Aktualności


wsteczWstecz

JEŚLI JUŻ MUSISZ SIĘ ZADŁUŻAĆ - RÓB TO MĄDRZE

2019-04-29

Jeśli w perspektywie kilku lat nasze wydatki przewyższają dochody to może się zdarzyć, że zabraknie nam pieniędzy i musimy zaciągnąć kredyt/pożyczkę.
Zaciąganie kolejnych kredytów- czasami po to by spłacić poprzednie – może spowodować ,że wszystkie nasze zobowiązania finansowe urosną do kwot, których nie będziemy w stanie spłacać na bieżąco.
Gdy już wpakowaliśmy się w takie tarapaty – może trzeba pomyśleć o skonsolidowaniu zadłużenia – kilka kredytów krótkookresowych o wysokich ratach zamieniamy na jeden o dłuższym okresie spłaty ale o niższych ratach .

Zadłużając się pamiętajmy o kilku zasadach.

Najpierw ogólna zasada:
Kredyt służy temu, byśmy mogli wykorzystać pieniądze w danym momencie zamiast móc uczynić to w dalekiej przyszłości. Za ten luksus musimy jednak płacić – odsetki, prowizje, inne opłaty. Dlatego należy wykorzystywać go mądrze, to znaczy na zakup towarów lub usług, które czekać nie mogą, nie powinny, lub też takich w których przypadku koszt oczekiwania byłby większy od kwoty kredytu.

I tak: Kredyt mieszkaniowy.
Mieszkać trzeba już a nie za 20 lat więc jeśli nie mamy bogatych rodziców, należy mieszkanie kupić na kredyt lub wynająć. Kredyt bywa zazwyczaj korzystniejszy finansowo od wynajmowania mieszkania. Zaciągając taki kredyt, stajemy się posiadaczami majątku a raty kredytu w odróżnieniu od wynajmu nie przepadają , gdyż po zakończeniu okresu spłacania kredytu mamy na własność nieruchomość.

Kredyt na samochód.
Może być niezbędny, jeżeli mamy chorego członka rodziny i musimy ciągle wozić go po różnych placówkach medycznych , albo samochód jest nam niezbędny do dojazdów do pracy skracając czas dojazdu. Natomiast jeśli z samochodu mamy korzystać rzadko – lepiej przestawić się na komunikację miejską.

Kredyt na przedmioty służące do zarabiania.
Jeśli zarabiamy za pomocą komputera, samochodu czy sprzętu fotograficznego zazwyczaj lepiej jest ponieść koszty kredytu niż zwlekać z zakupem. Kluczowa jest tu częstotliwość korzystania z danego dobra- jeśli dana rzecz jest nam potrzebna kilka razy do roku – lepiej sprzęt wypożyczyć niż zaciągać kredyt na jego zakup.

W pozostałych przypadkach lepiej jest nie finansować zakupów kredytem!

W szczególności tyczy się to wydatków wakacyjnych, świątecznych, rozrywkowych i wszystkich innych !

Źródlo: Publikacja: Rodzina receptą na kryzys- praca zbiorowa


wsteczWstecz

przejdź do góry...

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy. ul. Jagiellońska 7, 32-010 Luborzyca

Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji