Aktualności


wsteczWstecz

FAKTY I MITY NA TEMAT DOPALACZY

2019-09-04

1.Produkt o tej samej nazwie zawiera określoną liczbę i rodzaj substancji – to MIT !

Produkty o tej samej nazwie zakupione w kilku różnych miejscach miały inne składy i stężenia substancji psychoaktywnych.

2. Powszechnie uważa się, że ich użytkownikami w Polsce są przede wszystkim nastolatki - to MIT !

Młodzież nie jest obecnie największą grupą użytkowników dopalaczy. Większość z nich stanowią młodzi dorośli (19-24 lat) i dorośli do 40 lat.

3. Dopalacze można stosować rekreacyjnie – to MIT !

To narkotyki, na dodatek często powodujące nie tylko zatrucia, ale i doprowadzające do śmierci. W najnowszym raporcie GIS na temat nowych substancji psychoaktywnych podano, że w 2018 r. zanotowano 4260 przypadków interwencji medycznych związanych z zatruciem lub podejrzeniem zatrucia NSP (Nowymi Substancjami Psychoaktywnymi)

4. Nowe narkotyki przyczyniły się do zgonu 162 osób – FAKT !

Należy sądzić, że użytkownicy nowych narkotyków zachowują się coraz bardziej ryzykownie, ale też nie da się wykluczyć, że używane w nich substancje są coraz bardziej niebezpieczne.
W grupie wiekowej do 18 lat zarejestrowano 686 podejrzeń zatruć, co stanowiło 16,1 proc. wszystkich zgłoszeń; najwięcej (527) w przedziale 16-18 lat.

Za to w grupie powyżej 18 lat liczba zgłoszeń wyniosła 3339.
Najwięcej (1251) zanotowano w grupie 19-24 oraz 30-39 (1065). W grupie powyżej 40 lat zatruć było 209.

Narkotyki: gdzie zgłosić się o pomoc:

- Jeśli ktoś po zażyciu substancji psychoaktywnej zaczyna dziwnie się zachowywać, jest pobudzony lub wprost przeciwnie – nie da się z nim nawiązać jakiegokolwiek kontaktu, ma problemy z oddychaniem – dzwoń pod numer 112.
- Jeśli potrzebujesz konsultacji w sprawie swojej lub swojego bliskiego, na stronie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii znajduje się baza placówek udzielających pomocy uzależnionym od substancji psychoaktywnych.


Link: https://www.kbpn.gov.pl/portal?id=110979


wsteczWstecz

przejdź do góry...

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy. ul. Jagiellońska 7, 32-010 Luborzyca

Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji