Aktualności


wsteczWstecz

NARKOTYKI – ZAGROŻENIE WŚRÓD MŁODYCH I DOROSŁYCH

2019-08-28

Niemal 2 proc. dorosłych Polaków zadeklarowało w 2018 roku, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy było pasażerami w samochodzie prowadzonym przez kierowcę znajdującym się pod wpływem narkotyków. To nie jest marginalny problem, to kilkaset tysięcy ludzi.
Tak alarmował na Ogólnopolskiej Konferencji „Narkotyki - Narkomania. Polityka. Nauka i Praktyka” w czerwcu tego roku dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii Piotr Jabłoński, cytując badania z września 2018 roku.

Ludzie zażywający narkotyki są wśród nas. Taka osoba to już coraz rzadziej słaniający się na nogach człowiek, który w melinie wstrzykuje sobie heroinę.

Na rynku są obecnie rozmaite rodzaje substancji psychoaktywnych, które zwykle nie wymagają wstrzykiwania, zaś część z nich to substancje legalne, ale dające się używać w celu uzyskania określonych doznań (na przykład leki wydawane bez recepty lekarskiej).
Heroina nadal pozostaje poważnym zagrożeniem, choć coraz częściej nie jest przyjmowana dożylnie.
- Wskaźniki podaży sugerują, że zagrożenie to może być coraz większe. Ilość skonfiskowanej heroiny przez policję w całej Europie wzrasta, a cena jest stosunkowo niska, co wskazuje na powszechną jej dostępność w wielu częściach Europy – mówił na konferencji Narkotyki -Narkomania. Polityka. Nauka i Praktyka” Artur Malczewski z Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, przedstawiając najnowszy europejski raport na temat narkotyków i narkomanii.
Choć spadło używanie marihuany i przetworów konopi indyjskich, także przez najmłodszych, wciąż jest to niepokojące zjawisko.
Jest to najpowszechniej stosowany niedozwolony środek odurzający, a blisko 20 proc. osób w wieku 15–24 lata przyznaje, że używało konopi indyjskich w ciągu ostatniego roku – dodał Artur Malczewski, przedstawiając dane europejskie.
Polską specyfiką na narkotykowej mapie Europy jest zaś zjawisko zażywania leków poza wskazaniami lekarskimi. Zwłaszcza wśród nastolatków – na konferencji podano, że ok. 10 proc. młodzieży zażywa leki bez wskazań lekarskich w celu wywołania określonego stanu (np. pobudzenia lub uspokojenia się).
Kolejną polską specyfiką na narkotykowej mapie Europy jest rynek dopalaczy – czyli nowych substancji psychoaktywnych oraz wiek ich użytkowników. Prawnie termin „dopalacze” nie istnieje – to substancje, a raczej ich mieszaniny, które nazywa się nowymi substancjami psychoaktywnymi (NSP).


wsteczWstecz

przejdź do góry...

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy. ul. Jagiellońska 7, 32-010 Luborzyca

Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji