Aktualności


SENIORZE, NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ !

2019-08-19

Oszuści działający metodą "na wnuczka" czy "na policjanta" wciąż oszukują starszych ludzi i wyłudzają pieniądze.

Coraz częściej członkowie grup przestępczych podają się za policjantów CBŚP bądź funkcjonariuszy zajmujących się rozpracowywaniem oszustów.

Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Więcej : w zakładce Seniorzy


ŚWIADCZENIE UZUPEŁNIAJĄCE DLA OSÓB NIEZDOLNYCH DO SAMODZIELNEJ EGZYSTENCJI

2019-08-16

Prezydent podpisał ustawę z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, która czeka już jedynie na opublikowanie. Przypomnijmy, że ustawa określa warunki nabywania prawa, tryb przyznawania oraz zasady wypłacania i finansowania świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Więcej : w zakładce: Dofinansowania dla osób niepełnosprawnych


500+ i 300+ W NASZEJ GMINIE

2019-08-14

Od pierwszego lipca 2019 r program 500+ został rozszerzony na pierwsze dziecko,. Zniesione zostało również kryterium dochodowe a sam wniosek na świadczenie wychowawcze został uproszczony.
Od 01 lipca można było składać wnioski wyłącznie drogą elektroniczną ,a od 01 sierpnia również w wersji papierowej.

Jak wygląda składanie wniosków na 500+ w naszej gminie?

czytaj całość publikacji "500+ i 300+ W NASZEJ GMINIE"


Z SENIORAMI I SŁONECZNIKAMI W ROLI GŁÓWNEJ

2019-08-14

W minioną niedzielę (11 sierpnia) przy remizie w Krzysztoforzycach, odbyła się miła uroczystość z Seniorami i słonecznikami w roli głównej.

Impreza odbyła się dzięki dużemu zaangażowaniu i pracy radnej Rady Seniorów z Krzysztoforzyc – Pani Bogusławy Król oraz miejscowych Seniorek , jak również sołtysa wsi i radnego gminy w jednej osobie – Pana Antoniego Treli . Miłym gościem była Pani Danuta Sokół reprezentująca jako Przewodnicząca - Gminną Radę Seniorów.

Więcej w zakładce: Seniorzy

Dołączone pliki:


MASZ FIRMĘ ? WŁĄCZ SIĘ DO PROGRAMU KARTA DUŻEJ RODZINY

2019-08-12

Karta Dużej Rodziny to ogólnopolski program opracowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Karta oferuje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień dla rodzin wielodzietnych. Jej posiadacze mają możliwość korzystania z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju. Karta ułatwia rodzinom 3+ aktywne spędzanie czasu oraz obniża koszty codziennego życia. Zniżki mogą oferować nie tylko instytucje publiczne, ale również przedsiębiorcy prywatni. Przystępując do programu zyskują prawo do posługiwania się znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”.

czytaj całość publikacji "MASZ FIRMĘ ? WŁĄCZ SIĘ DO PROGRAMU KARTA DUŻEJ RODZINY"


KTO MOŻE OTRZYMAĆ RENTĘ SOCJALNĄ Z ZUS

2019-08-09

KOMU PRZYSŁUGUJE

Rentę socjalną możesz otrzymać jeśli spełniasz łącznie następujące warunki:

1. jesteś osobą pełnoletnią, czyli masz ukończone 18 lat
2.Lekarz orzecznik ZUS albo komisja lekarska ZUS wyda ci orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
- przed ukończeniem 18 roku życia
- w trakcie nauki (także podczas urlopu dziekańskiego lub wakacji)
-w szkole lub szkole wyższej – zanim skończyłeś 25 lat
- w szkole doktorskiej, na studiach doktoranckich lub podczas aspirantury naukowej.

czytaj całość publikacji "KTO MOŻE OTRZYMAĆ RENTĘ SOCJALNĄ Z ZUS"


JESTEŚ OSOBĄ AKTYWNĄ W WIEKU 60+ I CHCESZ POŻYTECZNIE SPĘDZAĆ CZAS ? DOM AKTYWNEGO SENIORA W ŁOSOSKOWICACH CZEKA NA CIEBIE

2019-08-07

Seniorze, spędzasz samotnie czas w domu? Rodzina wychodzi do pracy a ty masz nadmiar czasu wolnego? A może mieszkasz samotnie a chciałbyś poznać nowych ludzi, mieć z kim porozmawiać czy oddać się pasji na którą nigdy wcześniej nie wystarczało ci czasu?
Zapisz się na zajęcia Domu Aktywnego Seniora w Łososkowicach .

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej przypomina , że cały czas trwa nabór do powyższej placówki .Pozostało jeszcze kilkanaście wolnych miejsc.

czytaj całość publikacji "JESTEŚ OSOBĄ AKTYWNĄ W WIEKU 60+ I CHCESZ POŻYTECZNIE SPĘDZAĆ CZAS ? DOM AKTYWNEGO SENIORA W ŁOSOSKOWICACH CZEKA NA CIEBIE"


ZABURZENIA PSYCHICZNE U OSÓB W NASZYM OTOCZENIU

2019-08-05

Co czwarty Polak ma przynajmniej raz w życiu problemy ze zdrowiem psychicznym. Jednak zaburzenia psychiczne wciąż są postrzegane jako wstydliwe i są powodem bolesnego wykluczania. Zdecydowana większość z tych stanów nie stwarza żadnego zagrożenie dla otoczenia, ale wiele osób woli trzymać się od takich problemów z daleka.

czytaj całość publikacji "ZABURZENIA PSYCHICZNE U OSÓB W NASZYM OTOCZENIU"


CHOROBA PARKINSONA - NIE PRZEGAP WCZESNYCH OBJAWÓW

2019-08-02

To choroba, która powoli, krok po kroku, wyłącza człowieka z normalnego życia. Jednak wczesne wykrycie pozwala na spowolnienie jej postępu i w związku z tym – zachowanie sprawności na dłużej. Podpowiadamy, jakie mogą być jej pierwsze, mało oczywiste zwiastuny.
Liczbę Polaków chorych na Parkinsona szacuje się na 85-100 tys., lecz zdaniem ekspertów, wskutek starzenia się naszego społeczeństwa liczba ta w kolejnych dekadach będzie się zwiększać.

Więcej : w zakładce Seniorzy


OFERTA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA

2019-07-31

Przedstawiamy poniżej przydatne linki, które przybliżą nam ofertę NFZ w dziedzinie poprawy dostępności pacjentów do informacji:

Telefoniczna Informacja Pacjenta

Dzwoniąc pod numer 800 190 590 będzie można dowiedzieć się m.in. jak uzyskać kartę EKUZ, jakie prawa przysługują osobie ubezpieczonej, gdzie znajduje się najbliższy szpital, w jaki sposób można zgłosić naruszenie praw pacjenta czy też jakich formalności należy dopełnić by skorzystać z leczenia uzdrowiskowego. W celu zagwarantowania wysokiej jakości obsługi Pacjentów, rozmowy są nagrywane.

http://www.nfz-krakow.pl/dla-pacjenta/aktualnosci/800-190-590-telefoniczna-informacja-pacjenta,225.html

czytaj całość publikacji "OFERTA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA"


SENIORZE – PAMIĘTAJ O AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ !

2019-07-29

Na naszej stronie wielokrotnie już zamieszczaliśmy artykuły o pozytywnej roli ruchu w życiu osób starszych.
Być może część Seniorów po przeczytaniu tych wiadomości zaprzyjaźniła się z kijkami do nordic walking albo z rowerem. Być może Seniorzy zaczęli ćwiczyć , ale zabrakło im wytrwałości, zniechęcili się trudnościami , czy wreszcie rozchorowali się a później mimo wyzdrowienia nie powrócili do aktywności.
W dzisiejszym artykule podpowiemy jak wrócić do aktywności po dłuższej przerwie.Więcej : w zakładce Seniorzy


UZALEŻNIENIA SENIORÓW - CICHY PROBLEM

2019-07-26

Osoby, które właśnie wycofały się z życia zawodowego są szczególnie zagrożone uzależnieniem od alkoholu czy leków. Są też w grupie, która jest szczególnie narażona na szkody z nim związane.
Osoby starsze to siłą rzeczy najwięksi konsumenci leków. Te zaś mogą wchodzić w interakcje zarówno między sobą, jak i z alkoholem. W najlepszym wypadku doprowadzi to tego, że choroba, na którą osoba starsza przyjmuje leki, nie będzie skutecznie leczona, w najgorszym – może dojść nawet do śmierci lub trwałej niepełnosprawności.
Więcej w zakładce: seniorzy
Czy nadużywanie alkoholu i leków bardziej ryzykowne dla seniora?
Więcej : w zakładce Seniorzy


CO TO JEST ELEKTRONICZNA RECEPTA?

2019-07-25

Papierowa recepta wystawiana przez lekarza i dawana do ręki pacjentowi – to rozwiązanie , które jest dla nas oczywiste podczas wizyty u lekarza.

Ale ta sytuacja powoli się zmienia – wchodzą do codziennego życia coraz to nowsze technologie i sposoby komunikacji a nasz świat staje się coraz bardziej skomputeryzowany.

Nowe rozwiązanie , które od dawna działa już w wielu krajach Europy to e-recepta.

czytaj całość publikacji "CO TO JEST ELEKTRONICZNA RECEPTA?"


BITE DZIECI WYRASTAJĄ NA LUDZI Z PROBLEMAMI

2019-07-22

Kary fizyczne nie działają. Dzięki nim dziecko uczy się m.in. manipulować, jak uniknąć kary, zamiast rozumieć, dlaczego powinno zachowywać się w określony sposób. Dlatego bite dzieci mogą mieć problemy z przestrzeganiem zasad życia społecznego.

czytaj całość publikacji "BITE DZIECI WYRASTAJĄ NA LUDZI Z PROBLEMAMI"


WYCIECZKA SENIORÓW DO WROCŁAWIA

2019-07-19

Wczoraj (18 lipca) ponad 40 osobowa grupa mieszkańców naszej gminy (głównie Seniorów) miała okazję zwiedzić Wrocław.

W programie jednodniowej wycieczki było zwiedzanie wrocławskiej starówki oraz obejrzenie (będącej najważniejszym punktem programu) Panoramy Racławickiej – monumentalnego dzieła malarskiego Jana Styki i Wojciecha Kossaka upamiętniającego 100 rocznicę insurekcji kościuszkowskiej.

Więcej w zakładce: Seniorzy

Dołączona galeria:

nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

pelna galeriaZobacz pełną galerię (17 fot.)...


  CO ROBIĆ GDY DZIECKO UCIEKNIE Z DOMU

  2019-07-19

  Wakacje to okres, kiedy młodzi ludzie najczęściej decydują się na ucieczkę z domu. Bywa, że lato "na gigancie" spędzają już nawet dzieci poniżej 10 roku życia. Kiedy wielu rodziców przeżywa niewyobrażalną tragedię związaną z ucieczką swojego dziecka, policjanci robią wszystko, by je odnaleźć.

  czytaj całość publikacji "CO ROBIĆ GDY DZIECKO UCIEKNIE Z DOMU"


  III Sesja Gminnej Rady Seniorów

  2019-07-18

  W dniu 18 lipca 2019 roku w Urzędzie Gminy Kocmyrzów – Luborzyca odbyła się III Sesja Gminnej Rady Seniorów.

  W posiedzeniu udział wzięli zaproszeni Goście, w osobach: Wójta Gminy Marka Jamborskiego, pani Anety Kuźniak – Pałetko – Dyrektor Działu Finansowania Projektów Innowacyjnych „Interia”, pani Renaty Wiss – działaczki społecznej, jednej z inicjatorek powstania GRS, pani Mai Moczyńskiej-Papki, kierującej Stowarzyszeniem”Rusz Się!” oraz pani Eweliny Serdecznej - pracownika socjalnego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

  Więcej w zakładce: Seniorzy

  Dołączona galeria:

  nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

  pelna galeriaZobacz pełną galerię (7 fot.)...


   DODATKOWE MIEJSCA NA WYJAZD KOLONIJNY DLA DZIECI Z NASZEJ GMINY !

   2019-07-17

   Kolejny już rok Kuratorium Oświaty w Krakowie jest organizatorem letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży z rodzin najuboższych z terenu województwa małopolskiego.

   Jak już wcześniej informowaliśmy , w tym roku nasza gmina otrzymała początkowo 6 miejsc kolonijnych dla uczniów szkół podstawowych.
   Natomiast w lipcu dostaliśmy aż dodatkowych 10 miejsc .

   czytaj całość publikacji "DODATKOWE MIEJSCA NA WYJAZD KOLONIJNY DLA DZIECI Z NASZEJ GMINY !"


   MAMA 4+ DLA 49 TYSIĘCY OSÓB

   2019-07-17

   W ciągu czterech miesięcy (III-VI ) złożono 55,1 tysięcy wniosków o świadczenie „Mama 4 +”.
   Wśród ubiegających się o wsparcie zdecydowaną większość stanowią kobiety
   ( ponad 54,7 tys.) Mężczyzn, którzy wychowali czworo lub więcej dzieci było 141.

   Wśród ubiegających się o świadczenie największą grupę wiekową liczącą ponad 40 tys. stanowią osoby między 60 a 69 rokiem

   czytaj całość publikacji "MAMA 4+ DLA 49 TYSIĘCY OSÓB"


   SESJA GMINNEJ RADY SENIORÓW

   2019-07-15

   W nadchodzący czwartek – 18 lipca 2019 roku o godz. 10.00 w Urzędzie Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, parter, sala ślubów odbędzie się III Sesja Gminnej Rady Seniorów.

   Porządek obrad:

   1. Przedstawienie porządku obrad.
   2. Przyjęcie protokołu z poprzedniej II Sesji Gminnej Rady Seniorów.
   3. Rozmowa z zaproszonymi Gośćmi: Panią Renatą Wiss, Panią Grażyną Bebak, Panią Mają Moczyńską-Papką.
   4. Informacja Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
   5. Zatwierdzenie planu pracy na rok 2019.
   6. Interpelacje i wnioski członków Gminnej Rady Seniorów do Prezydium.


   UWAŻAJMY NA UPAŁY

   2019-07-12

   Lato w pełni. Choć ostatnie dni dały nam nieco odetchnąć niższymi temperaturami, ekstremalne upały jakich doświadczamy w tym roku to trudna sytuacja dla naszego organizmu. Niektóre osoby reagują na nie omdleniem lub zasłabnięciem.

   Sprawdź, jak unikać takich sytuacji i co robić, gdy ktoś zemdleje.

   czytaj całość publikacji "UWAŻAJMY NA UPAŁY"


   „WSPARCIE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH ZE SPEKTRUM AUTYZMU I ICH RODZIN W POWIECIE KRAKOWSKIM”

   2019-07-10

   W związku z przyjęciem przez Radę Powiatu w Krakowie 3-letniego programu pn. „Wsparcie osób niepełnosprawnych i ich rodzin w Powiecie Krakowskim” , Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie informuje o możliwości skorzystania z opieki wytchnieniowej dla mieszkańców Powiatu Krakowskiego .

   Opieka wytchnieniowa w zakresie wsparcia osób niepełnosprawnych ze SPEKTRUM AUTYZMU I ICH RODZIN realizowana będzie w okresie od 01 lipca do 15 grudnia 2019 r

   czytaj całość publikacji "„WSPARCIE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH ZE SPEKTRUM AUTYZMU I ICH RODZIN W POWIECIE KRAKOWSKIM”"

   Dołączone pliki:


   HANDEL LUDŹMI - GDZIE SZUKAĆ POMOCY? Część czwarta – ostatnia

   2019-07-08

   Pamiętaj!

   Handel ludźmi to przestępstwo zagrożone karą od 3 do 15 lat więzienia.

   Jeżeli ktoś zmusza lub nakłania cię do prostytucji, kradzieży czy pracy w nieludzkich warunkach….
   Jeśli ktoś ci grozi lub cię szantażuje.....

   TO ZNACZY, ŻE JESTEŚ OFIARĄ PRZESTĘPSTWA I MASZ PRAWO DO BEZPŁATNEJ OCHRONY I WSPARCIA !

   czytaj całość publikacji "HANDEL LUDŹMI - GDZIE SZUKAĆ POMOCY? Część czwarta – ostatnia"


   AKCJA „MAŁA NAKRĘTKA – WIELKA NADZIEJA ” ZAKOŃCZONA

   2019-07-05

   Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie – Luborzycy składa serdeczne podziękowania mieszkańcom Gminy, druhom Ochotniczej Staży Pożarnej w Łuczycach oraz Szkołom Podstawowym w szczególności: Szkole Podstawowej w Łuczycach, Prusach, Kocmyrzowie oraz Pietrzejowicach, za udział w akcji „Mała Nakrętka – Wielka Nadzieja”.
   Akcja „Mała Nakrętka – Wielka Nadzieja” dzięki Państwa pomocy przeszła nasze wszelkie oczekiwania- za co bardzo serdecznie dziękujemy.
   W miesiącu czerwcu 2019 roku, tut. ośrodek zebrał ponad 30 ogromnych worków pełnych kolorowych nakrętek.

   Zebrane nakrętki podobnie jak w latach ubiegłych zostały przekazane Hospicjum św. Łazarza w Krakowie.
   Uzyskany z ich sprzedaży dochód przeznaczony będzie na opiekę nad ciężko chorymi ludźmi.

   Dołączona galeria:

   nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

   pelna galeriaZobacz pełną galerię (6 fot.)...


    HANDEL LUDŹMI - WYJEŻDŻASZ NA WAKACJE ? Część trzecia.

    2019-07-05

    Wakacje to czas odpoczynku, poznawania nowych przyjaciół, dobrej zabawy i możliwość przeżycia niezwykłej przygody.

    Pamiętaj jednak, że przygoda może czasami zamienić się w koszmar !

    ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ I NIE DAJ SIĘ WYKORZYSTAĆ !

    czytaj całość publikacji "HANDEL LUDŹMI - WYJEŻDŻASZ NA WAKACJE ? Część trzecia."


    HANDEL LUDŹMI - WYJEŻDŻASZ DO PRACY ? Część druga

    2019-07-03

    Jeżeli planujesz wyjazd do pracy za granicę, pamiętaj, że to nie tylko szansa na to żeby sobie dorobić albo rozpocząć lepsze życie, ale również ryzyko.

    WYJEŻDŻAJĄC ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ !

    czytaj całość publikacji "HANDEL LUDŹMI - WYJEŻDŻASZ DO PRACY ? Część druga"


    PRACA W GOPS DLA OPIEKUNA

    2019-07-02

    Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej poszukuje kandydatów do pracy na stanowisku OPIEKUN DOMOWY na terenie Gminy Kocmyrzów-Luborzyca.

    czytaj całość publikacji "PRACA W GOPS DLA OPIEKUNA"


    SPOTKANIE SENIORÓW W GOSZCZAŃSKIM LESIE

    2019-07-02

    W minioną niedzielę – 30 czerwca na polanie goszczańskiego lasu spotkało się aż 50 Seniorów z naszej gminy, aby miło spędzić letni czas.


    Więcej w zakładce: Seniorzy

    Dołączona galeria:

    nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

    pelna galeriaZobacz pełną galerię (6 fot.)...


     JUŻ DZIŚ RUSZA PROGRAM 500+ NA NOWYCH ZASADACH

     2019-07-01

     1 lipca 2019 r to pierwszy dzień obowiązywania nowych zasad dot. świadczenia wychowawczego 500+
     Od 1 lipca program Rodzina 500+ obejmie wszystkie dzieci do 18. roku życia bez względu na dochód rodziny. Dzięki tym zmianom ze świadczenia 500+ skorzysta każde dziecko do ukończenia 18 roku życia, czyli ok. 6,8 mln osób. To prawie dwa razy więcej dzieci niż było do tej pory.
     Przypominamy , że wnioski o przyznanie świadczenia na nowych zasadach będzie można składać online od 1 lipca (poprzez kanał bankowości elektronicznej, portal Emp@tia lub portal PUE ZUS), a dopiero od 1 sierpnia drogą tradycyjną (wersja papierowa - w urzędzie lub listownie pocztą).

     czytaj całość publikacji " JUŻ DZIŚ RUSZA PROGRAM 500+ NA NOWYCH ZASADACH"


     HANDEL LUDŹMI - NIE JESTEŚ NA SPRZEDAŻ

     2019-07-01

     Część pierwsza

     Handel ludźmi uznawany jest za współczesną formę niewolnictwa. To przestępstwo polegające na odebraniu wolności tym, którzy padają jego ofiarą i wykorzystaniu ich w celu osiągnięcia korzyści.

     Ludzie w trudnym położeniu, słabo wykształceni, bezrobotni, nie mający wystarczających środków do życia a także wszyscy ci , którzy planują wyjazd za granicę w poszukiwaniu pracy i lepszego życia są szczególnie narażeni na próbę zwerbowania ich przez grupy przestępcze trudniące się handlem ludźmi.

     czytaj całość publikacji " HANDEL LUDŹMI - NIE JESTEŚ NA SPRZEDAŻ"


     KOLONIE LETNIE DLA DZIECI Z NASZEJ GMINY.

     2019-06-28

     Kolejny już rok Kuratorium Oświaty w Krakowie jest organizatorem letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży z rodzin najuboższych z terenu województwa małopolskiego.

     W tym roku nasza gmina otrzymała 6 miejsc kolonijnych dla uczniów szkół podstawowych.

     czytaj całość publikacji "KOLONIE LETNIE DLA DZIECI Z NASZEJ GMINY."


     ZAPROSZENIE DO PROJEKTU „POMOC SZYTA NA MIARĘ ”

     2019-06-26

     Projekt „Pomoc szyta na miarę!” jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Budżetu Państwa i środków własnych Stowarzyszenia „Ognisko”.

     czytaj całość publikacji "ZAPROSZENIE DO PROJEKTU „POMOC SZYTA NA MIARĘ ”"


     KONKURS PLASTYCZNY „SZTUKA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH”

     2019-06-24

     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ogłosił XVII edycję Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla uczestników warsztatów terapii zajęciowej, uczestników środowiskowych domów samopomocy oraz niepełnosprawnych mieszkańców domów pomocy społecznej „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”.

     czytaj całość publikacji "KONKURS PLASTYCZNY „SZTUKA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH”"


     DOPALACZE WCIĄŻ GROŹNE !!! ROZPOCZĘŁY SIĘ WAKACJE - RODZICE / OPIEKUNOWIE - ZWRACAJCIE UWAGĘ NA TO CO ROBIĄ WASZE DZIECI !!!

     2019-06-21

     Okres letni, w tym głównie wakacje i związana z tym duża ilość czasu wolnego sprzyja eksperymentowaniu przez dzieci i młodzież z różnymi środkami psychoaktywnymi. Do najniebezpieczniejszych z nich należą tzw. dopalacze (ang. smarts). Jest to termin używany potocznie i określa grupy różnych substancji lub ich mieszanek o rzekomym bądź faktycznym działaniu psychoaktywnym. Oficjalna, ustawowa nazwa tzw. dopalaczy to środki zastępcze.

     czytaj całość publikacji "DOPALACZE WCIĄŻ GROŹNE !!! ROZPOCZĘŁY SIĘ WAKACJE - RODZICE / OPIEKUNOWIE - ZWRACAJCIE UWAGĘ NA TO CO ROBIĄ WASZE DZIECI !!! "


     BEZPIECZNA WODA

     2019-06-19

     Rozpoczęły się wakacje- czas wypoczynku, ciepłej pogody i szukania ochłody w wodzie.

     I znów jak co roku usłyszymy w mediach o seriach utonięć czy też nieszczęśliwych wypadków związanych ze skokami do wody a spowodowanych bezmyślnością , brakiem wyobraźni czy w przypadku dorosłych często spożytym alkoholem.

     Może warto więc przypomnieć szczególnie młodym osobom o pewnych zasadach , które być może uchronią ich przed kalectwem a czasami nawet może uratują im życie.

     czytaj całość publikacji "BEZPIECZNA WODA"


     DZIEŃ PRACODAWCY

     2019-06-18

     Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Pracodawców Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego zaprasza w każdą trzecią środę miesiąca aż do godz.19.30 na „Dzień Pracodawcy”

     Dokładne daty „Dnia Pracodawcy” to:
     19 czerwiec, 17 lipiec, 21 sierpień, 18 wrzesień, 16 październik, 20 listopad,
     18 grudzień 2019 r.

     czytaj całość publikacji "DZIEŃ PRACODAWCY"


     SENIORZE – DBAJ O KRĘGOSŁUP !

     2019-06-17

     Kręgosłup to oś szkieletu. Ogromnie ważna, bo umożliwia poruszanie się . Niestety schorzenia kręgosłupa to obecnie jedna z chorób cywilizacyjnych.
     Jak dbać o kręgosłup?

     Więcej: w zakładce Seniorzy


     MAŁOPOLSKIE HOSPICJUM DLA DZIECI

     2019-06-14

     Kilka dni temu informowaliśmy na naszej stronie (patrz artykuł : RUSZAJĄ TURNUSY ODCIĄŻENIOWE DLA OPIEKUNÓW DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH),że z ramienia Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie turnusy odciążeniowe realizowane będą przez Małopolskie Hospicjum dla Dzieci , które swoją siedzibę ma w Krakowie przy ul. Otmętowej 4.

     Przy tej okazji chcielibyśmy przedstawić bliżej Państwu tę jakże ważną organizację.

     czytaj całość publikacji "MAŁOPOLSKIE HOSPICJUM DLA DZIECI"


     POLICJA OSTRZEGA - UWAŻAJ NA FAŁSZYWE WIADOMOŚCI !

     2019-06-12

     W związku z pojawiającymi się telefonami i wiadomościami od obywateli o otrzymywanych wiadomościach wysyłanych rzekomo przez funkcjonariuszy Policji informujemy, że Polska Policja w przesyłanych, drogą elektroniczną, wiadomościach, nigdy nie wysyła żadnych linków do stron, czy też spakowanych plików, które odbiorca powinien sam rozpakować.

     czytaj całość publikacji "POLICJA OSTRZEGA - UWAŻAJ NA FAŁSZYWE WIADOMOŚCI !"


     V MAŁOPOLSKI KONGRES KOBIET POD HASŁEM PRZEWODNIM - „BEZPIECZEŃSTWO I ZDROWIE”

     2019-06-10

     Małopolski Kongres Kobiet to pierwsze i największe w regionie, apolityczne i niekomercyjne wydarzenie społeczno-kulturalne adresowane do kobiet, które każdego roku przyciąga ponad 1000 uczestniczek (i uczestników) z całej Małopolski i województw ościennych.
     Organizowany jest od 2014 roku przez krakowskie Stowarzyszenie „Most Kobiet”, którego misją są działania na rzecz wzajemnego wspierania, inspirowania, aktywizowania, rozwoju i integracji kobiet, poprawy jakości życia oraz zwiększania czynnego udziału kobiet w życiu społecznym, naukowym, kulturalnym, publicznym, etc.

     czytaj całość publikacji "V MAŁOPOLSKI KONGRES KOBIET POD HASŁEM PRZEWODNIM - „BEZPIECZEŃSTWO I ZDROWIE”"


     MOŻESZ POMÓC INNYM ZOSTAJĄC RODZINĄ WSPIERAJĄCĄ

     2019-06-10

     Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy zaprasza do współpracy osoby i rodziny zainteresowane wsparciem rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu swoich funkcji opiekuńczo - wychowawczych.
     Zostając rodziną wspierającą możesz podzielić się swoim doświadczeniem i wesprzeć inne rodziny.
     Zasady powoływania i współpracy rodziny wspierającej określają art. od 29 do 31 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

     czytaj całość publikacji "MOŻESZ POMÓC INNYM ZOSTAJĄC RODZINĄ WSPIERAJĄCĄ "


     REALIZACJA PROJEKTU - SPOTKANIE SENIORÓW Z PRAWNIKIEM.

     2019-06-07

     W ramach realizowanego przez tut. Ośrodek projektu pt. „ Aktywnie przeciw przemocy „ w dniu 06.06.2019 r. odbyło się spotkanie z seniorami mieszkańcami naszej gminy - uczestnikami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Stowarzyszenia „Jesienny Liść” , członkami Gminnej Rady Seniorów.

     czytaj całość publikacji "REALIZACJA PROJEKTU - SPOTKANIE SENIORÓW Z PRAWNIKIEM. "


     RUSZAJĄ TURNUSY ODCIĄŻENIOWE DLA OPIEKUNÓW DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH

     2019-06-07

     Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie realizuje program pn.„ Wsparcie dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin w Powiecie Krakowskim” w ramach którego dla mieszkańców Powiatu Krakowskiego organizowana jest w okresie od 1 czerwca do 15 grudnia 2019 r „opieka wytchnieniowa” wykonywana przez „Małopolskie Hospicjum dla Dzieci”.

     Opieka wytchnieniowa realizowana będzie poprzez zapewnienie niepełnosprawnemu dziecku/osobie niepełnosprawnej do 24 roku życia opieki w zorganizowanym turnusie odciążeniowym.

     czytaj całość publikacji "RUSZAJĄ TURNUSY ODCIĄŻENIOWE DLA OPIEKUNÓW DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH"

     Dołączone pliki:


     CZYM ZAJMUJE SIĘ PORADNIA PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA?

     2019-06-05

     Do zadań głównych należy:

     1) diagnozowanie dzieci i młodzieży;
     2) udzielanie dzieciom i młodzieży oraz rodzicom bezpośredniej pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
     3) realizowanie zadań profilaktycznych oraz wspierających wychowawczą i edukacyjną funkcję przedszkola, szkoły i placówki, w tym wspieranie nauczycieli w rozwiązywaniu problemów dydaktycznych i wychowawczych;
     4) organizowanie i prowadzenie wspomagania przedszkoli, szkół i placówek w zakresie realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych

     czytaj całość publikacji "CZYM ZAJMUJE SIĘ PORADNIA PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA?"


     HIV i AIDS

     2019-06-03

     HIV to ludzki wirus upośledzenia (niedoboru) odporności. Może wywołać zespół nabytego upośledzenia odporności – AIDS. Problem HIV i AIDS na świecie jest jednym z głównych problemów zdrowia publicznego. Według danych UNAIDS pod koniec 2016 r. na świecie żyło około 36,7 milionów osób z HIV/AIDS.

     czytaj całość publikacji "HIV i AIDS"


     BADANIE DOTYCZĄCE SYTUACJI RODZIN

     2019-05-31

     Na prośbę Samorządu Województwa Podkarpackiego oraz Samorządu Województwa Małopolskiego przekazujemy poniżej informację dotyczącą badania pn. „Kondycja społeczno-gospodarcza rodzin w województwie podkarpackim i małopolskim , ze szczególnym uwzględnieniem zjawiska depopulacji”

     czytaj całość publikacji "BADANIE DOTYCZĄCE SYTUACJI RODZIN"


     WARTO OBEJRZEĆ (W KINIE, NA DVD) – „JANKA”

     2019-05-29

     Polecamy Państwu do obejrzenia film „Janka” wyreżyserowany w 2018 r przez Adelę Kaczmarek-Siwińską , z muzyką Grzegorza Turnaua.

     Jest to filmowa opowieść o życiu szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej – Janiny Ochojskiej.
     Pełen kontrastów i kolorów portret dzielnej i odważnej kobiety.
     W dzieciństwie Janina zachorowała na polio. Zagrożona wtórnym paraliżem wyjechała do Francji na operację. „Mam teraz żelazny kręgosłup” – śmieje się.
     „To jest konstrukcja tak trwała , że gdy w 1994 roku spadłam do przepaści wracając z Sarajewa, nic mi się nie stało”
     Szpitale, operacje, tęsknota za rodziną, edukacja poza domem ukształtowały jej osobowość. Została astronomem, ale odkryła inne powołanie.

     czytaj całość publikacji "WARTO OBEJRZEĆ (W KINIE, NA DVD) – „JANKA”"


     UZALEŻNIENIE NASTOLATKÓW OD INTERNETU

     2019-05-27

     Blisko 1/3 nastolatków może mieć problem z uzależnieniem od sieci – wynika z kolejnego badania przeprowadzonego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK na temat korzystania z internetu przez polskie nastolatki.
     Problem wydaje się być większy w grupie uczniów szkół podstawowych i gimnazjów niż w grupie młodzieży szkół średnich.

     Z roku na rok obniża się wiek, w którym dzieci po raz pierwszy samodzielnie korzystają z internetu.

     czytaj całość publikacji "UZALEŻNIENIE NASTOLATKÓW OD INTERNETU"


     GRATULACJE DLA WÓJTA GMINY

     2019-05-27

     Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Prezydent Andrzej Duda nadał odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w działalności na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce.
     Uroczystość odbyła się w Belwederze.

     Wójt Gminy Kocmyrzów - Luborzyca Pan Marek Jamborski został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI.

     GRATULUJEMY!

     Dołączona galeria:

     nazwawyswietlana

      ŚWIADCZENIE WYCHOWAWCZE 500+ NA NOWYCH ZASADACH

      2019-05-24

      Od 01 lipca 2019 r. zaczynają obowiązywać nowe przepisy dotyczące ustalania prawa do świadczenia wychowawczego 500+ .
      Od 01 lipca 2019 r zniesione zostaje kryterium dochodowe obowiązujące dotychczas przy składaniu wniosku na pierwsze dziecko.

      czytaj całość publikacji "ŚWIADCZENIE WYCHOWAWCZE 500+ NA NOWYCH ZASADACH"


      ZAPROSZENIE NA SZKOLENIE Z ZAKRESU UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY

      2019-05-23

      Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Miejscowe Koło Pszczelarzy w Kocmyrzowie zapraszają wszystkich zainteresowanych mieszkańców naszej gminy na szkolenie dotyczące udzielania pierwszej pomocy.

      Szkolenie odbędzie się w dniu 30 maja 2019 r. od godziny 17.00 w Nowym Dworze w Goszycach. Każdy uczestnik, który ukończy szkolenie otrzyma specjalny certyfikat.

      Wszystkie osoby zainteresowane szkoleniem proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny z Panem Piotrem Domonikowskim Starostą Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod nr 12 387-14-70. Wcześniejsze zgłoszenie na szkolenie jest niezbędne w celu m.in. przygotowania odpowiedniej liczby certyfikatów.


      OŚRODEK ADOPCYJNY „DZIEŁO POMOCY DZIECIOM”

      2019-05-22

      Ośrodek Adopcyjny „Dzieło Pomocy Dzieciom” jest jednym z czterech ośrodków adopcyjnych działających na terenie województwa małopolskiego.
      Działa od 24 lat.
      Zatrudnienie w Ośrodku doświadczeni specjaliści zapewniają pomoc psychologiczną i prawną kobietom, które sygnalizują zamiar pozostawienia dziecka bezpośrednio po urodzeniu.
      Ośrodek poszukuje jednocześnie wartościowych kandydatów do przysposobienia dzieci, organizuje i przeprowadza szkolenia według zatwierdzonego Przez Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej programu autorskiego „Dzieło Pomocy Dzieciom”.

      czytaj całość publikacji "OŚRODEK ADOPCYJNY „DZIEŁO POMOCY DZIECIOM”"


      BEZPIECZNY POWIAT KRAKOWSKI

      2019-05-21

      Gminy Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie działający przy tut. Ośrodku Pomocy Społecznej zainicjował w Szkole Podstawowej w Goszczy cykl zajęć specjalistycznych dla dzieci i młodzieży w zakresie przeciwdziałania agresji i przemocy w rodzinie w ramach programu „ Bezpieczny Powiat Krakowski”.

      więcej w zakładce ; Przeciwdziałanie Przemocy. Zespół Interdyscyplinarny.


      Zaproszenie na warsztaty haftu

      2019-05-20

      W imieniu Stowarzyszenia Kreatywnych Seniorów "Jesienny Liść" w Luborzycy zapraszamy chętnych do udziału w warsztatach haftu ludowego.
      Zapewniamy materiały i narzędzia do wyszywania. Wykonane prace po zakończeniu wystawy organizowanej na zakończenie staną się własnością uczestników warsztatów.


      Więcej w zakładce ; Seniorzy


      UWAGA! OSTATNI TYDZIEŃ NA ZŁOŻENIE WNIOSKU W PROJEKCIE „MAŁOPOLSKA NIANIA 2.0”

      2019-05-20

      Przypominamy , że już tylko do 24 maja 2019 r , do godz. 16.00 można składać wnioski w tegorocznej edycji programu „Małopolska Niania 2.0”

      Wnioski o przyznanie wsparcia w ramach projektu przyjmowane będą do dnia 24 maja 2019 r do godz.16.00

      czytaj całość publikacji "UWAGA! OSTATNI TYDZIEŃ NA ZŁOŻENIE WNIOSKU W PROJEKCIE „MAŁOPOLSKA NIANIA 2.0”"


      II SESJA GMINNEJ RADY SENIORÓW

      2019-05-17

      W dniu wczorajszym odbyła się druga sesja Gminnej Rady Seniorów Gminy Kocmyrzów-Luborzyca.

      Podczas sesji, prowadzonej przez Przewodniczącą Gminnej Rady Seniorów – Panią Danutę Sokół , Wójt Gminy przyjął ślubowanie od tych członków Gminnej Rady Seniorów , którzy z przyczyn losowych nie uczestniczyli w poprzedniej sesji.

      Zaproszony na obrady przedstawiciel Poradni Rehabilitacyjnej „Madzia” Pan Piotr Serafin przybliżył Seniorom zasady funkcjonowania Domu Aktywnego Seniora w Łososkowicach i odpowiedział na liczne pytania zebranych osób.

      czytaj całość publikacji "II SESJA GMINNEJ RADY SENIORÓW "


      MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ RODZIN

      2019-05-15

      Dzisiaj -15 maja - obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodzin.

      To doskonała okazja, by przypomnieć, jak ważną rolę w społeczeństwie odgrywa właśnie rodzina.
      To w niej wszystko się zaczyna. To ona kształtuje charakter i postawę wzrastających w niej dzieci. To rodzice przekazują pozytywne wzory i wartości swoim dzieciom .
      To rodzina uczy młode pokolenie szacunku do seniorów – dziadka, babci.
      To w rodzinie uczy się odróżniać dobro od zła.

      Drodzy Rodzice, Dzieci, Drodzy Dziadkowie – spędźcie dzisiejszy dzień razem, cieszcie się i świętujcie!

      To Wasz dzień, to Dzień Rodziny.


      II SESJA GMINNEJ RADY SENIORÓW

      2019-05-15

      W dniu 16 maja 2019 r. /czwartek/ o godz. 11.00 w Urzędzie Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, II piętro, sala obrad odbędzie się II Sesja Gminnej Rady Seniorów Kocmyrzów-Luborzyca.

      Więcej w zakładce: SENIORZY

      czytaj całość publikacji "II SESJA GMINNEJ RADY SENIORÓW"


      BUDŻET OBYWATELSKI 2019

      2019-05-15

      Samorząd Województwa Małopolskiego rozpoczyna realizację IV edycji Budżetu Obywatelskiego.
      Od 27 maja do 17 czerwca 2019 r. będzie trwało zgłaszanie zadań przez mieszkańców.
      Mogą to być zadania o charakterze prospołecznym, prozdrowotnym, kulturalnym, edukacyjnym, sportowym, turystycznym czy ekologicznym. Działania o charakterze infrastrukturalnym, zgodnie z regulaminem BO, muszą być realizowane na mieniu Województwa Małopolskiego.

      czytaj całość publikacji "BUDŻET OBYWATELSKI 2019"


      „AKTYWNIE PRZECIW PRZEMOCY” Spotkanie z seniorami

      2019-05-14

      W miniony czwartek ( 9 maja 2019r.) odbyło się pierwsze spotkanie z Seniorami – uczestnikami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w ramach realizacji Programu Osłonowego – Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
      Podczas spotkania zaproponowano seniorom cykl wykładów poświęconych przemocy wobec osób starszych i sposobach jej przeciwdziałania.

      Więcej w zakładce: Przeciwdziałanie przemocy. Zespół Interdyscyplinarny.


      TRWAJĄ MAŁOPOLSKIE DNI RODZINY

      2019-05-13

      Od wczoraj – 12 maja do 22 maja 2019 r trwają Małopolskie Dni Rodziny.

      W codziennym zabieganiu, niewiele czasu pozostaje na spędzenie czasu z rodziną, stąd propozycja Województwa Małopolskiego, aby wziąć udział we wspólnej zabawie.

      W wydarzeniach w ramach MDR, które zostały objęte patronatem wicepremier Beaty Szydło, wezmą udział: marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Tomasz Urynowicz i Anna Pieczarka z zarządu województwa.

      Bezpłatne zwiedzanie muzeów, przejazdy Kolejami Małopolskimi oraz pikniki rodzinne z koncertami, warsztatami i zabawami plenerowymi dla dużych i małych – to atrakcje, które przygotowano specjalnie dla małopolskich rodzin.

      czytaj całość publikacji "TRWAJĄ MAŁOPOLSKIE DNI RODZINY"


      RODZICU - SZUKASZ NIANI ? TRWA NABÓR DO PROJEKTU „MAŁOPOLSKA NIANIA 2.0 ”

      2019-05-13

      Przypominamy, że Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie ogłosił nabór do współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego projektu
      „Małopolska Niania 2.0” – edycja 2019.
      Do wzięcia udziału w projekcie a tym samym do skorzystania z możliwości dofinansowania kosztów zatrudnienia niani zaprasza rodziców / opiekunów dzieci do lat 3, którzy ze względu na konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem nie mogą podjąć lub utrzymać pracy, jak również rodziców powracających z urlopu macierzyńskiego , rodzicielskiego i wychowawczego.

      Dofinansowanie może wynosić maksymalnie 1 600 zł/mies lub 2 250 zł/mies rodzicom znajdującym się w trudniejszej sytuacji materialnej – nie dłużej niż przez okres 12 m-cy.

      Więcej w zakładce : Europejski Fundusz Społeczny


      „AKTYWNIE PRZECIW PRZEMOCY”

      2019-05-10

      W miniony wtorek – 7 maja 2019 r , zostało podpisane Porozumienie pomiędzy Ministrem Rodziny Pracy i Polityki Społecznej a Gminą Kocmyrzów-Luborzyca o wsparcie realizacji zadania publicznego realizowanego w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie”.

      W ogłoszonym przez Ministerstwo konkursie na powyższe zadanie – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy przeszedł pomyślnie przez dwa konkursowe etapy – pierwszy etap wojewódzki – do którego zakwalifikowało się 10 projektów z całej małopolski i drugi etap – ogólnopolski w którym z wyłonionych 10 malopolskich projektów zwyciężyło 5 , w tym projekt naszego GOPS.

      czytaj całość publikacji "„AKTYWNIE PRZECIW PRZEMOCY”"


      „DOBRY START” BĘDZIE GWARANTOWANY USTAWĄ.

      2019-05-08

      Zgodnie z zapowiedziami, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o świadczeniu „Dobry start”, czyli wypłacanym raz w roku wsparciu dla rodzin na zakup wyprawki szkolnej w wysokości 300 zł na dziecko – bez względu na dochód.
      – Zależy nam na tym, aby budować stabilną i długofalową politykę rodzinną. Umocowanie ustawowe świadczenia „Dobry start” to ważny element tego procesu. Zapewni też stabilizację świadczenia i da większą pewność co do jego ciągłego funkcjonowania – tłumaczy minister Elżbieta Rafalska. Do tej pory świadczenie było regulowane uchwałą i rozporządzeniem Rady Ministrów, które zostaną wkrótce uchylone.

      czytaj całość publikacji "„DOBRY START” BĘDZIE GWARANTOWANY USTAWĄ."


      ROPS OGŁASZA NABÓR DO PROJEKTU „MAŁOPOLSKA NIANIA 2.0 ”

      2019-05-06

      Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie ogłasza nabór do współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego projektu
      „Małopolska Niania 2.0”
      Do wzięcia udziału w projekcie a tym samym do skorzystania z możliwości dofinansowania kosztów zatrudnienia niani zaprasza rodziców / opiekunów dzieci do lat 3, którzy ze względu na konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem nie mogą podjąć lub utrzymać pracy, jak również rodziców powracających z urlopu macierzyńskiego , rodzicielskiego i wychowawczego

      Więcej : w zakładce Europejski Fundusz Społeczny


      WKRÓTCE „DOM AKTYWNEGO SENIORA W ŁOSOSKOWICACH” ROZPOCZNIE DZIAŁALNOŚĆ

      2019-05-06

      W najbliższych tygodniach rozpocznie działalność „Dom Aktywnego Seniora” w Łososkowicach – projekt realizowany przez NZOZ MADZIA Poradnia Rehabilitacji Leczniczej w Kocmyrzowie w partnerstwie z Gminą Kocmyrzów-Luborzyca.

      Więcej w zakładce: Europejski Fundusz Społeczny

      Dołączona galeria:

      nazwawyswietlana

       Szukasz pracy, chcesz zdobyć nowe umiejętności i zwiększyć swoje szanse na rynku pracy?

       2019-05-02

       Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa organizuje cykl bezpłatnych kursów zawodowych oraz językowych, które podniosą wiedzę i umożliwią nabycie nowych umiejętności przydatnych na rynku pracy . Projekt kierowany jest dla mieszkańców z obszaru : Igołomia- Wawrzeńczyce, Kocmyrzów-Luborzyca, Michałowice, Zielonki, Wielka Wieś.       Rekrutacja na bezpłatne kursy została przedłużona do 9 maja 2019 !

       Dołączona galeria:

       nazwawyswietlananazwawyswietlana

        JEŚLI JUŻ MUSISZ SIĘ ZADŁUŻAĆ - RÓB TO MĄDRZE

        2019-04-29

        Jeśli w perspektywie kilku lat nasze wydatki przewyższają dochody to może się zdarzyć, że zabraknie nam pieniędzy i musimy zaciągnąć kredyt/pożyczkę.
        Zaciąganie kolejnych kredytów- czasami po to by spłacić poprzednie – może spowodować ,że wszystkie nasze zobowiązania finansowe urosną do kwot, których nie będziemy w stanie spłacać na bieżąco.
        Gdy już wpakowaliśmy się w takie tarapaty – może trzeba pomyśleć o skonsolidowaniu zadłużenia – kilka kredytów krótkookresowych o wysokich ratach zamieniamy na jeden o dłuższym okresie spłaty ale o niższych ratach .

        czytaj całość publikacji "JEŚLI JUŻ MUSISZ SIĘ ZADŁUŻAĆ - RÓB TO MĄDRZE"


        JAK SIĘ CHRONIĆ PRZED RAKIEM?

        2019-04-26

        Co to jest rak?
        Rak to choroba, podczas której komórki w ciele rozrastają się w niekontrolowany sposób. Prowadzi to do powstawania guzów, które mogą rozsiać się na różne narządy.

        Raka diagnozuje się najczęściej u osób w średnim i starszym wieku. Do zmian w komórkach dochodzi jednak znacznie wcześniej! Dlatego już w młodości możesz mieć wpływ na to , czy choroba się rozwinie.

        czytaj całość publikacji "JAK SIĘ CHRONIĆ PRZED RAKIEM?"


        UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU ZAPRASZA - BEZPIECZNY BANK

        2019-04-24

        Uniwersytet Trzeciego Wieku w Baranówce uprzejmie zaprasza wszystkie osoby zainteresowane bezpiecznym korzystaniem z usług bankowych na prowadzony przez przedstawicieli limanowskiego Banku Spółdzielczego wykład: BEZPIECZNY BANK.

        Wykład odbędzie się w dniu 9 maja 2019 r o godz.18.00 w budynku Gimnazjum w Luborzycy .
        Wstęp wolny.
        Więcej informacji można uzyskać u Starosty UTW - Pana Piotra Dominikowskiego tel. 12 387 14 70


        RZĄD PRZYJĄŁ PROJEKT ROZSZERZAJĄCY PROGRAM „RODZINA 500+”

        2019-04-24

        W przedświąteczny wtorek (16 kwietnia) rząd przyjął projekt w sprawie rozszerzenia programu „Rodzina 500+” na pierwsze dziecko (bez kryteriów dochodowych), a premier Mateusz Morawiecki podpisał pismo kierujące projekt do prac parlamentarnych.
        Jak mówiła podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem minister Elżbieta Rafalska, „praca buduje dobrobyt, ale rodzina daje nam ład społeczny, daje nam siłę”. W jej ocenie program „Rodzina 500+” był przełomem polskiej polityki społecznej, który dał „znakomite fundamenty pod kompleksową politykę rodzinną, jakiej w Polsce nie znano”. – Od pierwszych dni rządu wiedzieliśmy, że musimy zmienić politykę rodzinną – zaznaczyła minister.

        czytaj całość publikacji "RZĄD PRZYJĄŁ PROJEKT ROZSZERZAJĄCY PROGRAM „RODZINA 500+”"


        ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE OD PRACOWNIKÓW GOPS

        2019-04-18

        Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych
        życzymy Państwu
        samych radosnych chwil a także wiosennego optymizmu,
        który jest źródłem siły i motywacji, inspiruje do działania
        oraz do podejmowania dobrych decyzji.

        Niech będzie to również czas odpoczynku w rodzinnym gronie,
        wypełniony szczęściem i miłością najbliższych.

        Dołączona galeria:

        nazwawyswietlana

         WSPÓŁPRACA GMINNEGO OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ ZE STOWARZYSZENIAMI I   INSTYTUCJAMI W UDZIELANIU POMOCY POTRZEBUJĄCYM

         2019-04-17

         Okres Świąt Wielkanocnych to czas , kiedy w ludziach nasila się chęć czynienia dobra i niesienia pomocy osobom potrzebującym.

         Trwają akcje charytatywne - zbiórki żywności, środków czystości, paczek świątecznych.

         Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej włączył się w działania charytatywne organizowane przez :
         Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Dzieci i Młodzieży Szansa (pomoc żywnościowa), Stowarzyszenie Gmina Dla Mieszkańców (paczki świąteczne) Szkołę Podstawową w Maciejowicach („Herbatka dla seniora”) a także osoby prywatne (pomoc rzeczowa).

         czytaj całość publikacji "WSPÓŁPRACA GMINNEGO OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ ZE STOWARZYSZENIAMI I   INSTYTUCJAMI W UDZIELANIU POMOCY POTRZEBUJĄCYM"

         Dołączona galeria:

         nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

          ASYSTENT RODZINY

          2019-04-15

          Wraz z wejściem w życie Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej coraz częściej zostaje do systemu wsparcia rodziny zaangażowany asystent.
          Słowo asystent oznacza osobę, która towarzyszy drugiej osobie w jej życiu, w jej wzrastaniu, w pokonywaniu trudności życiowych.

          czytaj całość publikacji "ASYSTENT RODZINY"


          KLESZCZ- POZNAJ SWOJEGO WROGA!

          2019-04-12

          Praca i życie na wsi narażają człowieka na zwiększony kontakt z kleszczami.
          Nie wszystkie kleszcze są groźne , gdyż nie każdy kleszcz jest nosicielem chorobotwórczych mikroorganizmów. Nie zawsze podczas ukąszenia może dojść do zakażenia
          Niemniej jednak to właśnie kleszcze najczęściej przyczyniają się do zachorowania na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.

          czytaj całość publikacji "KLESZCZ- POZNAJ SWOJEGO WROGA!"


          SENIORZE – CZY WIESZ DLACZEGO PRZY NADCIŚNIENIU WARTO ĆWICZYĆ?

          2019-04-10

          Nadciśnienie wcale nie musi wiązać się z mało aktywnym trybem życia. Wręcz przeciwnie! Jeśli zachowamy ostrożność i odbędziemy konsultacje z lekarzem, możemy wykonywać niemal wszystkie ćwiczenia. W wielu przypadkach codzienna dawka ruchu działa wręcz jako lekarstwo i pozwala obniżyć ciśnienie.

          Więcej : w zakładce seniorzy


          PRZEMOC DOMOWA

          2019-04-08

          Doświadczanie przemocy domowej jest złożonym problemem i często do wyjścia z przemocy potrzebna jest pomoc innych osób a nawet wsparcie wielu służb. W sytuacji, w której doświadczamy jakiejkolwiek formy przemocy wskazana jest pomoc z zewnątrz, która pomoże podjąć działania służące ochronie. Ta pomoc może przyjść ze strony przedstawicieli różnych służb - psychologa, prawnika, policjanta, lekarza, pracownika socjalnego. Czasem potrzebni są oni wszyscy naraz. Pomoc psychologiczna wspiera na ścieżce wychodzenia z przemocy. Pomoc prawna pozwala postawić sprawcy granice prawne, które uniemożliwią kontynuowanie przemocy.

          W jaki sposób może pomóc Policja, Prokuratura czy służba zdrowia?

          Więcej w zakładce: Przeciwdziałanie przemocy .Zespół Interdyscyplinarny


          Podziękowanie

          2019-04-05

          Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie- Luborzycy składa serdeczne podziękowania Gronu Pedagogicznemu Szkoły Podstawowej w Maciejowicach oraz wszystkim uczniom i ich rodzicom zaangażowanym w kolejną prowadzoną przez szkołę akcję pt.„ Herbatka dla seniorów”

          czytaj całość publikacji "Podziękowanie "


          SENIOR WIECZNIE MŁODY

          2019-04-05

          Już po raz piąty szczelnie wypełniła się Seniorami ogromna sala Audytorium Maximum UJ w Krakowie, gdzie w dniu wczorajszym odbyło się V FORUM SENIORA pod tegorocznym hasłem SENIOR WIECZNIE MŁODY.

          Starość jest naturalnym i nieuniknionym etapem w życiu każdego człowieka. Nie musi jednak być smutna i bezbarwna, co starali się przedstawić kilkuset zgromadzonym w auli Seniorom , naukowcy prowadzący wczorajsze wykłady.

          Więcej w zakładce : Seniorzy


          FAS – PŁODOWY ZESPÓŁ ALKOHOLOWY - TEGO MOŻNA W 100% UNIKNĄĆ

          2019-04-03

          W ciąży nie można wypić najmniejszej ilości alkoholu. Nawet ta najmniejsza może poważnie zaszkodzić rozwijającemu się dziecku.

          Należy pamiętać, że zmiany u dziecka, jakie powstają wskutek przyjmowania przez nie alkoholu w trakcie życia płodowego, są nieodwracalne. Dlatego w ciąży lepiej zachować 100-proc. abstynencję.

          czytaj całość publikacji "FAS – PŁODOWY ZESPÓŁ ALKOHOLOWY - TEGO MOŻNA W 100% UNIKNĄĆ"


          V FORUM SENIORA

          2019-04-01

          Już w najbliższy czwartek w Audytorium Maximum UJ w Krakowie, ul. Krupnicza 33 odbędzie się V Forum Seniora , pod hasłem SENIOR WIECZNIE MŁODY.

          czytaj całość publikacji "V FORUM SENIORA"


          SPOSÓB NA NASTOLETNIĄ DEPRESJĘ - SZACUNEK I EMPATIA

          2019-03-29

          Nastolatek często ukrywa depresję, bo nie chce swoimi problemami obciążać rodziców. Dostrzeżenie problemu dziecka i odpowiednia rozmowa są pierwszym krokiem do pokonania tej choroby.  Nie jest łatwo, zwłaszcza że u młodych ludzi objawem depresji mogą być kłopoty szkolne i wzrost agresji.

          czytaj całość publikacji "SPOSÓB NA NASTOLETNIĄ DEPRESJĘ - SZACUNEK I EMPATIA"


          NOWA PIĄTKA – PROPOZYCJA PROGRAMOWA DLA POLAKÓW

          2019-03-27

          1. EMERYTURA PLUS

          To świadczenie, które będzie przyznane wszystkim osobom, które pobierają emerytury (zarówno z KRUS, ZUS, jak i mundurową) i renty a także świadczenia i zasiłki przedemerytalne oraz nauczycielskie świadczenia kompensacyjne
          Każdy emeryt i rencista otrzyma trzynastą emeryturę w wysokości 1100 zł bez konieczności składania wniosków w urzędzie.

          czytaj całość publikacji "NOWA PIĄTKA – PROPOZYCJA PROGRAMOWA DLA POLAKÓW"


          POLICJA I MINISTERSTWO FINANSÓW OSTRZEGAJĄ – BĄDŹ OSTROŻNY - NIE DAJ SIĘ ZROBIĆ W SŁUPA !!

          2019-03-25

          W związku z rosnącą ilością dokonywanych przestępstw gospodarczych, Ministerstwo Finansów ostrzega i radzi, jak nie dać się uwikłać w przestępczy proceder „oszustw karuzelowych” i uniknąć przykrych konsekwencji.

          czytaj całość publikacji "POLICJA I MINISTERSTWO FINANSÓW OSTRZEGAJĄ – BĄDŹ OSTROŻNY - NIE DAJ SIĘ ZROBIĆ W SŁUPA !!"


          Spotkanie Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

          2019-03-22

          W minioną środę tj. 20 marca 2019r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Zespołu Interdyscyplinarnego d/s Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie działającego przy tut. Ośrodku.
          W spotkaniu oprócz pracowników socjalnych uczestniczyli przedstawiciele policji, służby zdrowia, nauczyciele oraz przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie. Obecna była również nowa zawodowa kurator sądowa Pani Anna Dąbek.

          Więcej w zakładce Przeciwdziałanie Przemocy. Zespół Interdyscyplinarny.
          Zobacz także: archiwum"Aktualności" (archiwum)...

          przejdź do góry...

          Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy. Luborzyca 97, 32-010 Luborzyca

          Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji