Aktualności


JAK DZIAŁA ELEKTRONICZNE ZWOLNIENIE.

2019-12-11

Czym jest e-zwolnienie?
E-zwolnienie to po prostu elektroniczne zwolnienie, dzięki któremu nie musisz już dostarczać zwolnienia pracodawcy (jeśli jesteś pracownikiem) albo do ZUS (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą).
E-zwolnienie zostanie automatycznie przesłane na profil Platformy Usług Elektronicznych płatnika składek i do systemu ZUS.
Od 1 grudnia 2018 r. lekarze (lub asystenci medyczni) wystawiają zwolnienia wyłącznie elektroniczne, nazywane w skrócie e-ZLA. To duże ułatwienie dla pacjentów.

czytaj całość publikacji "JAK DZIAŁA ELEKTRONICZNE ZWOLNIENIE."


Konferencja pt. „Aktywnie przeciw Przemocy”

2019-12-09

W dniu 27 listopada 2019 roku Gminy Ośrodek Pomocy w Kocmyrzowie- Luborzycy zorganizował konferencję pt. „ Aktywnie Przeciw Przemocy” w ramach realizowanego Programu Osłonowego „ Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele szkół ,policjanci, pracownicy socjalny , asystenci rodziny. Konferencję otworzyła Przewodnicząca Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Kocmyrzowie- Luborzycy - Pani Sylwia Zawalska-Wierzbińska.

Więcej w zakładce : Przeciwdziałanie Przemocy . Zespół Interdyscyplinarny


V SESJA GMINNEJ RADY SENIORÓW KOCMYRZÓW- LUBORZYCA

2019-12-09

Zawiadamiam, że w dniu 12 grudnia 2019 r. /czwartek/ o godz. 10.00 w Urzędzie Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, II piętro, sala obrad odbędzie się V Sesja Gminnej Rady Seniorów Kocmyrzów-Luborzyca.

czytaj całość publikacji "V SESJA GMINNEJ RADY SENIORÓW KOCMYRZÓW- LUBORZYCA"


Bezpłatne warsztaty dla rodziców – Przemoc rówieśnicza i cyberprzemoc w szkole : „JAK UCHRONIĆ SWOJE DZIECKO”.

2019-12-09

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie- Luborzycy w ramach realizowanego projektu pt. "Aktywnie przeciw przemocy " Programu Osłonowego "Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie" zaprasza wszystkich chętnych rodziców na bezpłatne warsztaty dot. przemocy rówieśniczej i cyberprzemocy w szkole , które odbędą się w dniu 12 grudnia 2019 roku (czwartek) od godziny 17.00- do 20.00 w Domu Kolpinga .

Podczas spotkania zagwarantowany jest poczęstunek dla każdego uczestnika .
Prosimy o potwierdzenie do dnia 12 grudnia 2019 roku przybycia na warsztaty.
Osobą do kontaktu jest starszy specjalista pracy socjalnej : Sylwia Zawalska-Wierzbińska
numer tel. 12 387 11 71 lub 788 170 851 .


Serdecznie zapraszamy .


KARTA PARKINGOWA

2019-12-09

Imienną kartę parkingową można otrzymać tylko na podstawie orzeczeń wydawanych przez powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności .

Orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności w pkt.9 musi zawierać wskazanie do wydania karty parkingowej czyli przesłankę określoną w art.8ust.3a pkt.1 i 2 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r – Prawo o ruchu drogowym.

czytaj całość publikacji "KARTA PARKINGOWA"


SZEŚĆ ZASAD BEZPIECZNEGO SENIORA KONSUMENTA

2019-12-06

Trudne do zrozumienia umowy, mała czcionka, nagabywanie przez akwizytora, oferowanie seniorom usług, z których nigdy nie będą korzystać – to główne problemy, z którymi zgłaszają się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów osoby starsze.

Oferowanie seniorom produktów i usług po zawyżonych cenach, na pokazach poza siedzibą przedsiębiorcy – to jeden z głównych problemów, z którymi zgłaszają się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów osoby starsze.


Podpowiadamy jak ochronić się przed nieuczciwymi praktykami handlowymi, na co zwracać uwagę. Oto sześć zasad bezpiecznego seniora konsumenta.

1.NIE KUPUJ BEZ NAMYSŁU !

„Tylko w tych naczyniach ugotujesz obiad 3 razy szybciej” – zanim kupisz - zweryfikuj informację . Skonsultuj zakup z rodziną.

2.NIE WIERZ W „DARMOWE” PREZENTY

Uważaj, darmowa wycieczka może być połączona z kilkugodzinną sprzedażą kosztownych produktów.

Więcej: w zakładce Seniorzy


"Międzypokoleniowa Wieczerza Wigilijna"

2019-12-05

Stowarzyszenie Gmina Aktywna + przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie – Luborzycy uzyskało wymaganą ilość punktów w ogłoszonym przez Wojewodę Małopolskiego konkursie na realizację zadania publicznego z zakresu pomocy społecznej i dzięki temu pozyskało ponad 10 tys. zł dofinansowania do zorganizowania „Międzypokoleniowej Wieczerzy Wigilijnej ”.


WARTO OBEJRZEĆ

2019-12-04

Polecamy Państwu do obejrzenia angielski film z 2017 r: „PEŁNIA ŻYCIA”

czytaj całość publikacji "WARTO OBEJRZEĆ "


Pomóżmy Mateuszowi wygrać walkę z rakiem!

2019-12-03

Mateusz, uczeń jednej ze szkół z terenu naszej gminy, dzielnie walczy z guzem mózgu.
My także możemy Mu pomóc dokonując wpłat na konto Fundacji Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym "Kawałek Nieba".

Więcej: w zakładce Mieszkańcy pomagają


CO TO JEST ELEKTRONICZNA RECEPTA?

2019-12-02

Papierowa recepta wystawiana przez lekarza i dawana do ręki pacjentowi – to rozwiązanie, które jest dla nas oczywiste podczas wizyty u lekarza.

czytaj całość publikacji "CO TO JEST ELEKTRONICZNA RECEPTA?"


WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO

2019-11-29

Konkurs organizowany przez Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie działający przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie – Luborzycy w ramach realizowanego Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostki Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie”. Projekt „ Aktywnie Przeciw Przemocy” .
W dniu 27 listopada 2019 r. Komisja Konkursowa w składzie:
• Elżbieta Pierwoła, Plastyk Centrum Kultury i Promocji - przewodnicząca komisji ,
• Anna Szymczyk – Sierak , Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii
• Elżbieta Turek, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie – Luborzycy,
• Sylwia Zawalska -Wierzbińska Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Kocmyrzowie- Luborzycy.
• Jadwiga Łach, Radna Gminy Kocmyrzów – Luborzyca,
• sierż. Agnieszka Adamek – przedstawiciel komisariat u Policji w Słomnikach
• sierż. sztab Przemysław Koster , przedstawiciel Komisariatu Policji w Słomnikach

dokonała oceny prac plastycznych, które napłynęły na konkurs plastyczny pt. „Stop przemocy i agresji w szkole” dla dzieci i młodzieży ze szkół naszej Gminy.

czytaj całość publikacji "WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO "

Dołączona galeria:

nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

pelna galeriaZobacz pełną galerię (14 fot.)...


  ANDRZEJKOWA ZABAWA SENIORÓW

  2019-11-29

  W ostatnią niedzielę – 24 listopada z inicjatywy Gminnej Rady Seniorów , przy wsparciu Wójta Gminy oraz Dyrektor Banku Spółdzielczego w Kocmyrzowie, w budynku wielofunkcyjnym w Baranówce odbyła się andrzejkowa zabawa dla Seniorów.

  czytaj całość publikacji "ANDRZEJKOWA ZABAWA SENIORÓW"

  Dołączona galeria:

  nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

  pelna galeriaZobacz pełną galerię (37 fot.)...


   POROZMAWIAJ Z DZIECKIEM O REKLAMACH

   2019-11-27

   Reklamy, eksponujące alkoholowe produkty filmy czy promujący takie trunki celebryci wpływają na ryzyko nadużywania alkoholu przez młodzież. Ważną rolę w zmniejszeniu zagrożenia mogą, zdaniem naukowców, odegrać rodzice.

   czytaj całość publikacji "POROZMAWIAJ Z DZIECKIEM O REKLAMACH"


   STYGMATYZACJA OSÓB Z ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI

   2019-11-25

   Pomimo szeregu apeli i akcji uświadamiających, stygmatyzacja osób z zaburzeniami psychicznymi wciąż jest powszechnym problemem, który znajduje wyraz zarówno w zwykłych rozmowach, na rynku pracy, a nawet w kampaniach społecznych.

   czytaj całość publikacji "STYGMATYZACJA OSÓB Z ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI"


   ZROZUMIEĆ SENIORA - SYMULATOR ODCZUĆ STARCZYCH

   2019-11-22

   Współczesne społeczeństwa starzeją się coraz bardziej, dlatego poznanie ograniczeń osób w podeszłym wieku może być ciekawym doświadczeniem naukowym oraz ułatwić sposób postrzegania świata przez osoby starsze.

   Właśnie w tym celu powstał japoński” symulator odczuć starczych” zaprojektowany w wyniku długotrwałych badań w zakresie ograniczeń osób w podeszłym wieku.

   Po założeniu, symulator umożliwia poznanie głównych wrażeń i ograniczeń osób starzejących się dzięki czemu ułatwia on zrozumienie ich punktu widzenia w codziennych sytuacjach życiowych.

   Więcej : w zakładce Seniorzy


   Zapraszamy na spotkanie z psychologiem w ramach realizacji projektu „ Aktywnie Przeciw Przemocy”

   2019-11-21

   Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie- Luborzycy w ramach projektu pt. "Aktywnie przeciw przemocy " Programu Osłonowego "Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie" zaprasza seniorów na kolejne spotkanie z psychologiem , które odbędzie się w dniu 26 listopada 2019 roku o godzinie 18,00 w Szkole Podstawowej w Luborzycy.

   Podczas spotkania zagwarantowany jest poczęstunek oraz drobny upominek dla każdego uczestnika .
   Prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia 25 listopada 2019 roku przybycia na spotkanie. Osobą do kontaktu jest starszy specjalista pracy socjalnej : Sylwia Zawalska-Wierzbińska
   numer tel. 12 387 11 71 lub 788 170 851 .


   Serdecznie zapraszamy .


   DZIŚ DZIEŃ PRACOWNIKA SOCJALNEGO

   2019-11-21

   Dzień Pracownika Socjalnego, przypadający 21 listopada, jest świętem wszystkich pracowników służb społecznych, a w szczególności pracowników socjalnych.
   Od 28 lat w tym dniu doceniana zostaje praca osób pomagającym potrzebującym.
   Upamiętnia spotkanie w miejscowości Charzykowy w 1989 roku w którym uczestniczyli Jacek Kuroń, Joanna Staręga-Piasek oraz pracownicy pomocy społecznej.

   czytaj całość publikacji "DZIŚ DZIEŃ PRACOWNIKA SOCJALNEGO"

   Dołączona galeria:

   nazwawyswietlana

    RODZINY WSPIERAJĄCE

    2019-11-20

    Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy zaprasza do współpracy osoby i rodziny zainteresowane wsparciem rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu swoich funkcji opiekuńczo - wychowawczych.
    Zostając rodziną wspierającą możesz podzielić się swoim doświadczeniem i wesprzeć inne rodziny.
    Zasady powoływania i współpracy rodziny wspierającej określają art. od 29 do 31 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

    czytaj całość publikacji "RODZINY WSPIERAJĄCE"


    NASI SENIORZY W MIECHOWIE

    2019-11-18

    16 Seniorów z naszej Gminnej Rady Seniorów, uczestniczyło w minioną sobotę w trwających prawie tydzień i obfitujących w moc atrakcji Senioraliach w Miechowie.Podczas imprezy można było wykonać badania profilaktyczne, wziąć udział w warsztatach artystycznych oraz spotkaniach autorskich.

    Więcej: w zakładce Seniorzy

    Dołączone pliki:


    Bezpłatne warsztaty dla rodziców – Przemoc rówieśnicza i cyberprzemoc w szkole : „JAK UCHRONIĆ SWOJE DZIECKO”.

    2019-11-18

    Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie- Luborzycy w ramach realizowanego projektu pt. "Aktywnie przeciw przemocy " Programu Osłonowego "Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie" zaprasza wszystkich chętnych rodziców na bezpłatne warsztaty dot. przemocy rówieśniczej i cyberprzemocy w szkole , które odbędą się w dniach 23 listopada 2019 roku (sobota) od godziny 9.30 do 12 .30 oraz w dniu 12 grudnia 2019 roku (czwartek) od godziny 17.00- do 20.00 w Domu Kolpinga w Luborzycy .

    Podczas spotkania zagwarantowany jest poczęstunek dla każdego uczestnika .
    Prosimy o potwierdzenie do dnia 22 listopada 2019 roku przybycia na warsztaty
    Osobą do kontaktu jest starszy specjalista pracy socjalnej : Sylwia Zawalska-Wierzbińska
    numer tel. 12 387 11 71 lub 788 170 851 .


    Serdecznie zapraszamy .


    BŁĘDNE KOŁO POPRAWIANIA NASTROJU ALKOHOLEM

    2019-11-18

    Według badań nawet około 90 proc. osób, które spożywają alkohol w dużych ilościach lub są od niego uzależnione, ma stany depresyjne. To ci, którzy sięgają po tę używkę, by poprawić sobie samopoczucie, wyciszyć się czy zasnąć.
    Są osoby, które mając obniżony nastrój, próbują go sobie poprawić przy pomocy alkoholu. Często uzyskują ten efekt chociaż tylko na krótko.

    czytaj całość publikacji "BŁĘDNE KOŁO POPRAWIANIA NASTROJU ALKOHOLEM"


    ZAPRASZAMY DO AKCJI „SERDUSZKO PEŁNE ŻYCZEŃ”

    2019-11-15

    Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych z terenu naszej gminy do udziału w organizowanej przez tut. Ośrodek Pomocy Społecznej akcji: „Serduszko pełne życzeń”.

    czytaj całość publikacji "ZAPRASZAMY DO AKCJI „SERDUSZKO PEŁNE ŻYCZEŃ”"


    Warsztaty dla rodziców

    2019-11-14

    Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie – Luborzycy zaprasza mieszkańców Gminy na zajęcia poświęcone problemom młodych osób (warsztaty prowadzone metodami aktywnymi).

    Tematyka zajęć dotyczy zagrożeń czyhających na młode pokolenie oraz wiedzy i umiejętności niezbędnej opiekunom w skutecznym wpieraniu podopiecznego w rozwoju.

    Rodzicu :
    - jeśli chcesz by twoje dziecko dobrze radziło sobie z problemami okresu dojrzewania
    - jeśli chcesz zminimalizować ryzyko kryzysowego przechodzenia przez okres dojrzewania twojego dziecka
    Zgłoś się na zajęcia.

    Zajęcia prowadzone będą w Szkole Podstawowej w Kocmyrzowie w dniu 20 listopada 2019 roku o godzinie 17,00. przez Małopolski Ośrodek Fundacji Praesterno

    Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu prosimy kontakt z pracownikami socjalnymi GOPS : nr. tel 12 387 11 10 , 12 387 11 71 .


    OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ SENIORA

    2019-11-13

    Jutro - 14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Seniora.

    Uroczystości tej przyświeca ważna idea. Ma ona zachęcać społeczeństwo do kształtowania nowego sposobu postrzegania osób starszych.
    Celem jej jest również promowanie wszelkich działań, którym przyświeca dążenie do zapewnienia godnego życia seniorom.

    czytaj całość publikacji "OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ SENIORA"

    Dołączona galeria:

    nazwawyswietlana

     VI FORUM SENIORA WIOSNA W JESIENI ŻYCIA

     2019-11-08

     Wczoraj , 7 listopada 2019 r w Auli Auditorium Maximum w Krakowie odbyło się już po raz szósty FORUM SENIORA - przebiegające w tym roku pod hasłem:
     WIOSNA W JESIENI ŻYCIA

     Forum zgromadziło jak co roku kilkuset seniorów z różnych części naszego województwa - co dowodzi, że jest imprezą bardzo ważną i potrzebną a także o ugruntowanej pozycji w kalendarzu seniora.
     Wśród uczestników Forum byli również przedstawiciele naszej Rady Seniorów.
     Więcej w zakładce: Seniorzy


     SPOTKANIE Z TERAPEUTĄ

     2019-11-08

     W dniu wczorajszym z inicjatywy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie – Luborzycy odbyło się szkolenie prowadzone przez Wiesława Sokoluka – terapeutę, seksuologa i psychologa. Szkolenie przeznaczone dla nauczycieli i członków Zespołu Interdyscyplinarnego oraz asystentów rodziny z naszej i sąsiednich gmin dotyczyło umiejętności dialogu z młodzieżą w obszarze rozwoju psychoseksualnego i problemów seksualnych.

     czytaj całość publikacji "SPOTKANIE Z TERAPEUTĄ "

     Dołączona galeria:

     nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

      WIDZISZ KRZYWDZONE DZIECKO ? REAGUJ !

      2019-11-06

      Przemoc, która dotyka dzieci, to nie tylko bicie, wyzywanie czy nadużycie seksualne. Przemocą jest także manipulowanie dzieckiem, zaniedbanie jego psychologicznych potrzeb, emocjonalne porzucenie. To rodzi później demony.
      Reagujmy na przemoc wobec dzieci !

      Co gorsza, przemoc doświadczona w dzieciństwie może pozostawić ślady w psychice na całe życie, dlatego tak ważne, by do niej nie dochodziło i by wiedzieć, co robić, kiedy do niej doszło.

      Więcej w zakładce: Przeciwdziałanie przemocy. Zespół Interdyscyplinarny.


      DOM AKTYWNEGO SENIORA W ŁOSOSKOWICACH ZAPRASZA

      2019-11-04

      Seniorze, spędzasz samotnie czas w domu? Rodzina wychodzi do pracy a ty masz nadmiar czasu wolnego? A może mieszkasz samotnie, a chciałbyś poznać nowych ludzi, mieć z kim porozmawiać czy oddać się pasji na którą nigdy wcześniej nie wystarczało ci czasu?
      Zapisz się na zajęcia Domu Aktywnego Seniora w Łososkowicach.

      czytaj całość publikacji "DOM AKTYWNEGO SENIORA W ŁOSOSKOWICACH ZAPRASZA"


      Szkolenie dla nauczycieli

      2019-10-31

      W dniach 29-30 października 2019 roku Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie – Luborzycy zorganizował dla nauczycieli kolejne szkolenie pt. „Skuteczny wychowawca- profilaktyka w szkole ”.

      czytaj całość publikacji "Szkolenie dla nauczycieli "


      POCZĄTEK LISTOPADA - DNI ZADUMY I REFLEKSJI

      2019-10-30

      „Śmierć nie jest kresem naszego istnienia – żyjemy w naszych dzieciach i następnych pokoleniach.
      Albowiem oni to dalej my, a nasze ciała to tylko zwiędłe liście na drzewie życia”
      Albert Einstein

      Dołączona galeria:

      nazwawyswietlana

       Podziękowanie

       2019-10-28

       Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej serdecznie dziękuje za liczne przybycie na spotkanie przedstawicieli grup seniorów : Uniwersytetu III Wieku , Stowarzyszenia "Jesienny Liść" koła Gospodyń Wiejskich z Luborzycy oraz Gminnej Rady Seniorów.

       czytaj całość publikacji "Podziękowanie "

       Dołączona galeria:

       nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

       pelna galeriaZobacz pełną galerię (6 fot.)...


        RAK . JAK ROZMAWIAĆ Z CHORYM O ŚMIERCI

        2019-10-28

        Rak – to diagnoza, na którą nikt nie jest gotowy. Wywraca życie człowieka do góry nogami.
        W nowej rzeczywistości muszą odnaleźć się także bliscy.
        Poniżej drukujemy fragment rozmowy , którą dziennikarz portalu Niepełnosprawni przeprowadził z Adrianną Sobol- psychoonkologiem z fundacji OnkoCafe:

        czytaj całość publikacji "RAK . JAK ROZMAWIAĆ Z CHORYM O ŚMIERCI"


        VI FORUM SENIORA

        2019-10-25

        Przypominamy, że już 7 listopada 2019 r o godz. 10.00 w Audytorium Maximum UJ w Krakowie ( ul. Krupnicza 33 ) , odbędzie się VI FORUM SENIORA.

        Forum, którego organizatorem są : Dziennik Polski , Uniwersytet Jagielloński , NFZ oraz Województwo Małopolskie przebiega w tym roku pod hasłem:
        „WIOSNA W JESIENI ŻYCIA”

        Więcej : w zakładce Seniorzy


        SPOTKANIE SENIORÓW Z PRZEDSTAWICIELEM POLICJI

        2019-10-24

        Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie – Luborzycy przypomina seniorom o dzisiejszym spotkaniu w ramach projektu pt. Aktywnie Przeciw Przemocy .
        Na dzisiejsze spotkanie został zaproszony aspirant sztabowy Sławomir Trętko z Komisariatu Policji w Słomnikach , który przybliży tematykę przemocy w rodzinie
        Spotkanie odbędzie się w Szkole Podstawowej w Luborzycy o godzinie 18,00.
        (w budynku gimnazjum)

        Wstęp wolny

        Serdecznie zapraszamy


        TYM RAZEM W BARANÓWCE - SENIORZY TAŃCZĄ I ŚPIEWAJĄ .

        2019-10-23

        Jak pisaliśmy już wcześniej ( strona GOPS, artykuł z 14 sierpnia o „Słonecznikowej” imprezie Seniorów ) , spotkanie w Krzysztoforzycach rozbudziło apetyty Seniorów z naszej gminy na kolejne miłe, pełne żartów i dobrego humoru spotkanie.

        I oto w minione niedzielne popołudnie (20 października) muzyką i śpiewem rozbrzmiewał za sprawą Seniorów Budynek Wielofunkcyjny w Baranówce.


        Więcej: w zakładce Seniorzy.


        ZUS - TYSIĄCE ŚWIADCZEŃ 500+ DLA OSÓB NIESAMODZIELNYCH

        2019-10-21

        Do tej pory do ZUS wpłynęło ponad 283 tys. wniosków o przyznanie świadczenia 500+ dla osób niesamodzielnych.


        Wydano już ponad 64 tys. decyzji przyznających 500 + dla osób niesamodzielnych; do tej pory wypłacono 16,6 tys. świadczeń.


        ZUS wydał ponad 17 tys. orzeczeń ustalających niezdolność do samodzielnej egzystencji.

        czytaj całość publikacji "ZUS - TYSIĄCE ŚWIADCZEŃ 500+ DLA OSÓB NIESAMODZIELNYCH "


        BEZPŁATNE LEKI 75+

        2019-10-18

        Jak otrzymać bezpłatne leki?
        Podstawy do otrzymania bezpłatnego leku:
        - wiek – ukończony 75. rok życia, weryfikowany przez numer PESEL (u osób, które nie mają numeru PESEL, będzie to data urodzenia)
        - recepta – litera S wpisana w polu „kod uprawnień dodatkowych”
        - wykaz – potrzebny lek musi znajdować się w wykazie bezpłatnych leków
        - wskazanie objęte refundacją – leki refundowane są pacjentom, którzy mają określone schorzenia (część A1 obwieszczenia refundacyjnego)
        Więcej : w zakładce Seniorzy


        FILM DLA STASIA - MUSISZ GO OBEJRZEĆ

        2019-10-16

        Kilka miesięcy temu telewizja wyemitowała dokumentalny film o wielkim sercu , przyjaźni, ale i codziennych trudach życia.

        czytaj całość publikacji "FILM DLA STASIA - MUSISZ GO OBEJRZEĆ"


        INFORMACJA PCPR O ZMIANIE TERMINU TURNUSU CAŁODOBOWEJ OPIEKI WYTCHNIENIOWEJ

        2019-10-16

        Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie informuje, że został zmieniony termin turnusu całodobowego opieki wytchnieniowej, zaplanowany w dniach od 14 do 23 października 2019 roku.

        czytaj całość publikacji "INFORMACJA PCPR O ZMIANIE TERMINU TURNUSU CAŁODOBOWEJ OPIEKI WYTCHNIENIOWEJ "


        PRZEWLEKŁE ZMĘCZENIE: 10 NAJCZĘSTSZYCH PRZYCZYN

        2019-10-14

        Czujesz się ciągle zmęczony lub wyczerpany? Ulgi nie przynosi ci ani sen, ani nawet dwutygodniowy urlop? Nie lekceważ tego stanu, bo mogą się za nim kryć groźne choroby. Podpowiadamy, jakie są najczęstsze przyczyny przewlekłego zmęczenia, a także różne sposoby na odzyskanie energii.
        Generalnie, eksperci dzielą przyczyny uporczywego osłabienia na trzy grupy: 1/psychologiczne, 2/ fizyczne , 3/ związane ze stylem życia.

        Więcej w : zakładce Seniorzy


        INFORMACJA PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

        2019-10-11

        Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, chcąc zwiększyć dostępność wsparcia dla Osób z Niepełnosprawnościami, uruchomił SOW - System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON.

        System SOW jest obecnie wdrażany na bardzo szeroką skalę w jednostkach samorządu powiatowego nie tylko na terenie województwa małopolskiego, a także w całej Polsce. W Małopolsce do Systemu Obsługi Wsparcia przystąpiły już wszystkie 22 powiaty.

        Więcej w zakładce: Dofinansowania dla osób niepełnosprawnych


        SPOTKANIE ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO POŚWIĘCONE PRZESTĘPCZOŚCI NIELETNICH

        2019-10-09

        W miniony poniedziałek (7.10.19) odbyło się kolejne już w tym roku spotkanie działającego przy GOPS, Zespołu Interdyscyplinarnego d.s Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

        Uczestnikami spotkania byli zarówno pracownicy socjalni, jak i nauczyciele miejscowych szkół, przedstawiciel Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie a także policjanci z Komisariatu Policji w Słomnikach.

        Więcej : w zakładce: Przeciwdziałanie Przemocy . Zespół Interdyscyplinarny


        CZYM ZAJMUJE SIĘ SĄD RODZINNY?

        2019-10-07

        Sąd rodzinny, jako jeden z wydziałów sądu rejonowego (wydział rodzinny i nieletnich), zajmuje się przede wszystkim:

        - sprawami z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego,
        - sprawami dotyczącymi demoralizacji i czynów karalnych nieletnich
        - postępowaniami w stosunku do osób uzależnionych od alkoholu, środków odurzających i psychotropowych.

        Jest on również jako jedyny uprawniony do umieszczenia dziecka poza jego naturalnym środowiskiem rodzinnym lub wyznaczenia mu rodziny zastępczej.

        czytaj całość publikacji "CZYM ZAJMUJE SIĘ SĄD RODZINNY?"


        PATOSTREAMING - ZAGROŻENIEM DLA DZIECI

        2019-10-04

        Według definicji opracowanej przez Fundację „Dajemy Dzieciom Siłę” tzw. patostreaming to treści prezentowane w sieci w postaci transmisji internetowej (stream) fragmentów transmisji (shoty), filmów, zdjęć i innych form przekazu w których nadawca lub grupa nadawców prezentują zachowania sprzeczne z normami społecznymi, niosące demoralizujący przekaz, obejmujący zachowania takie jak: przemoc fizyczna, psychiczna i seksualna.
        Promują zażywanie substancji psychoaktywnych, gloryfikują poniżanie i lekceważenie innych.

        Więcej w zakładce: Przeciwdziałanie Przemocy. Zespół Interdyscyplinarny.


        OFERTA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA

        2019-10-02

        Przedstawiamy poniżej przydatne linki, które przybliżą nam ofertę NFZ w dziedzinie poprawy dostępności pacjentów do informacji:

        czytaj całość publikacji "OFERTA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA"


        NGO – CO TO SĄ ORGANIZACJE POZARZĄDOWE ?

        2019-09-30

        Organizacje pozarządowe to wszystkie podmioty, które nie są organami lub jednostkami podległymi administracji publicznej (rządowej i samorządowej) oraz których działalność nie jest nastawiona na osiąganie zysku.

        Czasami o organizacjach pozarządowych mówi się jako o „trzecim sektorze”, w odróżnieniu od sektora publicznego oraz sektora przedsiębiorstw.

        czytaj całość publikacji " NGO – CO TO SĄ ORGANIZACJE POZARZĄDOWE ?"


        IV SESJA GMINNEJ RADY SENIORÓW

        2019-09-27

        W dniu wczorajszym odbyło się posiedzenie IV Sesji Gminnej Rady Seniorów pod przewodnictwem Pani Danuty Sokół.
        W posiedzeniu tym uczestniczyli również: Wójt Gminy Marek Jamborski, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Elżbieta Turek oraz Wiceprzewodniczący Rady LGD Stowarzyszenia Korona Północnego Krakowa Jerzy Kozik.
        Więcej : w zakładce Seniorzy


        MAŁOPOLSKI „TELE-ANIOŁ”

        2019-09-27

        Przypominamy, że wciąż trwa nabór do projektu Małopolski „Tele-Anioł” skierowanego do osób niesamodzielnych.
        Jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną, chorą i potrzebujesz wsparcia oraz zapewnienia poczucia bezpieczeństwa zgłoś się do projektu!

        czytaj całość publikacji "MAŁOPOLSKI „TELE-ANIOŁ” "


        RODZICU, ZADBAJ O KONDYCJĘ SWOJEGO UCZNIA

        2019-09-25

        Wakacje minęły, zaczęła się szkoła. Dla niektórych to powrót do starych znajomych, dla innych zmiana otoczenia i nowe wyzwania.

        Niektórzy uczniowie czekają na ten moment z zaciekawieniem i podekscytowaniem, dla innych oznacza to stres. Martwią się czy poradzą sobie z nauką, obawiają się czy zostaną zaakceptowani.

        Zobacz o czym trzeba pamiętać wysyłając małego człowieka do szkoły i jak sprawić, by nie kojarzyła mu się źle.

        czytaj całość publikacji "RODZICU, ZADBAJ O KONDYCJĘ SWOJEGO UCZNIA"


        WYBORY 13 PAŹDZIERNIKA A OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE

        2019-09-23

        Przed nami wybory do Sejmu i Senatu.
        Osobom z niepełnosprawnością przysługuje szereg uprawnień by mogły zagłosować, czasami nawet nie wychodząc z domu.

        Wyborcy, którzy z powodu niepełnosprawności mają problem z oddaniem głosu w lokalu wyborczym muszą jednak pamiętać o terminach zgłoszeń i związanych z nimi procedurach !

        czytaj całość publikacji "WYBORY 13 PAŹDZIERNIKA A OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE"


        JAK OTRZYMAĆ ORZECZENIE O NIEZDOLNOŚCI DO SAMODZIELNEJ EGZYSTENCJI?

        2019-09-20

        Osoby, które nie mają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji, a chcą ubiegać się o świadczenie uzupełniające, będą musiały do wniosku o świadczenie dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia (wydane przez lekarza nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku ) i jeśli posiadają – dokumentację medyczną oraz inne dokumenty, które mogą mieć znaczenie dla wydania orzeczenia np. kartę badania profilaktycznego, dokumentację rehabilitacji leczniczej.

        czytaj całość publikacji "JAK OTRZYMAĆ ORZECZENIE O NIEZDOLNOŚCI DO SAMODZIELNEJ EGZYSTENCJI?"


        ZAWIADOMIENIE O IV SESJI GMINNEJ RADY SENIORÓW

        2019-09-19

        Zawiadamiam, że w dniu 26 września 2019 r. /czwartek/ o godz. 10.00 w Urzędzie Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, II piętro, sala obrad odbędzie się IV Sesja Gminnej Rady Seniorów Kocmyrzów-Luborzyca.

        więcej: w zakładce Seniorzy


        PORTAL „EMPATIA”

        2019-09-18

        Słyszymy często w mediach, szczególnie przy świadczeniach 500+, że wnioski można składać za pomocą tzw. ”empatii”. Czym zatem jest „empatia” ?

        Empatia (oficjalnie empa@tia) to jeden z portali informacyjno-usługowych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przez które można aplikować o różnego rodzaju świadczenia. Można to zrobić całkowicie bezpiecznie, bez konieczności odwiedzania urzędów.

        Portal emp@tia jest przeznaczony w szczególności do osób i rodzin poszukujących pomocy państwa.

        czytaj całość publikacji "PORTAL „EMPATIA”"


        REMONT POMIESZCZEŃ NA POTRZEBY KLUBU SENIORA

        2019-09-17

        Trwają prace modernizacyjne pomieszczeń w budynku komunalnym pełniącym funkcję biblioteki wraz ze świetlicą wiejską w Kocmyrzowie, celem przystosowania ich i zapewnienia właściwych standardów dla utworzenia Klubu Seniora w Gminie Kocmyrzów-Luborzyca. W dalszej kolejności adaptowane pomieszczenia zostaną wyposażone w niezbędny sprzęt i urządzenia.
        Więcej : w zakładce Seniorzy


        WYCIECZKA SENIORÓW Z NASZEJ GMINY DO KAZIMIERZA DOLNEGO

        2019-09-16

        W minioną sobotę, grupa prawie 60 Seniorów z naszej gminy wzięła udział w zorganizowanej przez Gminną Radę Seniorów wycieczce do Kazimierza Dolnego.
        Logistycznie wszystko zaplanowały i dopięły na ostatni guzik Panie: Krystyna Zbroja i Danuta Sokół.
        Dzięki ich zaangażowaniu , wszystko przebiegło zgodnie z planem – był sprawny autokar z doświadczonym kierowcą, punktualny wyjazd, a w Kazimierzu czekał już na Seniorów przewodnik i zamówione meleksy. Seniorom dopisywały humory i nawet pogoda była wymarzona na wyjazd.

        Więcej: w zakładce Seniorzy


        JAK WYJECHAĆ DO SANATORIUM

        2019-09-16

        Leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Jego zadaniem jest rehabilitacja, leczenie chorób przewlekłych oraz szeroko pojęta profilaktyka.
        Z sanatorium można skorzystać w ramach pobytów tzw. "komercyjnych" (pełna odpłatność ze strony kuracjusza) oraz kierowanych przez instytucje ubezpieczeniowe (NFZ, ZUS, KRUS).

        czytaj całość publikacji " JAK WYJECHAĆ DO SANATORIUM"


        APLIKACJA MOBILNA „MOJA KOMENDA”

        2019-09-13

        Aplikacja mobilna „Moja Komenda” została przygotowaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Policję w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Jest to aplikacja bezpłatna opracowana na urządzenia mobilne bazujące na systemach operacyjnych Android oraz iOS.
        Aplikacja, po jej zainstalowaniu, może pracować w trybie off-line, jednak jej pełne funkcjonalności są widoczne przy zapewnieniu dostępu do sieci Internet.
        Baza danych zawiera informacje o wszystkich obiektach policyjnych dostępnych dla interesantów, a także dane kontaktowe ponad 8 tysięcy dzielnicowych z terenu kraju.

        czytaj całość publikacji " APLIKACJA MOBILNA „MOJA KOMENDA”"


        500+ DLA OSÓB NIESAMODZIELNYCH

        2019-09-11

        Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych – Krzysztof Michałkiewicz odpowiada na pytania:
        1. Komu i w jakiej kwocie przysługiwać będzie świadczenie 500 plus?
        Świadczenie uzupełniające przysługiwać będzie osobom pełnoletnim, których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona określonym w ustawie orzeczeniem.
        Będzie to kwota do 500 złotych miesięcznie, przy czym łączna kwota tego świadczenia i świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1600 złotych. W związku z tym osoby, które pobierają w chwili obecnej świadczenia nieznacznie przekraczające wysokość renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (obecnie wynosi ona 1100 zł), będą również miały możliwość ubiegać się o przyznanie świadczenia uzupełniającego. Warto zaznaczyć, że do wspomnianej kwoty 1600 zł nie wliczają się m.in. ewentualne dochody z pracy, zasiłek pielęgnacyjny, alimenty czy renta rodzinna.

        Więcej w zakładce: Dofinansowania dla osób niepełnosprawnych


        ZAPRASZAMY NA TARGI SENIORA

        2019-09-09

        Tegoroczna 3 edycja Targów Seniora odbędzie się w dniach 27-28 września 2019 r w godzinach od 10.00 do 17.00 w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO w Krakowie (ul. Galicyjska 9).

        Zaproszenie skierowane jest głównie do osób w sędziwym wieku, jednak mile widziani są wszyscy goście, dla których aktywizacja seniorów jest ważnym tematem.

        Więcej w zakładce: Seniorzy.


        DZIEŃ SENIORA W BARANÓWCE

        2019-09-09

        W miniony czwartek- 5 września 2019r w Baranówce , Zarząd Koła nr 4 Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, podobnie jak w latach poprzednich, zorganizował dla swoich Członków uroczyste spotkanie z okazji „Dnia Seniora”.

        Więcej w zakładce: Seniorzy


        KURATOR SĄDOWY

        2019-09-06

        W codziennym życiu – często w sytuacjach związanych z naruszaniem prawa - możemy się spotkać z pojęciem KURATOR SĄDOWY.

        Kim zatem jest ów kurator sądowy?
        Kurator sądowy – to funkcjonariusz publiczny pełniący swoje obowiązki w zespole kuratorskiej służby sądowej i realizujący określone przez prawo zadania o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym , diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym, które są związane z wykonywaniem orzeczeń sądu.

        czytaj całość publikacji "KURATOR SĄDOWY"


        FAKTY I MITY NA TEMAT DOPALACZY

        2019-09-04

        1.Produkt o tej samej nazwie zawiera określoną liczbę i rodzaj substancji – to MIT !

        Produkty o tej samej nazwie zakupione w kilku różnych miejscach miały inne składy i stężenia substancji psychoaktywnych.

        2. Powszechnie uważa się, że ich użytkownikami w Polsce są przede wszystkim nastolatki - to MIT !

        Młodzież nie jest obecnie największą grupą użytkowników dopalaczy. Większość z nich stanowią młodzi dorośli (19-24 lat) i dorośli do 40 lat.

        3. Dopalacze można stosować rekreacyjnie – to MIT !

        To narkotyki, na dodatek często powodujące nie tylko zatrucia, ale i doprowadzające do śmierci. W najnowszym raporcie GIS na temat nowych substancji psychoaktywnych podano, że w 2018 r. zanotowano 4260 przypadków interwencji medycznych związanych z zatruciem lub podejrzeniem zatrucia NSP (Nowymi Substancjami Psychoaktywnymi)

        czytaj całość publikacji "FAKTY I MITY NA TEMAT DOPALACZY"


        „INTEGRACJA” DZIAŁALNOŚĆ I POMOC NA RZECZ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

        2019-09-02

        INTEGRACJĘ tworzą organizacje pożytku publicznego: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Fundacja Integracja. Jej działalność zaczęła się 25 lat temu od wydawania skromnego pisma „Integracja”.

        INTEGRACJA, dzięki wieloletniemu doświadczeniu, zespołowi profesjonalistów i wysokiej rozpoznawalności marki w środowisku organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnością, jest obecnie jedną z największych organizacji w Polsce.

        Założycielem i wieloletnim prezesem INTEGRACJI był Piotr Pawłowski (1966-2018).

        Więcej: w zakładce Seniorzy

        czytaj całość publikacji "„INTEGRACJA” DZIAŁALNOŚĆ I POMOC NA RZECZ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH"


        PROGRAM KOREKCYJNO-EDUKACYJNY DLA OSÓB STOSUJĄCYCH PRZEMOC W RODZINIE

        2019-08-30

        Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie rozpoczyna w miesiącu wrześniu kolejną edycję programu korekcyjno-edukacyjnego dla osób stosujących przemoc w rodzinie.

        Spotkania w/w grupy odbywać się będą raz w tygodniu , popołudniami w wymiarze 3 godzin zegarowych.
        Cały program obejmuje 60 godzin dydaktycznych ( 15 spotkań)

        Więcej w zakładce: Przeciwdziałanie przemocy. Zespół Interdyscyplinarny.


        NARKOTYKI – ZAGROŻENIE WŚRÓD MŁODYCH I DOROSŁYCH

        2019-08-28

        Niemal 2 proc. dorosłych Polaków zadeklarowało w 2018 roku, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy było pasażerami w samochodzie prowadzonym przez kierowcę znajdującym się pod wpływem narkotyków. To nie jest marginalny problem, to kilkaset tysięcy ludzi.
        Tak alarmował na Ogólnopolskiej Konferencji „Narkotyki - Narkomania. Polityka. Nauka i Praktyka” w czerwcu tego roku dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii Piotr Jabłoński, cytując badania z września 2018 roku.

        czytaj całość publikacji "NARKOTYKI – ZAGROŻENIE WŚRÓD MŁODYCH I DOROSŁYCH"


        PODZIĘKOWANIA

        2019-08-27

        GOPS składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom , które bezinteresownie przekazują do Ośrodka używaną , ale w dobrym stanie odzież i obuwie.
        Czasami osoby przynoszą też zabawki czy książeczki z których ich dzieci już „wyrosły” i przestały się nimi bawić.

        Ofiarowane rzeczy są czyste – ubrania wyprane, wyprasowane , obuwie też nie jest zniszczone a zabawki sprawne i dzięki temu z pewnością rzeczy te będą wykorzystane przez osoby potrzebujące, stanowiąc dla nich istotną pomoc.


        OPÓŹNIENIE PROGRAMU POMOC ŻYWNOŚCIOWA – PODPROGRAM 2019 ------- INFORMACJA BANKU ŻYWNOŚCI W KRAKOWIE

        2019-08-26

        Szanowni Państwo,
        Z przykrością informujemy, że rozpoczęcie podprogramu POPŻ 2019 opóźni się o kilka miesięcy. Powodem jest unieważnienie przetargów na dostarczanie żywności przeprowadzonych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Kilku przedsiębiorców odwołało się od wyników postępowania, wskazując formalne błędy w procedurze  i decyzją Krajowej Izby Odwoławczej, która uznała je jako wady nieusuwalne, KOWR musiał unieważnić całe postępowanie.

        czytaj całość publikacji "OPÓŹNIENIE PROGRAMU POMOC ŻYWNOŚCIOWA – PODPROGRAM 2019 ------- INFORMACJA BANKU ŻYWNOŚCI W KRAKOWIE"


        MAŁOPOLSKI TELE- ANIOŁ – POMOC NOSZONA NA RĘCE

        2019-08-23

        Małopolski Tele-Anioł, to innowacyjny projekt, którego celem jest objęcie opieką niesamodzielnych osób mieszkających w Małopolsce.

        Pod skrzydła Tele-Anioła trafiły już tysiące osób, ale rekrutacja wciąż trwa.

        Małopolski Tele-Anioł wspiera osoby najbardziej potrzebujące w naszym województwie, które z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności potrzebują pomocy. Zapewnia realną opiekę między innymi dzięki opasce bezpieczeństwa.

        czytaj całość publikacji "MAŁOPOLSKI TELE- ANIOŁ – POMOC NOSZONA NA RĘCE"


        UWAGA PACJENCI ONKOLOGICZNI I ICH BLISCY !

        2019-08-22

        Stowarzyszenie UNICORN zaprasza pacjentów onkologicznych i ich bliskich na 8-tygodniowy, bezpłatny kurs redukcji stresu metodą Mindfulnessa.

        Spotkania będą się odbywać w Krakowie, ul.Kopernika 19e.

        Pierwsze spotkanie już 28 sierpnia !

        Zapisy i informacje pod nr.tel. 12 425 11 02 od poniedziałku do piątku w godz.8.00-15.00


        UWAGA , RODZICE DZIECI NIEWIDOMYCH I SŁABOWIDZĄCYCH !

        2019-08-21

        Informujemy, że w Rabce-Zdroju działa Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. Św.Tereski.

        Ośrodek zapewnia indywidualne specjalistyczne wsparcie w zakresie:

        -rehabilitacji ruchowej
        - terapii widzenia
        - logopedii
        - orientacji w przestrzeni
        - opieki psychologicznej.

        czytaj całość publikacji "UWAGA , RODZICE DZIECI NIEWIDOMYCH I SŁABOWIDZĄCYCH !"


        SENIORZE, NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ !

        2019-08-19

        Oszuści działający metodą "na wnuczka" czy "na policjanta" wciąż oszukują starszych ludzi i wyłudzają pieniądze.

        Coraz częściej członkowie grup przestępczych podają się za policjantów CBŚP bądź funkcjonariuszy zajmujących się rozpracowywaniem oszustów.

        Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

        Więcej : w zakładce Seniorzy


        ŚWIADCZENIE UZUPEŁNIAJĄCE DLA OSÓB NIEZDOLNYCH DO SAMODZIELNEJ EGZYSTENCJI

        2019-08-16

        Prezydent podpisał ustawę z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, która czeka już jedynie na opublikowanie. Przypomnijmy, że ustawa określa warunki nabywania prawa, tryb przyznawania oraz zasady wypłacania i finansowania świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

        Więcej : w zakładce: Dofinansowania dla osób niepełnosprawnych


        500+ i 300+ W NASZEJ GMINIE

        2019-08-14

        Od pierwszego lipca 2019 r program 500+ został rozszerzony na pierwsze dziecko,. Zniesione zostało również kryterium dochodowe a sam wniosek na świadczenie wychowawcze został uproszczony.
        Od 01 lipca można było składać wnioski wyłącznie drogą elektroniczną ,a od 01 sierpnia również w wersji papierowej.

        Jak wygląda składanie wniosków na 500+ w naszej gminie?

        czytaj całość publikacji "500+ i 300+ W NASZEJ GMINIE"


        Z SENIORAMI I SŁONECZNIKAMI W ROLI GŁÓWNEJ

        2019-08-14

        W minioną niedzielę (11 sierpnia) przy remizie w Krzysztoforzycach, odbyła się miła uroczystość z Seniorami i słonecznikami w roli głównej.

        Impreza odbyła się dzięki dużemu zaangażowaniu i pracy radnej Rady Seniorów z Krzysztoforzyc – Pani Bogusławy Król oraz miejscowych Seniorek , jak również sołtysa wsi i radnego gminy w jednej osobie – Pana Antoniego Treli . Miłym gościem była Pani Danuta Sokół reprezentująca jako Przewodnicząca - Gminną Radę Seniorów.

        Więcej w zakładce: Seniorzy

        Dołączone pliki:


        MASZ FIRMĘ ? WŁĄCZ SIĘ DO PROGRAMU KARTA DUŻEJ RODZINY

        2019-08-12

        Karta Dużej Rodziny to ogólnopolski program opracowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
        Karta oferuje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień dla rodzin wielodzietnych. Jej posiadacze mają możliwość korzystania z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju. Karta ułatwia rodzinom 3+ aktywne spędzanie czasu oraz obniża koszty codziennego życia. Zniżki mogą oferować nie tylko instytucje publiczne, ale również przedsiębiorcy prywatni. Przystępując do programu zyskują prawo do posługiwania się znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”.

        czytaj całość publikacji "MASZ FIRMĘ ? WŁĄCZ SIĘ DO PROGRAMU KARTA DUŻEJ RODZINY"


        KTO MOŻE OTRZYMAĆ RENTĘ SOCJALNĄ Z ZUS

        2019-08-09

        KOMU PRZYSŁUGUJE

        Rentę socjalną możesz otrzymać jeśli spełniasz łącznie następujące warunki:

        1. jesteś osobą pełnoletnią, czyli masz ukończone 18 lat
        2.Lekarz orzecznik ZUS albo komisja lekarska ZUS wyda ci orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
        - przed ukończeniem 18 roku życia
        - w trakcie nauki (także podczas urlopu dziekańskiego lub wakacji)
        -w szkole lub szkole wyższej – zanim skończyłeś 25 lat
        - w szkole doktorskiej, na studiach doktoranckich lub podczas aspirantury naukowej.

        czytaj całość publikacji "KTO MOŻE OTRZYMAĆ RENTĘ SOCJALNĄ Z ZUS"


        JESTEŚ OSOBĄ AKTYWNĄ W WIEKU 60+ I CHCESZ POŻYTECZNIE SPĘDZAĆ CZAS ? DOM AKTYWNEGO SENIORA W ŁOSOSKOWICACH CZEKA NA CIEBIE

        2019-08-07

        Seniorze, spędzasz samotnie czas w domu? Rodzina wychodzi do pracy a ty masz nadmiar czasu wolnego? A może mieszkasz samotnie a chciałbyś poznać nowych ludzi, mieć z kim porozmawiać czy oddać się pasji na którą nigdy wcześniej nie wystarczało ci czasu?
        Zapisz się na zajęcia Domu Aktywnego Seniora w Łososkowicach .

        Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej przypomina , że cały czas trwa nabór do powyższej placówki .Pozostało jeszcze kilkanaście wolnych miejsc.

        czytaj całość publikacji "JESTEŚ OSOBĄ AKTYWNĄ W WIEKU 60+ I CHCESZ POŻYTECZNIE SPĘDZAĆ CZAS ? DOM AKTYWNEGO SENIORA W ŁOSOSKOWICACH CZEKA NA CIEBIE"


        ZABURZENIA PSYCHICZNE U OSÓB W NASZYM OTOCZENIU

        2019-08-05

        Co czwarty Polak ma przynajmniej raz w życiu problemy ze zdrowiem psychicznym. Jednak zaburzenia psychiczne wciąż są postrzegane jako wstydliwe i są powodem bolesnego wykluczania. Zdecydowana większość z tych stanów nie stwarza żadnego zagrożenie dla otoczenia, ale wiele osób woli trzymać się od takich problemów z daleka.

        czytaj całość publikacji "ZABURZENIA PSYCHICZNE U OSÓB W NASZYM OTOCZENIU"


        CHOROBA PARKINSONA - NIE PRZEGAP WCZESNYCH OBJAWÓW

        2019-08-02

        To choroba, która powoli, krok po kroku, wyłącza człowieka z normalnego życia. Jednak wczesne wykrycie pozwala na spowolnienie jej postępu i w związku z tym – zachowanie sprawności na dłużej. Podpowiadamy, jakie mogą być jej pierwsze, mało oczywiste zwiastuny.
        Liczbę Polaków chorych na Parkinsona szacuje się na 85-100 tys., lecz zdaniem ekspertów, wskutek starzenia się naszego społeczeństwa liczba ta w kolejnych dekadach będzie się zwiększać.

        Więcej : w zakładce Seniorzy


        OFERTA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA

        2019-07-31

        Przedstawiamy poniżej przydatne linki, które przybliżą nam ofertę NFZ w dziedzinie poprawy dostępności pacjentów do informacji:

        Telefoniczna Informacja Pacjenta

        Dzwoniąc pod numer 800 190 590 będzie można dowiedzieć się m.in. jak uzyskać kartę EKUZ, jakie prawa przysługują osobie ubezpieczonej, gdzie znajduje się najbliższy szpital, w jaki sposób można zgłosić naruszenie praw pacjenta czy też jakich formalności należy dopełnić by skorzystać z leczenia uzdrowiskowego. W celu zagwarantowania wysokiej jakości obsługi Pacjentów, rozmowy są nagrywane.

        http://www.nfz-krakow.pl/dla-pacjenta/aktualnosci/800-190-590-telefoniczna-informacja-pacjenta,225.html

        czytaj całość publikacji "OFERTA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA"


        SENIORZE – PAMIĘTAJ O AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ !

        2019-07-29

        Na naszej stronie wielokrotnie już zamieszczaliśmy artykuły o pozytywnej roli ruchu w życiu osób starszych.
        Być może część Seniorów po przeczytaniu tych wiadomości zaprzyjaźniła się z kijkami do nordic walking albo z rowerem. Być może Seniorzy zaczęli ćwiczyć , ale zabrakło im wytrwałości, zniechęcili się trudnościami , czy wreszcie rozchorowali się a później mimo wyzdrowienia nie powrócili do aktywności.
        W dzisiejszym artykule podpowiemy jak wrócić do aktywności po dłuższej przerwie.        Więcej : w zakładce Seniorzy


        UZALEŻNIENIA SENIORÓW - CICHY PROBLEM

        2019-07-26

        Osoby, które właśnie wycofały się z życia zawodowego są szczególnie zagrożone uzależnieniem od alkoholu czy leków. Są też w grupie, która jest szczególnie narażona na szkody z nim związane.
        Osoby starsze to siłą rzeczy najwięksi konsumenci leków. Te zaś mogą wchodzić w interakcje zarówno między sobą, jak i z alkoholem. W najlepszym wypadku doprowadzi to tego, że choroba, na którą osoba starsza przyjmuje leki, nie będzie skutecznie leczona, w najgorszym – może dojść nawet do śmierci lub trwałej niepełnosprawności.
        Więcej w zakładce: seniorzy
        Czy nadużywanie alkoholu i leków bardziej ryzykowne dla seniora?
        Więcej : w zakładce Seniorzy


        CO TO JEST ELEKTRONICZNA RECEPTA?

        2019-07-25

        Papierowa recepta wystawiana przez lekarza i dawana do ręki pacjentowi – to rozwiązanie , które jest dla nas oczywiste podczas wizyty u lekarza.

        Ale ta sytuacja powoli się zmienia – wchodzą do codziennego życia coraz to nowsze technologie i sposoby komunikacji a nasz świat staje się coraz bardziej skomputeryzowany.

        Nowe rozwiązanie , które od dawna działa już w wielu krajach Europy to e-recepta.

        czytaj całość publikacji "CO TO JEST ELEKTRONICZNA RECEPTA?"


        BITE DZIECI WYRASTAJĄ NA LUDZI Z PROBLEMAMI

        2019-07-22

        Kary fizyczne nie działają. Dzięki nim dziecko uczy się m.in. manipulować, jak uniknąć kary, zamiast rozumieć, dlaczego powinno zachowywać się w określony sposób. Dlatego bite dzieci mogą mieć problemy z przestrzeganiem zasad życia społecznego.

        czytaj całość publikacji "BITE DZIECI WYRASTAJĄ NA LUDZI Z PROBLEMAMI"


        WYCIECZKA SENIORÓW DO WROCŁAWIA

        2019-07-19

        Wczoraj (18 lipca) ponad 40 osobowa grupa mieszkańców naszej gminy (głównie Seniorów) miała okazję zwiedzić Wrocław.

        W programie jednodniowej wycieczki było zwiedzanie wrocławskiej starówki oraz obejrzenie (będącej najważniejszym punktem programu) Panoramy Racławickiej – monumentalnego dzieła malarskiego Jana Styki i Wojciecha Kossaka upamiętniającego 100 rocznicę insurekcji kościuszkowskiej.

        Więcej w zakładce: Seniorzy

        Dołączona galeria:

        nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

        pelna galeriaZobacz pełną galerię (17 fot.)...


         CO ROBIĆ GDY DZIECKO UCIEKNIE Z DOMU

         2019-07-19

         Wakacje to okres, kiedy młodzi ludzie najczęściej decydują się na ucieczkę z domu. Bywa, że lato "na gigancie" spędzają już nawet dzieci poniżej 10 roku życia. Kiedy wielu rodziców przeżywa niewyobrażalną tragedię związaną z ucieczką swojego dziecka, policjanci robią wszystko, by je odnaleźć.

         czytaj całość publikacji "CO ROBIĆ GDY DZIECKO UCIEKNIE Z DOMU"


         III Sesja Gminnej Rady Seniorów

         2019-07-18

         W dniu 18 lipca 2019 roku w Urzędzie Gminy Kocmyrzów – Luborzyca odbyła się III Sesja Gminnej Rady Seniorów.

         W posiedzeniu udział wzięli zaproszeni Goście, w osobach: Wójta Gminy Marka Jamborskiego, pani Anety Kuźniak – Pałetko – Dyrektor Działu Finansowania Projektów Innowacyjnych „Interia”, pani Renaty Wiss – działaczki społecznej, jednej z inicjatorek powstania GRS, pani Mai Moczyńskiej-Papki, kierującej Stowarzyszeniem”Rusz Się!” oraz pani Eweliny Serdecznej - pracownika socjalnego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

         Więcej w zakładce: Seniorzy

         Dołączona galeria:

         nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

         pelna galeriaZobacz pełną galerię (7 fot.)...


          DODATKOWE MIEJSCA NA WYJAZD KOLONIJNY DLA DZIECI Z NASZEJ GMINY !

          2019-07-17

          Kolejny już rok Kuratorium Oświaty w Krakowie jest organizatorem letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży z rodzin najuboższych z terenu województwa małopolskiego.

          Jak już wcześniej informowaliśmy , w tym roku nasza gmina otrzymała początkowo 6 miejsc kolonijnych dla uczniów szkół podstawowych.
          Natomiast w lipcu dostaliśmy aż dodatkowych 10 miejsc .

          czytaj całość publikacji "DODATKOWE MIEJSCA NA WYJAZD KOLONIJNY DLA DZIECI Z NASZEJ GMINY !"


          MAMA 4+ DLA 49 TYSIĘCY OSÓB

          2019-07-17

          W ciągu czterech miesięcy (III-VI ) złożono 55,1 tysięcy wniosków o świadczenie „Mama 4 +”.
          Wśród ubiegających się o wsparcie zdecydowaną większość stanowią kobiety
          ( ponad 54,7 tys.) Mężczyzn, którzy wychowali czworo lub więcej dzieci było 141.

          Wśród ubiegających się o świadczenie największą grupę wiekową liczącą ponad 40 tys. stanowią osoby między 60 a 69 rokiem

          czytaj całość publikacji "MAMA 4+ DLA 49 TYSIĘCY OSÓB"


          SESJA GMINNEJ RADY SENIORÓW

          2019-07-15

          W nadchodzący czwartek – 18 lipca 2019 roku o godz. 10.00 w Urzędzie Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, parter, sala ślubów odbędzie się III Sesja Gminnej Rady Seniorów.

          Porządek obrad:

          1. Przedstawienie porządku obrad.
          2. Przyjęcie protokołu z poprzedniej II Sesji Gminnej Rady Seniorów.
          3. Rozmowa z zaproszonymi Gośćmi: Panią Renatą Wiss, Panią Grażyną Bebak, Panią Mają Moczyńską-Papką.
          4. Informacja Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
          5. Zatwierdzenie planu pracy na rok 2019.
          6. Interpelacje i wnioski członków Gminnej Rady Seniorów do Prezydium.
          Zobacz także: archiwum"Aktualności" (archiwum)...

          przejdź do góry...

          Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy. Luborzyca 97, 32-010 Luborzyca

          Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji