Aktualności


wsteczWstecz

FAS – PŁODOWY ZESPÓŁ ALKOHOLOWY - TEGO MOŻNA W 100% UNIKNĄĆ

2019-04-03

W ciąży nie można wypić najmniejszej ilości alkoholu. Nawet ta najmniejsza może poważnie zaszkodzić rozwijającemu się dziecku.

Należy pamiętać, że zmiany u dziecka, jakie powstają wskutek przyjmowania przez nie alkoholu w trakcie życia płodowego, są nieodwracalne. Dlatego w ciąży lepiej zachować 100-proc. abstynencję.

Niestety, w Polsce abstynencja alkoholowa w ciąży nie jest wcale oczywista dla wszystkich. Z badań wynika, że co najmniej 6 proc. kobiet w naszym kraju spożywa alkohol w tym wyjątkowym okresie życia.

W konsekwencji część dzieci ,których matki piły alkohol w trakcie ciąży rodzi się z płodowym zespołem alkoholowym (tzw.FAS).

FAS to zespół wad wrodzonych, obejmujących zaburzenia fizyczne i neurologiczne. FAS (z języka ang. Fetal Alcohol Syndrome) to najpoważniejsza konsekwencja picia przez kobietę alkoholu w ciąży. Nie wiadomo, jaka ilość alkoholu wywołuje płodowy zespół alkoholowy (FAS), ale już jednorazowe picie alkoholu może wywołać FAE, czyli lżejszą odmianę FAS.

Objawy FAS to m.in.:

- niski wzrost, małogłowie, zniekształcenia twarzy
- wady układu kostno-mięśniowego
- problemy ze słyszeniem, opóźnioną zdolność mówienia
- zmniejszone pole widzenia, słaba pamięć wzrokowa (dziecko może się łatwo gubić nawet w okolicy domu)
- anomalie w budowie wątroby, serca, nerek, narządów płciowych
- nadpobudliwość
- problemy z pamięcią i trudności w uczeniu się (dziecko będzie się skarżyć, że „nic mu nie wchodzi do głowy”, choć się uczy)
- zaburzenia zachowania, niedostosowanie społeczne, trudności w przewidywaniu konsekwencji swoich zachowań (może np. uciekać z domu)
- niekontrolowane napady złości, agresja, skłonność do uzależnień
- skłonności depresyjne i lękliwość

FAS - to jedna z niewielu chorób wrodzonych dziecka, na którą matka ma całkowity wpływ.

By dziecko nie cierpiało z powodu płodowego zespołu alkoholowego, wystarczy po prostu nie pić alkoholu. Tylko tyle. Warto wziąć to sobie do serca.


wsteczWstecz

przejdź do góry...

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy. Luborzyca 97, 32-010 Luborzyca

Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji