Aktualności


wsteczWstecz

WARTO OBEJRZEĆ (W KINIE, NA DVD) – „JANKA”

2019-05-29

Polecamy Państwu do obejrzenia film „Janka” wyreżyserowany w 2018 r przez Adelę Kaczmarek-Siwińską , z muzyką Grzegorza Turnaua.

Jest to filmowa opowieść o życiu szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej – Janiny Ochojskiej.
Pełen kontrastów i kolorów portret dzielnej i odważnej kobiety.
W dzieciństwie Janina zachorowała na polio. Zagrożona wtórnym paraliżem wyjechała do Francji na operację. „Mam teraz żelazny kręgosłup” – śmieje się.
„To jest konstrukcja tak trwała , że gdy w 1994 roku spadłam do przepaści wracając z Sarajewa, nic mi się nie stało”
Szpitale, operacje, tęsknota za rodziną, edukacja poza domem ukształtowały jej osobowość. Została astronomem, ale odkryła inne powołanie.

Film powstawał 7 lat. „Od początku zaskakująca była otwartość i ciepło bohaterki, bo jest zasadniczą i zdecydowaną, konkretną osobą”- wspomina reżyserka.
„Fascynowało mnie, że jest bardzo wierzącą osobą, choć nie była nią od dzieciństwa. Odbyłyśmy wiele rozmów filozoficzno-religijnych [....] Moje życie zmieniło się. Jeśli ktoś powiedziałby mi, gdy rozpoczynałam pracę nad filmem, że ochrzczę się a Janka będzie matką chrzestną nie uwierzyłabym. A tak się stało” – mówi Adela Kaczmarek Siwińska.

Może w wolnej chwili warto obejrzeć film o Janinie Ochojskiej – dzielnej , nietuzinkowej kobiecie, która na przekór swoim ograniczeniom i trudnościom niesie innym radość i pomoc.

Na podstawie: Magazynu Integracja 1/2019 (153)


wsteczWstecz

przejdź do góry...

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy. ul. Jagiellońska 7, 32-010 Luborzyca

Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji