć kolorów.

Więcej informacji o działalności Małopolskiego Hospicjum dla dzieci można znaleźć na stronie: www.mhd.org.pl


wsteczWstecz

przejdź do góry...

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy. ul. Jagiellońska 7, 32-010 Luborzyca

Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji