Aktualności
FAS – PŁODOWY ZESPÓŁ ALKOHOLOWY - TEGO MOŻNA W 100% UNIKNĄĆ
W ciąży nie można wypić najmniejszej ilości alkoholu. Nawet ta najmniejsza może poważnie zaszkodzić rozwijającemu się dziecku.
Należy pamiętać, że zmiany u dziecka, jakie powstają wskutek przyjmowania przez nie alkoholu w trakcie życia płodowego, są nieodwracalne. Dlatego w ciąży lepiej zachować 100-proc. abstynencję.
Niestety, w Polsce abstynencja alkoholowa w ciąży nie jest wcale oczywista dla wszystkich. Z badań wynika, że co najmniej 6 proc. kobiet w naszym kraju spożywa alkohol w tym wyjątkowym okresie życia.
W konsekwencji część dzieci ,których matki piły alkohol w trakcie ciąży rodzi się z płodowym zespołem alkoholowym (tzw.FAS).
FAS to zespół wad wrodzonych, obejmujących zaburzenia fizyczne i neurologiczne. FAS (z języka ang. Fetal Alcohol Syndrome) to najpoważniejsza konsekwencja picia przez kobietę alkoholu w ciąży. Nie wiadomo, jaka ilość alkoholu wywołuje płodowy zespół alkoholowy (FAS), ale już jednorazowe picie alkoholu może wywołać FAE, czyli lżejszą odmianę FAS.
Objawy FAS to m.in.:
- niski wzrost, małogłowie, zniekształcenia twarzy
- wady układu kostno-mięśniowego
- problemy ze słyszeniem, opóźnioną zdolność mówienia
- zmniejszone pole widzenia, słaba pamięć wzrokowa (dziecko może się łatwo gubić nawet w okolicy domu)
- anomalie w budowie wątroby, serca, nerek, narządów płciowych
- nadpobudliwość
- problemy z pamięcią i trudności w uczeniu się (dziecko będzie się skarżyć, że „nic mu nie wchodzi do głowy”, choć się uczy)
- zaburzenia zachowania, niedostosowanie społeczne, trudności w przewidywaniu konsekwencji swoich zachowań (może np. uciekać z domu)
- niekontrolowane napady złości, agresja, skłonność do uzależnień
- skłonności depresyjne i lękliwość
FAS - to jedna z niewielu chorób wrodzonych dziecka, na którą matka ma całkowity wpływ.
By dziecko nie cierpiało z powodu płodowego zespołu alkoholowego, wystarczy po prostu nie pić alkoholu. Tylko tyle. Warto wziąć to sobie do serca.