Seniorzy


INFORMACJA WOJEWODY MAŁOPOLSKIEGO DLA SENIORÓW

2020-03-25

Szanowni Państwo,

uprzejmie informuję, iż w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną wojewoda małopolski Piotr Ćwik uruchomił specjalną infolinię dla Seniorów – z myślą o tych, którzy potrzebują pomocy w tych trudnych chwilach.

Dzwoniąc na infolinię, osoby starsze mogą uzyskać rzetelne informacje, zalecenia i wskazówki, jak odnaleźć się w obecnej sytuacji.

Numer telefonu 12 392 11 10 działa od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–17.00.


PORADY DLA SENIORÓW NA CZAS KORONAWIRUSA. OSTRZEGAMY PRZED OSZUSTAMI !

2020-03-17

Osoby starsze należą do tej grupy osób szczególnie zagrożonej zakażeniem ze względu na wiek, stan zdrowia i inne okoliczności, które powodują obniżenie odporności. Dlatego w trosce o ich dobro i bezpieczeństwo podjęte zostały działania w celu ich ochrony.

Jednocześnie pojawiło się wiele pytań i wątpliwości związane m.in. z realizacją programu „Senior+”, a także z profilaktyką i wsparciem osób starszych. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania. Jednocześnie ostrzegamy przed oszustami, którzy wykorzystują obecną sytuację do łatwego zarobku.

czytaj całość publikacji "PORADY DLA SENIORÓW NA CZAS KORONAWIRUSA. OSTRZEGAMY PRZED OSZUSTAMI !"


INFORMACJA DLA SENIORÓW

2020-03-16

Jeżeli jesteś osobą samotną, nie masz rodziny , bliskich i nie możesz liczyć na pomoc sąsiadów czy innych osób a wymagasz pomocy w zrobieniu zakupów, wykupieniu leków - zadzwoń do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy pod jeden z podanych niżej numerów: 12 387 11 71, 12 387 11 10


KORONAWIRUS – WAŻNE DLA SENIORÓW

2020-03-13

Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową. Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie osób starszych w miejscach publicznych i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.

Często myj ręce.

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.

czytaj całość publikacji "KORONAWIRUS – WAŻNE DLA SENIORÓW"


ODWOŁANIE SESJI GMINNEJ RADY SENIORÓW

2020-03-12

W związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa, Sesja Gminnej Rady Seniorów, zwołana na dzień 19.03.2020 r. została odwołana.

Danuta Sokół

Przewodnicząca Gminnej Rady Seniorów Kocmyrzów-Luborzyca


INFORMACJA O DZIAŁALNOŚCI DOMU AKTYWNEGO SENIORA W ŁOSOSKOWICACH

2020-03-12

Dom Aktywnego Seniora w Łososkowicach informuje, że zgodnie z poleceniem Wojewody Małopolskiego od dnia jutrzejszego tj. 13.03.2020 do 25.03.2020 zawiesza swoją działalność.


DZIENNIK POLSKI ODWOŁUJE FORUM SENIORA

2020-03-11

Szanowni Czytelnicy,
Drodzy Seniorzy
W związku z zagrożeniem koronowirusem, a także gwałtownym wzrostem liczby zachorowań na grypę, podjęliśmy decyzję o przeniesieniu Forum Seniora, które miało się odbyć w Krakowie 24 marca, na inny termin.

czytaj całość publikacji "DZIENNIK POLSKI ODWOŁUJE FORUM SENIORA"


Z ŻYCIA KLUBU SENIOR+ W KOCMYRZOWIE

2020-03-09

Nasze spotkania w Klubie Senior+ w Kocmyrzowie cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców naszej Gminy.
W Klubie pracujemy nad naszą dobrą kondycją fizyczną i w każdy poniedziałek
i środę mamy zajęcia z fizjoterapeutą.
Również w poniedziałki uprawiamy „nordic walking” ( czyli po prostu dzielnie spacerujemy z kijkami ).
Podczas zajęć „Siłownia Pamięci” trenujemy nasz umysł, aby był sprawny i abyśmy nie zapominali jak ma na imię nasza sąsiadka albo gdzie położyliśmy okulary.

czytaj całość publikacji "Z ŻYCIA KLUBU SENIOR+ W KOCMYRZOWIE"

Dołączona galeria:

nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

pelna galeriaZobacz pełną galerię (9 fot.)...

Dołączone pliki:


Spotkanie z doradcą żywieniowym

2020-02-26

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy serdecznie zaprasza seniorów z naszej Gminy na spotkanie z doradcą żywieniowym Panią Katarzyną Mraczek, która przedstawi role tłuszczów w diecie seniora.
Spotkanie odbędzie się w dniu 02 marca (poniedziałek ) 2020 roku o godzinie 13.00 w sali obrad Urzędu Gminy Kocmyrzów – Luborzyca.

Wstęp wolny.

Osoby do kontaktu: pracownicy socjalni GOPS, nr. tel. 12 387 11 71, 12 387 11 10.


WSKAŹNIK WALORYZACJI EMERYTUR W GÓRĘ

2020-02-17

103,56 proc. – tyle w 2020 r. wynosi wskaźnik waloryzacji emerytur i rent. To więcej, niż prognozowano, co oznacza więcej pieniędzy dla emerytów i rencistów.
Od 1 marca świadczenia wzrosną o ustawowy wskaźnik waloryzacji, jednak nie mniej niż o 70 zł.
Jednocześnie najniższe renty i emerytury wzrosną o 100 zł – do 1200 zł, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 900 zł.
Ustawowy wskaźnik waloryzacji świadczeń to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

czytaj całość publikacji "WSKAŹNIK WALORYZACJI EMERYTUR W GÓRĘ"


Noworoczno- Karnawałowe spotkanie Seniorów w Łuczycach.

2020-02-04

W dniu 02.02.2020 r. z inicjatywy przedstawicieli Rady Seniorów Pani Danuty Sokół oraz Pana Bogusława Janika odbyło się spotkanie integracyjne, w którym uczestniczyli seniorzy z Łuczyc, a także zaproszeni goście. W organizację włączyli się Radni Jadwiga Łach, Paweł Mazur, Sołtys Agnieszka Sykut, Pani Katarzyna Wcisło-Nowak oraz Ochotnicza Straż Pożarna. To był wspaniały czas wspólnego śpiewu, radości i integracji.
Występ Zespołu SERENDA wprowadził niesamowitą rodzinną atmosferę i zachęcał do wspólnego biesiadowania.

czytaj całość publikacji "Noworoczno- Karnawałowe spotkanie Seniorów w Łuczycach."

Dołączona galeria:

nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

pelna galeriaZobacz pełną galerię (7 fot.)...


  WSPÓLNE OBRADY RADY GMINY I GMINNEJ RADY SENIORÓW

  2020-02-03

  W DNIU DZISIEJSZYM TJ.3 lutego 2020 roku odbyło się w Urzędzie Gminy spotkanie, podczas którego Rada Gminy Kocmyrzów-Luborzyca wraz z Gminną Radą Seniorów, będącą organem doradczym samorządu, wspólnie obradowały nad problematyką dotyczącą zarówno realizowanych już w naszej gminie działań na rzecz seniorów, jak i dalszego ich rozwoju.

  czytaj całość publikacji "WSPÓLNE OBRADY RADY GMINY I GMINNEJ RADY SENIORÓW"

  Dołączona galeria:

  nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

   CO SŁYCHAĆ W KLUBIE SENIOR+ W KOCMYRZOWIE

   2020-02-03

   Pierwszy miesiąc działalności Klubu Senior+ zakończyła zabawa karnawałowa. Spotkanie przy muzyce uświetnili swoją obecnością : Wójt Gminy, Radni, seniorzy z Gminnej Rady Seniorów oraz uczestnicy zajęć w Klubie Senior+.

   Miesiąc styczeń Klub Senior+ może zaliczyć do udanych. Jest coraz więcej uczestników zajęć i coraz szersza ich oferta. Cały czas można jeszcze wypełniać deklaracje bezpłatnego uczestnictwa w Klubie.
   Zapraszamy na zajęcia Klubu Senior+ tych mieszkańców naszej gminy w wieku 60+, nieaktywnych zawodowo – którzy chcą realizować swoje pasje, nawiązywać przyjaźnie i mile spędzać popołudniowy czas.

   czytaj całość publikacji "CO SŁYCHAĆ W KLUBIE SENIOR+ W KOCMYRZOWIE"

   Dołączona galeria:

   nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

    HARMONOGRAM ZAJĘĆ W KLUBIE SENIOR+ W KOCMYRZOWIE MIESIĄC LUTY 2020 R

    2020-02-02

    HARMONOGRAM ZAJĘĆ W KLUBIE SENIOR+ W KOCMYRZOWIE MIESIĄC LUTY 2020 R

    Dołączone pliki:


    Jak powinien wyglądać jadłospis seniora i seniorki?

    2020-01-27

    Dieta osoby starszej powinna być zbilansowana i dopasowana do zachodzących zmian w organizmie, które wynikają z fizjologicznego procesu starzenia się. Z wiekiem spada sprawność układu pokarmowego, w tym procesów trawienia, wchłaniania i metabolizowania pokarmów.
    Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na to jak przygotowujemy posiłki i co jemy. Prozdrowotny styl życia, a w tym odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i umysłowa, warunkuje dobre zdrowie osób dojrzałych. Często fakt występowania chorób, łączony jest ze starszym wiekiem, a nie z popełnianiem typowych błędów żywieniowych.

    czytaj całość publikacji "Jak powinien wyglądać jadłospis seniora i seniorki?"


    System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON w całej MAŁOPOLSCE!

    2020-01-24

    Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, chcąc zwiększyć dostępność wsparcia dla Osób z Niepełnosprawnościami, uruchomił SOW - System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON.

    Od 1 stycznia 2020 roku wniosek dotyczący dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego a także przedmiotów ortopedycznych aplikujący o dofinansowanie ze środków PFRON może złożyć przez Internet - bez wychodzenia z domu, 365 dni w roku.

    czytaj całość publikacji "System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON w całej MAŁOPOLSCE!"

    Dołączona galeria:

    nazwawyswietlana

    Dołączone pliki:


    Spotkanie noworoczne Seniorów w Krzysztoforzycach.

    2020-01-14

    W niedzielę 12 stycznia 2020 roku w Krzysztoforzycach odbyło się spotkanie noworoczne Seniorów, zorganizowane przez radną seniorów Panią Bogumiłę Król wraz z radą sołecką.
    Przy wspólnym świątecznym stole spotkali się seniorzy z Krzysztoforzyc wraz z zaproszonymi przedstawicielami Gminnej Rady Seniorów.

    czytaj całość publikacji "Spotkanie noworoczne Seniorów w Krzysztoforzycach. "

    Dołączone pliki:


    Klub "Senior+"

    2020-01-03

    Klub "SENIOR+" rozpoczął swoją działalność . Na zajęcia zapraszamy mieszkańców naszej Gminy w wieku 60 i więcej. Spotkania odbywają się w Kocmyrzowie, ul. Centralna 115 (budynek biblioteki).
    Udział w klubie daje możliwość nawiązania nowych znajomości, wymiany myśli, wspólnej zabawy, przyjemnie spędzonego czasu oraz rozwijania własnych zainteresowań. Spotkania klubu odbywają się trzy razy w tygodniu.
    Poniżej znajduje się harmonogram zajęć:

    Dołączone pliki:


    PRZEMOC WOBEC OSÓB STARSZYCH

    2019-12-30

    Zapobieganie przemocy wobec osób starszych jest bardzo ważnym zagadnieniem
    w starzejącym się świecie, chociaż dopiero całkiem niedawno, zjawisko to zaczęło być postrzegane jako ogólnoświatowy problem.

    czytaj całość publikacji "PRZEMOC WOBEC OSÓB STARSZYCH"


    KLUB „SENIOR+” ZAPRASZA

    2019-12-27

    Zapraszamy do udziału w zajęciach KLUBU "SENIOR+" w Kocmyrzowie ul. Centralna 115( budynek biblioteki) mieszkańców naszej Gminy , osoby w wieku 60 lat i więcej.

    Pierwsze zajęcia odbędą się 03 stycznia 2020 roku o godzinie 15,00.

    Regulamin i dokumenty do pobrania w załączniku.

    Dołączone pliki:


    V Sesja Gminnej Rady Seniorów

    2019-12-13

    W dniu 12 grudnia 2019 r. miała miejsce V Sesja Gminnej Rady Seniorów. W posiedzeniu tym uczestniczyli zaproszeni Goście, w osobach: Przewodniczącej Rady Gminy Małgorzaty Doniec oraz Elżbiety Turek – Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Posiedzenie, które prowadziła Przewodnicząca GRS Danuta Sokół, rozpoczęło się od przyjęcia protokołu z poprzedniej IV Sesji Gminnej Rady Seniorów.

    czytaj całość publikacji "V Sesja Gminnej Rady Seniorów"

    Dołączona galeria:

    nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

    pelna galeriaZobacz pełną galerię (8 fot.)...


     SZEŚĆ ZASAD BEZPIECZNEGO SENIORA KONSUMENTA

     2019-12-06

     Trudne do zrozumienia umowy, mała czcionka, nagabywanie przez akwizytora, oferowanie seniorom usług, z których nigdy nie będą korzystać – to główne problemy, z którymi zgłaszają się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów osoby starsze.

     Oferowanie seniorom produktów i usług po zawyżonych cenach, na pokazach poza siedzibą przedsiębiorcy – to jeden z głównych problemów, z którymi zgłaszają się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów osoby starsze.


     Podpowiadamy jak ochronić się przed nieuczciwymi praktykami handlowymi, na co zwracać uwagę. Oto sześć zasad bezpiecznego seniora konsumenta.

     1.NIE KUPUJ BEZ NAMYSŁU !

     „Tylko w tych naczyniach ugotujesz obiad 3 razy szybciej” – zanim kupisz - zweryfikuj informację . Skonsultuj zakup z rodziną.

     2.NIE WIERZ W „DARMOWE” PREZENTY

     Uważaj, darmowa wycieczka może być połączona z kilkugodzinną sprzedażą kosztownych produktów.

     czytaj całość publikacji " SZEŚĆ ZASAD BEZPIECZNEGO SENIORA KONSUMENTA"


     ZROZUMIEĆ SENIORA - SYMULATOR ODCZUĆ STARCZYCH

     2019-11-22

     Współczesne społeczeństwa starzeją się coraz bardziej, dlatego poznanie ograniczeń osób w podeszłym wieku może być ciekawym doświadczeniem naukowym oraz ułatwić sposób postrzegania świata przez osoby starsze.

     Właśnie w tym celu powstał japoński” symulator odczuć starczych” zaprojektowany w wyniku długotrwałych badań w zakresie ograniczeń osób w podeszłym wieku.

     Po założeniu, symulator umożliwia poznanie głównych wrażeń i ograniczeń osób starzejących się dzięki czemu ułatwia on zrozumienie ich punktu widzenia w codziennych sytuacjach życiowych.

     czytaj całość publikacji "ZROZUMIEĆ SENIORA - SYMULATOR ODCZUĆ STARCZYCH"


     NASI SENIORZY W MIECHOWIE

     2019-11-18

     16 Seniorów z naszej Gminnej Rady Seniorów, uczestniczyło w minioną sobotę w trwających prawie tydzień i obfitujących w moc atrakcji Senioraliach w Miechowie.Podczas imprezy można było wykonać badania profilaktyczne, wziąć udział w warsztatach artystycznych oraz spotkaniach autorskich.

     czytaj całość publikacji "NASI SENIORZY W MIECHOWIE"

     Dołączone pliki:


     VI FORUM SENIORA WIOSNA W JESIENI ŻYCIA

     2019-11-08

     Wczoraj, 7 listopada 2019 r w Auli Auditorium Maximum w Krakowie odbyło się już po raz szósty FORUM SENIORA - przebiegające w tym roku pod hasłem:
     WIOSNA W JESIENI ŻYCIA

     Forum zgromadziło jak co roku kilkuset seniorów z różnych części naszego województwa - co dowodzi, że jest imprezą bardzo ważną i potrzebną a także o ugruntowanej pozycji w kalendarzu seniora.
     Wśród uczestników Forum byli również przedstawiciele naszej Rady Seniorów.

     czytaj całość publikacji "VI FORUM SENIORA WIOSNA W JESIENI ŻYCIA"

     Dołączona galeria:

     nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

     pelna galeriaZobacz pełną galerię (9 fot.)...


      Podziękowanie

      2019-10-28

      Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej serdecznie dziękuje za liczne przybycie na spotkanie przedstawicieli grup seniorów : Uniwersytetu III Wieku , Stowarzyszenia "Jesienny Liść" koła Gospodyń Wiejskich z Luborzycy oraz Gminnej Rady Seniorów.

      czytaj całość publikacji "Podziękowanie "

      Dołączona galeria:

      nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

      pelna galeriaZobacz pełną galerię (6 fot.)...


       VI FORUM SENIORA

       2019-10-25

       Przypominamy, że już 7 listopada 2019 r o godz. 10.00 w Audytorium Maximum UJ w Krakowie ( ul. Krupnicza 33 ), odbędzie się VI FORUM SENIORA.

       Forum, którego organizatorem są: Dziennik Polski, Uniwersytet Jagielloński, NFZ oraz Województwo Małopolskie przebiega w tym roku pod hasłem:
       „WIOSNA W JESIENI ŻYCIA”

       czytaj całość publikacji "VI FORUM SENIORA"


       TYM RAZEM W BARANÓWCE - SENIORZY TAŃCZĄ I ŚPIEWAJĄ .

       2019-10-23

       Jak pisaliśmy już wcześniej ( strona GOPS, artykuł z 14 sierpnia o „Słonecznikowej” imprezie Seniorów ) , spotkanie w Krzysztoforzycach rozbudziło apetyty Seniorów z naszej gminy na kolejne miłe, pełne żartów i dobrego humoru spotkanie.

       I oto w minione niedzielne popołudnie (20 października) muzyką i śpiewem rozbrzmiewał za sprawą Seniorów Budynek Wielofunkcyjny w Baranówce.

       czytaj całość publikacji "TYM RAZEM W BARANÓWCE - SENIORZY TAŃCZĄ I ŚPIEWAJĄ . "

       Dołączona galeria:

       nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

        BEZPŁATNE LEKI 75+

        2019-10-18

        Jak otrzymać bezpłatne leki?

        Podstawy do otrzymania bezpłatnego leku:

        - wiek – ukończony 75. rok życia, weryfikowany przez numer PESEL (u osób, które nie mają numeru PESEL, będzie to data urodzenia)

        - recepta – litera S wpisana w polu „kod uprawnień dodatkowych”

        - wykaz – potrzebny lek musi znajdować się w wykazie bezpłatnych leków

        - wskazanie objęte refundacją – leki refundowane są pacjentom, którzy mają określone schorzenia (część A1 obwieszczenia refundacyjnego)

        czytaj całość publikacji "BEZPŁATNE LEKI 75+"


        PRZEWLEKŁE ZMĘCZENIE: 10 NAJCZĘSTSZYCH PRZYCZYN

        2019-10-14

        Czujesz się ciągle zmęczony lub wyczerpany? Ulgi nie przynosi ci ani sen, ani nawet dwutygodniowy urlop? Nie lekceważ tego stanu, bo mogą się za nim kryć groźne choroby. Podpowiadamy, jakie są najczęstsze przyczyny przewlekłego zmęczenia, a także różne sposoby na odzyskanie energii.
        Generalnie, eksperci dzielą przyczyny uporczywego osłabienia na trzy grupy: 1/psychologiczne, 2/ fizyczne , 3/ związane ze stylem życia.

        czytaj całość publikacji "PRZEWLEKŁE ZMĘCZENIE: 10 NAJCZĘSTSZYCH PRZYCZYN"


        IV SESJA GMINNEJ RADY SENIORÓW

        2019-09-27

        W dniu wczorajszym odbyło się posiedzenie IV Sesji Gminnej Rady Seniorów pod przewodnictwem Pani Danuty Sokół.
        W posiedzeniu tym uczestniczyli również: Wójt Gminy Marek Jamborski, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Elżbieta Turek oraz Wiceprzewodniczący Rady LGD Stowarzyszenia Korona Północnego Krakowa Jerzy Kozik.

        czytaj całość publikacji "IV SESJA GMINNEJ RADY SENIORÓW"

        Dołączona galeria:

        nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

         ZAWIADOMIENIE O IV SESJI GMINNEJ RADY SENIORÓW

         2019-09-19

         Zawiadamiam, że w dniu 26 września 2019 r. /czwartek/ o godz. 10.00 w Urzędzie Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, II piętro, sala obrad odbędzie się IV Sesja Gminnej Rady Seniorów Kocmyrzów-Luborzyca.

         czytaj całość publikacji "ZAWIADOMIENIE O IV SESJI GMINNEJ RADY SENIORÓW"


         REMONT POMIESZCZEŃ NA POTRZEBY KLUBU SENIORA

         2019-09-17

         Trwają prace modernizacyjne pomieszczeń w budynku komunalnym pełniącym funkcję biblioteki wraz ze świetlicą wiejską w Kocmyrzowie, celem przystosowania ich i zapewnienia właściwych standardów dla utworzenia Klubu Seniora w Gminie Kocmyrzów-Luborzyca. W dalszej kolejności adaptowane pomieszczenia zostaną wyposażone w niezbędny sprzęt i urządzenia.

         czytaj całość publikacji "REMONT POMIESZCZEŃ NA POTRZEBY KLUBU SENIORA "


         WYCIECZKA SENIORÓW Z NASZEJ GMINY DO KAZIMIERZA DOLNEGO

         2019-09-16

         W minioną sobotę, grupa prawie 60 Seniorów z naszej gminy wzięła udział w zorganizowanej przez Gminną Radę Seniorów wycieczce do Kazimierza Dolnego.
         Logistycznie wszystko zaplanowały i dopięły na ostatni guzik Panie: Krystyna Zbroja i Danuta Sokół.
         Dzięki ich zaangażowaniu, wszystko przebiegło zgodnie z planem – był sprawny autokar z doświadczonym kierowcą, punktualny wyjazd, a w Kazimierzu czekał już na Seniorów przewodnik i zamówione meleksy. Seniorom dopisywały humory i nawet pogoda była wymarzona na wyjazd.

         czytaj całość publikacji "WYCIECZKA SENIORÓW Z NASZEJ GMINY DO KAZIMIERZA DOLNEGO"

         Dołączona galeria:

         nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

         pelna galeriaZobacz pełną galerię (43 fot.)...


          ZAPRASZAMY NA TARGI SENIORA

          2019-09-09

          Tegoroczna 3 edycja Targów Seniora odbędzie się w dniach 27-28 września 2019 r w godzinach od 10.00 do 17.00 w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO w Krakowie (ul. Galicyjska 9).

          Zaproszenie skierowane jest głównie do osób w sędziwym wieku, jednak mile widziani są wszyscy goście, dla których aktywizacja seniorów jest ważnym tematem.

          Organizatorzy szczególnie zachęcają do przyjazdu w formie wycieczki zorganizowanej. Zapewniają darmowy parking dla autobusów, dodatkowe konkursy organizowane dla grup oraz atrakcje przygotowane przez Partnerów i Wystawców.
          Aby skorzystać z propozycji dla grup wystarczy tylko zgłosić przyjazd drogą mailową lub telefoniczną podając nazwę grupy, imię i nazwisko osoby kontaktowej oraz numer telefonu


          Więcej w zakładce: Seniorzy


          ZAPRASZAMY NA TARGI SENIORA

          2019-09-09

          Tegoroczna 3 edycja Targów Seniora odbędzie się w dniach 27-28 września 2019 r w godzinach od 10.00 do 17.00 w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO w Krakowie (ul. Galicyjska 9).

          Zaproszenie skierowane jest głównie do osób w sędziwym wieku, jednak mile widziani są wszyscy goście, dla których aktywizacja seniorów jest ważnym tematem.

          Organizatorzy szczególnie zachęcają do przyjazdu w formie wycieczki zorganizowanej. Zapewniają darmowy parking dla autobusów, dodatkowe konkursy organizowane dla grup oraz atrakcje przygotowane przez Partnerów i Wystawców.
          Aby skorzystać z propozycji dla grup wystarczy tylko zgłosić przyjazd drogą mailową lub telefoniczną podając nazwę grupy, imię i nazwisko osoby kontaktowej oraz numer telefonu.

          czytaj całość publikacji "ZAPRASZAMY NA TARGI SENIORA"


          DZIEŃ SENIORA W BARANÓWCE

          2019-09-09

          W miniony czwartek- 5 września 2019r w Baranówce , Zarząd Koła nr 4 Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, podobnie jak w latach poprzednich, zorganizował dla swoich Członków uroczyste spotkanie z okazji „Dnia Seniora”.

          czytaj całość publikacji "DZIEŃ SENIORA W BARANÓWCE"

          Dołączona galeria:

          nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

          pelna galeriaZobacz pełną galerię (7 fot.)...


           „INTEGRACJA” DZIAŁALNOŚĆ I POMOC NA RZECZ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

           2019-09-02

           INTEGRACJĘ tworzą organizacje pożytku publicznego: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Fundacja Integracja. Jej działalność zaczęła się 25 lat temu od wydawania skromnego pisma „Integracja”.

           INTEGRACJA, dzięki wieloletniemu doświadczeniu, zespołowi profesjonalistów i wysokiej rozpoznawalności marki w środowisku organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnością, jest obecnie jedną z największych organizacji w Polsce.

           Założycielem i wieloletnim prezesem INTEGRACJI był Piotr Pawłowski (1966-2018).

           Więcej: w zakładce Seniorzy

           czytaj całość publikacji "„INTEGRACJA” DZIAŁALNOŚĆ I POMOC NA RZECZ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH"


           SENIORZE, NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ !

           2019-08-19

           Oszuści działający metodą "na wnuczka" czy "na policjanta" wciąż oszukują starszych ludzi i wyłudzają pieniądze.

           Coraz częściej członkowie grup przestępczych podają się za policjantów CBŚP bądź funkcjonariuszy zajmujących się rozpracowywaniem oszustów.

           Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

           czytaj całość publikacji "SENIORZE, NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ !"


           Z SENIORAMI I SŁONECZNIKAMI W ROLI GŁÓWNEJ

           2019-08-14

           W minioną niedzielę (11 sierpnia) przy remizie w Krzysztoforzycach, odbyła się miła uroczystość z Seniorami i słonecznikami w roli głównej.

           Impreza odbyła się dzięki dużemu zaangażowaniu i pracy radnej Rady Seniorów z Krzysztoforzyc – Pani Bogusławy Król oraz miejscowych Seniorek , jak również sołtysa wsi i radnego gminy w jednej osobie – Pana Antoniego Treli . Miłym gościem była Pani Danuta Sokół reprezentująca jako Przewodnicząca - Gminną Radę Seniorów.

           czytaj całość publikacji "Z SENIORAMI I SŁONECZNIKAMI W ROLI GŁÓWNEJ"

           Dołączone pliki:


           JESTEŚ OSOBĄ AKTYWNĄ W WIEKU 60+ I CHCESZ POŻYTECZNIE SPĘDZAĆ CZAS ? DOM AKTYWNEGO SENIORA W ŁOSOSKOWICACH CZEKA NA CIEBIE

           2019-08-07

           Seniorze, spędzasz samotnie czas w domu? Rodzina wychodzi do pracy a ty masz nadmiar czasu wolnego? A może mieszkasz samotnie a chciałbyś poznać nowych ludzi, mieć z kim porozmawiać czy oddać się pasji na którą nigdy wcześniej nie wystarczało ci czasu?
           Zapisz się na zajęcia Domu Aktywnego Seniora w Łososkowicach .

           Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej przypomina , że cały czas trwa nabór do powyższej placówki .Pozostało jeszcze kilkanaście wolnych miejsc.

           czytaj całość publikacji "JESTEŚ OSOBĄ AKTYWNĄ W WIEKU 60+ I CHCESZ POŻYTECZNIE SPĘDZAĆ CZAS ? DOM AKTYWNEGO SENIORA W ŁOSOSKOWICACH CZEKA NA CIEBIE"


           CHOROBA PARKINSONA - NIE PRZEGAP WCZESNYCH OBJAWÓW

           2019-08-02

           To choroba, która powoli, krok po kroku, wyłącza człowieka z normalnego życia. Jednak wczesne wykrycie pozwala na spowolnienie jej postępu i w związku z tym – zachowanie sprawności na dłużej. Podpowiadamy, jakie mogą być jej pierwsze, mało oczywiste zwiastuny.
           Liczbę Polaków chorych na Parkinsona szacuje się na 85-100 tys., lecz zdaniem ekspertów, wskutek starzenia się naszego społeczeństwa liczba ta w kolejnych dekadach będzie się zwiększać.

           czytaj całość publikacji "CHOROBA PARKINSONA - NIE PRZEGAP WCZESNYCH OBJAWÓW"


           SENIORZE – PAMIĘTAJ O AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ !

           2019-07-29

           Na naszej stronie wielokrotnie już zamieszczaliśmy artykuły o pozytywnej roli ruchu w życiu osób starszych.
           Być może część Seniorów po przeczytaniu tych wiadomości zaprzyjaźniła się z kijkami do nordic walking albo z rowerem. Być może Seniorzy zaczęli ćwiczyć , ale zabrakło im wytrwałości, zniechęcili się trudnościami , czy wreszcie rozchorowali się a później mimo wyzdrowienia nie powrócili do aktywności.
           W dzisiejszym artykule podpowiemy jak wrócić do aktywności po dłuższej przerwie.

           czytaj całość publikacji "SENIORZE – PAMIĘTAJ O AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ !"


           UZALEŻNIENIA SENIORÓW - CICHY PROBLEM

           2019-07-26

           Osoby, które właśnie wycofały się z życia zawodowego są szczególnie zagrożone uzależnieniem od alkoholu czy leków. Są też w grupie, która jest szczególnie narażona na szkody z nim związane.
           Osoby starsze to siłą rzeczy najwięksi konsumenci leków. Te zaś mogą wchodzić w interakcje zarówno między sobą, jak i z alkoholem. W najlepszym wypadku doprowadzi to tego, że choroba, na którą osoba starsza przyjmuje leki, nie będzie skutecznie leczona, w najgorszym – może dojść nawet do śmierci lub trwałej niepełnosprawności.

           czytaj całość publikacji "UZALEŻNIENIA SENIORÓW - CICHY PROBLEM"


           WYCIECZKA SENIORÓW DO WROCŁAWIA

           2019-07-19

           Wczoraj (18 lipca) ponad 40 osobowa grupa mieszkańców naszej gminy (głównie Seniorów) miała okazję zwiedzić Wrocław.

           W programie jednodniowej wycieczki było zwiedzanie wrocławskiej starówki, oraz obejrzenie (będącej najważniejszym punktem programu) Panoramy Racławickiej – monumentalnego dzieła malarskiego Jana Styki i Wojciecha Kossaka - upamiętniającego 100 rocznicę insurekcji kościuszkowskiej.

           czytaj całość publikacji "WYCIECZKA SENIORÓW DO WROCŁAWIA"

           Dołączona galeria:

           nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

           pelna galeriaZobacz pełną galerię (17 fot.)...


            III Sesja Gminnej Rady Seniorów

            2019-07-18

            W dniu 18 lipca 2019 roku w Urzędzie Gminy Kocmyrzów – Luborzyca odbyła się III Sesja Gminnej Rady Seniorów.            W posiedzeniu udział wzięli zaproszeni Goście, w osobach: Wójta Gminy Marka Jamborskiego, pani Anety Kuźniak – Pałetko – Dyrektor Działu Finansowania Projektów Innowacyjnych „Interia”, pani Renaty Wiss – działaczki społecznej, jednej z inicjatorek powstania GRS, pani Mai Moczyńskiej-Papki, kierującej Stowarzyszeniem”Rusz Się!” oraz pani Eweliny Serdecznej - pracownika socjalnego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

            czytaj całość publikacji "III Sesja Gminnej Rady Seniorów"

            Dołączona galeria:

            nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

            pelna galeriaZobacz pełną galerię (7 fot.)...


             SESJA GMINNEJ RADY SENIORÓW

             2019-07-15

             W nadchodzący czwartek – 18 lipca 2019 roku o godz. 10.00 w Urzędzie Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, parter, sala ślubów odbędzie się III Sesja Gminnej Rady Seniorów.

             Porządek obrad:

             1. Przedstawienie porządku obrad.
             2. Przyjęcie protokołu z poprzedniej II Sesji Gminnej Rady Seniorów.
             3. Rozmowa z zaproszonymi Gośćmi: Panią Renatą Wiss, Panią Grażyną Bebak, Panią Mają Moczyńską-Papką.
             4. Informacja Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
             5. Zatwierdzenie planu pracy na rok 2019.
             6. Interpelacje i wnioski członków Gminnej Rady Seniorów do Prezydium.


             SPOTKANIE SENIORÓW W GOSZCZAŃSKIM LESIE

             2019-07-02

             W minioną niedzielę – 30 czerwca na polanie goszczańskiego lasu spotkało się aż 50 Seniorów z naszej gminy, aby miło spędzić letni czas.

             Spotkanie zorganizowane z inicjatywy i przy dużym wkładzie pracy Przewodniczącej Gminnej Rady Seniorów – Pani Danuty Sokół obfitowało w mnóstwo atrakcji.
             Pomimo upału Seniorzy bawili się wyśmienicie. Były wspólne śpiewy i tańce. Można też było pospacerować po lesie. Miłe rozmowy i dyskusje były przyczynkiem do wzajemnego poznania się Seniorów .

             O to aby Seniorzy nie opadli zbytnio z sił zadbał Radny Rady Seniorów z Goszczy – Pan Józef Chmiel , który serwował wszystkim pyszne kiełbaski z grilla.

             Jedynie wszechobecne w tym roku komary nie były łaskawe dla naszych Seniorów i nie zważając na miłą atmosferę atakowały wszystkich bez pardonu.

             Dołączona galeria:

             nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

             pelna galeriaZobacz pełną galerię (6 fot.)...


              SENIORZE – DBAJ O KRĘGOSŁUP !

              2019-06-17

              Kręgosłup to oś szkieletu. Ogromnie ważna, bo umożliwia poruszanie się . Niestety schorzenia kręgosłupa to obecnie jedna z chorób cywilizacyjnych.
              Jak dbać o kręgosłup?

              czytaj całość publikacji "SENIORZE – DBAJ O KRĘGOSŁUP !"


              ZAPROSZENIE NA SZKOLENIE Z ZAKRESU UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY

              2019-05-23

              Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Miejscowe Koło Pszczelarzy w Kocmyrzowie zapraszają wszystkich zainteresowanych mieszkańców naszej gminy na szkolenie dotyczące udzielania pierwszej pomocy.

              Szkolenie odbędzie się w dniu 30 maja 2019 r. od godziny 17.00 w Nowym Dworze w Goszycach. Każdy uczestnik, który ukończy szkolenie otrzyma specjalny certyfikat.

              Wszystkie osoby zainteresowane szkoleniem proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny z Panem Piotrem Domonikowskim Starostą Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod nr 12 387-14-70. Wcześniejsze zgłoszenie na szkolenie jest niezbędne w celu m.in. przygotowania odpowiedniej liczby certyfikatów.


              Zaproszenie na warsztaty haftu

              2019-05-20

              W imieniu Stowarzyszenia Kreatywnych Seniorów "Jesienny Liść" w Luborzycy zapraszamy chętnych do udziału w warsztatach haftu ludowego.

              Zapewniamy materiały i narzędzia do wyszywania. Wykonane prace po zakończeniu wystawy organizowanej na zakończenie staną się własnością uczestników warsztatów.

              Rozpoczęcie warsztatów 22.05.2019r. o godzinie 15.00 w Kocmyrzowie 38 (I piętro).

              Liczba miejsc ograniczona.

              Szczegóły p. Jadwiga Maj tel. 507 380 438.
              W/w przedsięwzięcie jest sponsorowane przez powiat krakowski.

              W trakcie drobny poczęstunek, kawa, herbata.
              Prezes Stowarzyszenia
              Teofil Witkowski


              II SESJA GMINNEJ RADY SENIORÓW

              2019-05-15

              W dniu 16 maja 2019 r. /czwartek/ o godz. 11.00 w Urzędzie Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, II piętro, sala obrad odbędzie się II Sesja Gminnej Rady Seniorów Kocmyrzów-Luborzyca.

              czytaj całość publikacji "II SESJA GMINNEJ RADY SENIORÓW"


              UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU ZAPRASZA - BEZPIECZNY BANK

              2019-04-24

              Uniwersytet Trzeciego Wieku w Baranówce uprzejmie zaprasza wszystkie osoby zainteresowane bezpiecznym korzystaniem z usług bankowych na prowadzony przez przedstawicieli limanowskiego Banku Spółdzielczego wykład: BEZPIECZNY BANK.

              Wykład odbędzie się w dniu 9 maja 2019 r o godz.18.00 w budynku Gimnazjum w Luborzycy .
              Wstęp wolny.
              Więcej informacji można uzyskać u Starosty UTW - Pana Piotra Dominikowskiego tel. 12 387 14 70


              SENIORZE – CZY WIESZ DLACZEGO PRZY NADCIŚNIENIU WARTO ĆWICZYĆ?

              2019-04-10

              Nadciśnienie wcale nie musi wiązać się z mało aktywnym trybem życia. Wręcz przeciwnie! Jeśli zachowamy ostrożność i odbędziemy konsultacje z lekarzem, możemy wykonywać niemal wszystkie ćwiczenia. W wielu przypadkach codzienna dawka ruchu działa wręcz jako lekarstwo i pozwala obniżyć ciśnienie.

              czytaj całość publikacji "SENIORZE – CZY WIESZ DLACZEGO PRZY NADCIŚNIENIU WARTO ĆWICZYĆ?"


              SENIOR WIECZNIE MŁODY

              2019-04-05

              Już po raz piąty szczelnie wypełniła się Seniorami ogromna sala Audytorium Maximum UJ w Krakowie, gdzie w dniu wczorajszym odbyło się V FORUM SENIORA pod tegorocznym hasłem SENIOR WIECZNIE MŁODY.

              Starość jest naturalnym i nieuniknionym etapem w życiu każdego człowieka. Nie musi jednak być smutna i bezbarwna, co starali się przedstawić kilkuset zgromadzonym w auli Seniorom , naukowcy prowadzący wczorajsze wykłady.

              czytaj całość publikacji "SENIOR WIECZNIE MŁODY"

              Dołączona galeria:

              nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

               INAUGURACYJNA SESJA GMINNEJ RADY SENIORÓW

               2019-02-28

               W dniu wczorajszym odbyła się pierwsza sesja Gminnej Rady Seniorów Kocmyrzów-Luborzyca.

               Obrady otworzyła i poprowadziła Pani Małgorzata Doniec – Przewodnicząca Rady Gminy.
               W posiedzeniu oprócz Radnych Seniorów udział wzięli: Pan Marek Jamborski - Wójt Gminy, Pani Anna Szymczyk-Sierak – Sekretarz Gminy oraz grupa osób, która zainicjowała powstanie Gminnej Rady Seniorów: Pani Barbara Kazior – Prezes Fundacji MILA, Pani Renata Wiss, Pani Grażyna Bebak, Pani Katarzyna Prusak, Pani Elżbieta Turek, Pani Renata Rumińska-Busz /wybrana do Rady Seniorów/ a także Pani Aneta Bilnicka – koordynator ds. senioralnych fundacji MILA.

               czytaj całość publikacji "INAUGURACYJNA SESJA GMINNEJ RADY SENIORÓW"

               Dołączona galeria:

               nazwawyswietlana

                BEZPIECZNY SENIOR – NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ !

                2019-02-25

                Seniorzy tracą miliony - metodą „na wnuczka” ,”na policjanta” a oszuści wciąż wymyślają kolejne sposoby wyłudzania od nich pieniędzy

                Osoby starsze to łatwy cel – wykorzystuje się ich łatwowierność, słabość, potrzebę pomagania bliskim czy niewiedzę , ale też trudną sytuację materialną i kłopoty ze zdrowiem a oszuści wymyślają coraz bardziej wyrafinowane sposoby by wyłudzania pieniędzy.

                SENIORZE PAMIĘTAJ !

                - jeżeli dzwoni osoba podająca się za twojego wnuka, jak najszybciej powiadom o tym rodzinę

                - bądź podejrzliwy i nie wpuszczaj obcych do mieszkania.

                czytaj całość publikacji "BEZPIECZNY SENIOR – NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ !"


                BEZPIECZNY SENIOR – NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ !

                2019-02-22

                CZĘŚĆ I

                Seniorzy tracą miliony - metodą „na wnuczka” ,”na policjanta” a oszuści wciąż wymyślają kolejne sposoby wyłudzania od nich pieniędzy.

                Osoby starsze to łatwy cel – wykorzystuje się ich łatwowierność, słabość, potrzebę pomagania bliskim czy niewiedzę , ale też trudną sytuację materialną i kłopoty ze zdrowiem a oszuści wymyślają coraz bardziej wyrafinowane sposoby by wyłudzania pieniędzy.

                czytaj całość publikacji "BEZPIECZNY SENIOR – NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ !"


                SKŁAD GMINNEJ RADY SENIORÓW

                2019-02-13

                Jak już wcześniej informowaliśmy, w minionych tygodniach na zebraniach wiejskich w naszej gminie odbywały się wybory do Gminnej Rady Seniorów Kocmyrzów-Luborzyca, powołanej przez Radę Gminy Kocmyrzów-Luborzyca.
                Głównym celem działania Gminnej Rady Seniorów jest służenie seniorom poprzez reprezentowanie ich interesów wobec Gminy Kocmyrzów-Luborzyca oraz tworzenie warunków do pobudzania aktywności osób starszych w społeczności gminnej.

                Gminna Rada Seniorów składa się z 10-25 osób.
                Każde spośród 25 sołectw mogło delegować do Rady jednego przedstawiciela.

                czytaj całość publikacji "SKŁAD GMINNEJ RADY SENIORÓW"


                NIEDOŻYWIENIE SENIORÓW - CZĘSTE I NIEBEZPIECZNE

                2019-01-30

                Niedożywienie dotyka większość osób w wieku podeszłym. Choć jest poniekąd zjawiskiem naturalnym, należy je traktować jak stan chorobowy, który wymaga wsparcia.
                Spadek aktywności życiowej, samotność, depresja, brak motywacji do codziennego funkcjonowania, a także przyczyny ekonomiczne często kończą się zaniedbywaniem przez seniorów jedzenia. Oprócz warunków socjalnych na niedożywienie u osób starszych wpływają także zmiany, jakie zachodzą w organizmie - wraz z wiekiem pogłębia się bowiem upośledzenie wchłaniania w przewodzie pokarmowym, a w wyniku zmian metabolicznych tracimy tkankę kostną, masę tkanki mięśniowej, zmniejsza się procentowy udział tkanki tłuszczowej, maleje udział wody. Dodatkowo z wiekiem „tępią” się zmysły, zatem pogarsza się zarówno węch i odczuwanie smaku. Nic dziwnego, że osoby w podeszłym wieku po prostu nie mają apetytu.

                czytaj całość publikacji "NIEDOŻYWIENIE SENIORÓW - CZĘSTE I NIEBEZPIECZNE"


                ZUS ZAPRASZA NA DZIEŃ SENIORA – 16 PAŹDZIERNIKA 2018 R

                2018-10-10

                Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie zaprasza na organizowany w dniu 16 października w godz. od 10.00 do 13.00 DZIEŃ SENIORA.

                Miejsce spotkania : Kraków, ul. Szlak 65 (sala konferencyjna na parterze)

                Wiodącym tematem DNIA SENIORA będzie :
                BEZPIECZEŃSTWO I ŚWIADOMOŚĆ PRAWNA OSÓB STARSZYCH

                czytaj całość publikacji "ZUS ZAPRASZA NA DZIEŃ SENIORA – 16 PAŹDZIERNIKA 2018 R "


                SENIORZY, SPOTKAJMY SIĘ NA PRZYSTANKU !

                2018-08-28

                Informujemy, że działająca na terenie Pietrzejowic Grupa Nieformalna KLUB PRZYSTANEK realizująca pod egidą MILI (Fundacja Miejsc i Ludzi Aktywnych) inicjatywę pod nazwą "Dziergaj czapki i maskotki, tkaj makatki"
                zaprasza na warsztaty, na których uczestnicy :

                - nauczą się dziergania czapek na obręczach dziewiarskich
                - nauczą się wykonywania na obręczach makatek
                - nauczą się także tkania na krosnach miniaturowych makatek z różnokolorowych włóczek
                - zostaną poczęstowani pysznymi , zdrowymi przekąskami.

                czytaj całość publikacji "SENIORZY, SPOTKAJMY SIĘ NA PRZYSTANKU !"


                SPRAWDŹ CZY UPAŁ ZMIENIA DZIAŁANIE TWOICH LEKÓW

                2018-08-24

                Przyjmujesz , leki moczopędne lub antybiotyki? Raczysz się naparem z dziurawca? W letnie upały musisz szczególnie uważać. Sprawdź, jak przyjmować niektóre leki, gdy temperatura dobija do 30 stopni.

                Upały, zwłaszcza takie powyżej 30 stopni Celsjusza, stanowią nie lada wyzwanie dla dzieci, osób starszych czy chorych. Najgorzej będą je znosić osoby z wahającym się ciśnieniem krwi, ze skłonnością do hiperglikemii, otyłe. Zażywają one zazwyczaj rozmaite leki i powinny pamiętać, że wiele w wysokich temperaturach wiele medykamentów działa inaczej lub człowiek może różnie na nie reagować. 

                czytaj całość publikacji "SPRAWDŹ CZY UPAŁ ZMIENIA DZIAŁANIE TWOICH LEKÓW"


                UWAGA NA UPAŁY ! PAMIĘTAJMY O STARSZYCH OSOBACH !

                2018-07-27

                Upały są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych. Skutki upałów mogą być poważne, a czasami prowadzą nawet do śmierci.
                W upalne dni osobom starszym należy się szczególna uwaga. Pamiętajmy o osobach starszych – członkach naszych rodzin i sąsiadach gdyż przegrzanie organizmu może prowadzić do niebezpiecznego dla zdrowia i życia udaru.

                czytaj całość publikacji "UWAGA NA UPAŁY ! PAMIĘTAJMY O STARSZYCH OSOBACH !"


                OPIEKA  NAD   SENIORAMI

                2018-07-23

                Starzejemy się! Nie tylko każdy z osobna, ale też jako społeczeństwo. Główny Urząd Statystyczny (GUS) prognozuje, że w 2050 r., osoby w wieku 65 lat i więcej będą stanowić już 33 proc. ogólnej liczby ludności Polski, podczas gdy obecnie odsetek ten wynosi „zaledwie” 15 proc. 
                 
                Wskutek tak szybkiego i dużego wzrostu liczby seniorów, nie tylko lawinowo wzrośnie w Polsce zapotrzebowanie na lekarzy geriatrów, ale także i na opiekunów osób starszych. W praktyce, oznacza to, że coraz więcej Polaków będzie musiało wziąć na siebie ciężar opieki nad seniorami lub w jakiś inny sposób zetknie się z tym problemem – w swojej rodzinie lub najbliższym sąsiedztwie. 

                czytaj całość publikacji "OPIEKA  NAD   SENIORAMI"


                W KLUBIKU U BABCI I WNUCZKA RZĄDZI TRUSKAWKA

                2018-05-30

                W dniu wczorajszym w świetlicy w Pietrzejowicach odbyły się wyjazdowe zajęcia "Klubiku u Babci i wnuczka".
                Uczestnicy zajęć gościli w tym dniu przybyłych na wizytę studyjną 23 członków Lokalnej Grupy Działania z Mołdawii, którym na przykładzie Klubiku chcieli zaprezentować jak wygląda integracja dzieci z seniorami w naszej gminie.
                Zajęcia w świetlicy były najprościej rzecz ujmując "truskawkowe"
                Dzieci na początek wykonały piękne rysunki czerwonych owoców, później byly kolorowanki - również w temacie truskawki.
                Ponieważ praca była wyczerpująca, seniorki wspomogły dzieci truskawkowym koktajlem , który w specjalnym słoiczku z zakrętką i słomką smakowal chyba wyśmienicie.

                czytaj całość publikacji "W KLUBIKU U BABCI I WNUCZKA RZĄDZI TRUSKAWKA"


                III FORUM SENIORA

                2018-04-19

                W miniony wtorek -17 kwietnia w Auli Auditorium Maximum w Krakowie odbyło się już po raz trzeci FORUM SENIORA.
                Zgromadziło jak co roku kilkuset seniorów z Małopolski co dowodzi , że jest ono dla nich bardzo ważne i potrzebne.

                Temat przewodni tegorocznego forum brzmiał: " Bez bólu do zdrowia. Osiągnięcia najnowszej medycyny".

                czytaj całość publikacji "III FORUM SENIORA"


                UWAGA SENIORZY !! OSZUŚCI PODAJĄ SIĘ ZA PRACOWNIKÓW OPIEKI SPOŁECZNEJ I FUNDACJI !!

                2018-04-13

                UWAGA SENIORZY !!

                Małopolscy policjanci ostrzegają przed nową metodą okradania osób starszych. Jej ofiarą padli już mieszkańcy Krakowa.

                Oszuści odwiedzają seniorów pod pretekstem przeprowadzenia wywiadu środowiskowego.

                Złodzieje podający się za pracowników opieki społecznej wchodzą do mieszkań seniorów, przynoszą kawę. A potem proszą, by gospodarz zaparzył napój, który powoduje, że starszy człowiek który razem z "gośćmi" pije kawę I traci przytomność na kilka godzin.
                Tak było w przypadku 88-latka z Krakowa, któremu "pracownik opieki społecznej " ukradł 900 zł i dokumenty. Śledczy ustalają tożsamość oszustki i sprawdzają, jakiej substancji użyła w celu uśpienia swojej ofiary.
                Do podobnego zdarzenia doszło w Brzesku, gdzie kobieta podająca się za akwizytora sprzętu rehabilitacyjnego okradła kobietę i jej córkę. Kobiety straciły przytomność, przyjmując substancję, która znajdowala się w przyniesionych przez akwizytorkę ciastkach.
                Kilka dni temu seniorkę z jednej z miejscowości małopolski w podobny sposób okradła kobieta podająca się pracownicę fundacji.
                SENIORZY !! BĄDŹCIE OSTROŻNI !!
                Policjanci apelują - zwłaszcza do osób starszych lub mieszkających samotnie - o ostrożność i rozsądek w kontaktach z nieznajomymi.
                Oszuści stosują różne metody, aby wyłudzić pieniądze.


                SENIOR ZA KÓŁKIEM

                2018-04-13

                W wielu krajach świata obowiązują już specjalne wymogi lub ograniczenia wobec starszych kierowców. Na przykład w Finlandii są oni kierowani na obowiązkowe badania medyczne. We Francji uprawnienia do kierowania pojazdem po 70. roku życia wydawane są tylko na dwa lata i przedłużane pod warunkiem przejścia odpowiednich badań.

                Można się spodziewać, że coraz więcej krajów w Europie będzie wprowadzać specjalne przepisy prawa drogowego dedykowane seniorom. Według prognoz demograficznych w 2050 roku około 50 proc. populacji UE będą stanowić osoby w wieku ponad 50 lat. Starzenie się społeczeństwa dotyczy także Polski. Już dziś 22 proc. Polaków to osoby powyżej 60. roku życia, a kierowcy mający więcej niż 50 lat to obecnie najszybciej rosnąca grupa kierowców w naszym kraju.

                czytaj całość publikacji "SENIOR ZA KÓŁKIEM"


                10 SPOSOBÓW NA ZDROWĄ STAROŚĆ

                2018-03-19

                Nie zgadniecie, co w największym stopniu wpływa na długość życia i zdrowe starzenie.
                Dobre geny, zdrowe żywienie i aktywność fizyczna są ważne, ale wcale nie najważniejsze.
                Każdy z nas może wskazać w swojej rodzinie lub wśród znajomych jakieś osoby starsze, które pomimo zaawansowanego wieku cieszą się dobrym zdrowiem.
                Co sprawia, że jesień życia niektórych osób jest tak dziarska?

                czytaj całość publikacji "10 SPOSOBÓW NA ZDROWĄ STAROŚĆ"


                CO SŁYCHAĆ W "KLUBIKU U BABCI I WNUCZKA"?

                2018-03-14

                Marcowy, ciepły dzień. W"Klubiku u Babci i Wnuczka" trwają kolejne zajęcia.
                Z każdą godziną przybywa uczestników.

                Dzisiejsze spotkanie przebiega pod nazwą "Święta tuż, tuż..."
                Na dużych stołach mnóstwo słoiczków z farbami, styropianowych jajek, kolorowych wstążeczek i serwetek.
                Uczestnicy z dużą cierpliwością wykonują świąteczne ozdoby.
                Malowanie jajek specjalnym klejem , który po wyschnięciu daje efekt pęknięć, nanoszenie bibułkowych ozdób. Robienie bibułkowych kwiatów to już wyższa szkoła jazdy. Nawet nie podejmuję próby.

                czytaj całość publikacji "CO SŁYCHAĆ W "KLUBIKU U BABCI I WNUCZKA"? "

                Dołączona galeria:

                nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

                pelna galeriaZobacz pełną galerię (22 fot.)...


                 PROJEKT LEKI 75+

                 2018-03-05

                 Podstawy do otrzymania bezpłatnego leku:

                 wiek – ukończony 75. rok życia, weryfikowany przez numer PESEL (u osób, które nie mają numeru PESEL, będzie to data urodzenia)
                 recepta – litera S wpisana w polu „kod uprawnień dodatkowych”
                 wykaz– potrzebny lek musi znajdować się w wykazie bezpłatnych leków
                 wskazanie objęte refundacją – leki refundowane są pacjentom, którzy mają określone schorzenia.

                 czytaj całość publikacji "PROJEKT LEKI 75+"


                 KOLEJNE SPOTKANIE Z LEKARZEM. UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU ZAPRASZA

                 2018-03-02

                 Starosta UTW Pan Piotr Dominikowski uprzejmie informuje, że kolejne spotkanie słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbędzie się w dniu 8 marca 2018 r. Starosta UTW serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych dbałością o swoje zdrowie.

                 czytaj całość publikacji "KOLEJNE SPOTKANIE Z LEKARZEM. UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU ZAPRASZA"

                 Dołączona galeria:

                 nazwawyswietlana

                  ABC ZDROWEJ DIETY AKTYWNEGO SENIORA

                  2018-02-26

                  Wraz z wiekiem spowalnia metabolizm, czyli przemiana materii.
                  Zmniejsza się też stosunek masy mięśniowej do tkanki tłuszczowej a im mniej mamy mięśni tym mniej energii potrzebujemy.
                  Jak dobrać jadłospis, by wraz z wiekiem nie przybierać na wadze?

                  Poznaj zasady zdrowego odżywiania!

                  czytaj całość publikacji "ABC ZDROWEJ DIETY AKTYWNEGO SENIORA"


                  PODWYŻSZONE EMERYTURY I RENTY Z ROCZNYM WYRÓWNANIEM

                  2018-02-23

                  Od 1 marca br., w ramach waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych wzrośnie dodatkowo ponad 105 tys. emerytur przyznanych z urzędu. Co ważne, wszystkie osoby uprawnione do dodatkowej podwyżki dostaną jej wyrównanie za cały rok.

                  W wyniku nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych od 1 marca 2018 roku – z wyrównaniem od 1 marca 2017 roku – do kwot gwarantowanych świadczeń zostanie podniesionych 105 tys. emerytur z urzędu.

                  czytaj całość publikacji "PODWYŻSZONE EMERYTURY I RENTY Z ROCZNYM WYRÓWNANIEM"


                  WALORYZACJA RENT I EMERYTUR W 2018 ROKU

                  2018-02-14

                  Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska podpisała komunikat w sprawie wskaźnika waloryzacji rent i emerytur w 2018 roku. Wskaźnik ten wynosi 102,98%.

                  W efekcie najniższa emerytura wzrośnie o 29,80 zł, a przeciętna emerytura z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – o ok. 67,28 zł. Tak wysokiej waloryzacji nie było od pięciu lat.
                  Wskaźnik waloryzacji świadczeń to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

                  czytaj całość publikacji "WALORYZACJA RENT I EMERYTUR W 2018 ROKU"


                  HARMONOGRAM PRACY "KLUBIKU U BABCI I WNUCZKA"

                  2018-02-09

                  „KLUBIK U BABCI I WNUCZKA”

                  OŚRODEK WSPARCIA – KLUB SAMOPOMOCY

                  Harmonogram spotkań, tematyka oraz potrzebne materiały LUTY 2018 r. w załączniku.

                  Dołączone pliki:


                  EMERYCI I RENCIŚCI ŁATWO PRZEKAŻĄ 1% PODATKU

                  2018-02-05

                  Emeryci i renciści, którzy nie korzystają z żadnych odliczeń, mogą złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie ze wskazaniem organizacji pożytku publicznego, której chcą przekazać 1% podatku. Co ważne, nie muszą samodzielnie wypełniać zeznania podatkowego, a rozliczeń dokona za nich urząd skarbowy na podstawie dokumentów dostarczonych przez ZUS.

                  czytaj całość publikacji "EMERYCI I RENCIŚCI ŁATWO PRZEKAŻĄ 1% PODATKU"


                  "KLUBIK U BABCI I WNUCZKA" JUŻ DZIAŁA !!

                  2018-02-01

                  W dniu dzisiejszym został rozpoczęty w naszej gminie trzeci rok działalności Ośrodka Wsparcia - "KLUBIKU U BABCI I WNUCZKA"

                  Zadanie finansowane ze środków Wojewody Małopolskiego i budżetu Gminy Kocmyrzów-Luborzyca skierowane jest do osób 50+ oraz uczących się dzieci i młodzieży od 7 do 15 lat .

                  czytaj całość publikacji ""KLUBIK U BABCI I WNUCZKA" JUŻ DZIAŁA !!"


                  WYKŁAD LEKARZA - MICHAŁA JASTRZĘBSKIEGO DLA SŁUCHACZY UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU

                  2018-01-12

                  W dniu wczorajszym słuchacze naszego miejscowego UTW mieli okazję spotkać się z lekarzem z Ośrodka Zdrowia w Kocmyrzowie - panem Michałem Jastrzębskim.

                  Temat wykładu obejmował wiele zagadnień, m.in. choroby serca u kobiet, problemy laryngologiczne osób w starszym wieku, objawy i skutki cukrzycy.
                  Ponieważ seniorzy należą do grupy osób, które przyjmują znaczne ilości leków , doktor poruszył sprawy związane z suplementacją i niebezpieczeństwami jakie niesie ze sobą stosowanie wielu preparatów o charakterze suplementów diety .

                  czytaj całość publikacji "WYKŁAD LEKARZA - MICHAŁA JASTRZĘBSKIEGO DLA SŁUCHACZY UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU"


                  OŚWIADCZENIE MINISTERSTWA RODZINY , PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ W SPRAWIE TZW: "500+" DLA EMERYTÓW

                  2018-01-08

                  W związku z pojawieniem się w jednym z dzienników informacji, że Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska zapowiada walkę o 500+ dla seniorów, „a więcej o tej sprawie będzie można powiedzieć w kwietniu, w okolicach świąt wielkanocnych”, ministerstwo rodziny informuje:

                  W MRPiPS nie toczą się w tej chwili żadne prace nad takim świadczeniem. Nie zostało ono też uwzględnione w budżecie na rok 2018, o czym wielokrotnie mówiła minister rodziny.

                  czytaj całość publikacji "OŚWIADCZENIE MINISTERSTWA RODZINY , PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ W SPRAWIE TZW: "500+" DLA EMERYTÓW"


                  NOWA INICJATYWA SENIORÓW

                  2017-12-08

                  Jak już informowaliśmy we wcześnieszych artykułach, ze środowiska seniorów naszej gminy wyszła propozycja utworzenia w gminie Rady Seniorów, jako organu doradczego gminy w sprawach wpływających na jakość życia osób starszych.

                  czytaj całość publikacji "NOWA INICJATYWA SENIORÓW"

                  Dołączona galeria:

                  nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

                   OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ SENIORA

                   2017-11-14

                   Dzisiaj - 14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Seniora.

                   Uroczystości tej przyświeca ważna idea. Ma ona zachęcać społeczeństwo do kształtowania nowego sposobu postrzegania osób starszych.
                   Celem jej jest również promowanie wszelkich działań, którym przyświeca dążenie do zapewnienia godnego życia seniorom.

                   Dzień Seniora to okazja do dostrzeżenia potrzeb osób starszych, których liczba systemtycznie się powiększa.

                   Wszystkim Seniorom z naszej gminy w Dniu Ich Święta składamy najserdeczniejsze życzenia.

                   Dołączona galeria:

                   nazwawyswietlananazwawyswietlana

                    NOWA INICJATYWA SENIORÓW

                    2017-11-10

                    Zachodzące zmiany demograficzne w naszym kraju powodują , że systematycznie zwiększa się w społeczeństwie liczba osób po 60-tym roku życia a głos seniorów staje się coraz bardziej słyszalny .

                    Coraz więcej osób starszych chce kształtować swoją przyszłość i decydować o najbliższym otoczeniu.
                    To osoby, które na własną rękę szukają możliwości, by uczestniczyć w interesujących projektach obywatelskich i chcą się rozwijać, by nadążać za młodszymi.
                    Uczestniczą w zajęciach w licznych instytucjach, biorą udział w debatach, kongresach seniorów, konsultacjach społecznych, piszą projekty.
                    Wykorzystują czas, który zyskali dzięki emeryturze, by pozytywnie wpływać na swoje najbliższe otoczenie.
                    To seniorzy świadomi swoich praw i otwarci na nowinki, szczególnie istotni dla środowiska, przede wszystkim jako inicjatorzy zmian.

                    czytaj całość publikacji "NOWA INICJATYWA SENIORÓW"

                    Dołączona galeria:

                    nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

                    pelna galeriaZobacz pełną galerię (7 fot.)...


                     WYCIECZKA SENIORÓW W PIENINY

                     2017-10-23

                     W ramach projektu "PODZIEL SIĘ PASJĄ" realizowanego i finansowanego przez Fundację Laboratorium Inspiracji Społecznych , dzięki inicjatywie Renaty Wiss z Koła Gospodyń Wiejskich w Pietrzejowicach oraz Barbary Kawa ze Stowarzyszenia Korona Północnego Krakowa grupa kilkudziesięciu Seniorów z naszej gminy a także z zabierzowskich Bolechowic i Brzezia spędziła ostatnią sobotę w sposób miły i aktywny.
                     Seniorzy uczestniczyli bowiem w wycieczce do Niedzicy.
                     Program wycieczki był bardzo atrakcyjny - na początek grupa zwiedziła leżący na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce zabytkowy XVI w. kościół w Trybszu.
                     Ta sakralna budowla jest w całości drewniana a jako ciekawostkę można podać , że do jej budowy nie zużyto ani jednego gwoździa. Wewnątrz na ścianach i stropach znajduje się późnobarokowa polichromia z 1647 r. przedstawiająca wyobrażenia świętych.

                     czytaj całość publikacji "WYCIECZKA SENIORÓW W PIENINY"

                     Dołączona galeria:

                     nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

                     pelna galeriaZobacz pełną galerię (50 fot.)...


                      TRWA PROJEKT

                      2017-09-19

                      Wczorajsze spotkanie w Świetlicy Wiejskiej w Pietrzejowicach było już trzecim z cyklu 8 zajęć w ramach projektu "PODZIEL SIĘ PASJĄ" realizowanego i finansowanego przez Fundację Laboratorium Inspiracji Społecznych , dzięki inicjatywie Renaty Wiss z Koła Gospodyń Wiejskich w Pietrzejowicach oraz Barbary Kawa ze Stowarzyszenia Korona Północnego Krakowa.

                      Prowadząca spotkanie Pani Katarzyna Woźniak od kilkunastu lat zajmuje się zawodowo propagowaniem zdrowego trybu życia.

                      czytaj całość publikacji "TRWA PROJEKT "

                      Dołączona galeria:

                      nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

                      pelna galeriaZobacz pełną galerię (9 fot.)...


                       DORADCY EMERYTALNI W ZUS

                       2017-08-30

                       Jeszcze w tym roku masz zamiar iść na emeryturę z powodu obniżonego wieku emerytalnego.....
                       Pamiętaj, że w ZUS już od 3 lipca działają specjalni doradcy emerytalni.

                       Przeczytaj jak mogą ci pomóc:

                       czytaj całość publikacji "DORADCY EMERYTALNI W ZUS"


                       "DLA SENIORKÓW ZDROWIE - TEGO NA WARSZTATACH KAŻDY Z NAS SIĘ DOWIE"

                       2017-08-22

                       Wczorajsze spotkanie w Świetlicy Wiejskiej w Pietrzejowicach zaingurowało cykl 8 zajęć w ramach projektu "PODZIEL SIĘ PASJĄ" realizowanego i finansowanego przez Fundację Laboratorium Inspiracji Społecznych , dzięki inicjatywie Renaty Wiss z Koła Gospodyń Wiejskich w Pietrzejowicach oraz Barbary Kawa ze Stowarzyszenia Korona Północnego Krakowa.

                       czytaj całość publikacji ""DLA SENIORKÓW ZDROWIE - TEGO NA WARSZTATACH KAŻDY Z NAS SIĘ DOWIE""

                       Dołączona galeria:

                       nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

                        "BEZPIECZNY SENIOR" - SENIORZE , BĄDŹ ŚWIADOMYM KONSUMENTEM. JAK WYCOFAĆ SIĘ Z NIECHCIANEJ UMOWY .

                        2017-05-16

                        1. Od każdej umowy podpisanej poza lokalem przedsiębiorstwa możesz odstąpić w terminie do 14 dni od jej zawarcie bez podania przyczyny.
                        W takim przypadku nie jesteś zobowiązany do zapłaty żadnej kary umownej, nawet wtedy , gdy przewidywała to umowa.

                        2. Jeśli 14 dni minęło, ale przy podpisywaniu umowy zostałeś oszukany (lub nie miałeś pełnej informacji dotyczącej tego, co podpisujesz)masz prawo złożyć oświadczenie i uchylić się od skutków prawnych umowy zawartej pod wpływem błędu.
                        Takie oświadczenie trzeba złożyć do firmy, z którą została zawarta niechciana umowa.

                        3. Pamiętaj, że (jak każdy konsument) jesteś chroniony przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który w przypadku oszustwa i wprowadzania w błąd może wszcząć wobec nieuczciwej firmy odpowiednie postępowanie.


                        KOLEJNE PORADY Z CYKLU : "BEZPIECZNY SENIOR". SENIORZE - WYBIERZ MĄDRZE - JAK NIE DAĆ SIĘ OSZUKAĆ PRZY PODPISYWANIU UMÓW

                        2017-05-11

                        1. Zanim podpiszesz umowę - dokładnie ją przeczytaj.

                        Pytaj o wszystko, co budzi twoje wątpliwości. Pamiętaj, że według prawa sprzedawca musi przekazać ci rzetelne, prawdziwe i pełne informacje. Przeanalizuj ofertę i porównaj ją z ofertami innych firm.
                        Jeśli podpiszesz dokumenty, koniecznie zatrzymaj ich kopie.

                        czytaj całość publikacji "KOLEJNE PORADY Z CYKLU : "BEZPIECZNY SENIOR". SENIORZE - WYBIERZ MĄDRZE - JAK NIE DAĆ SIĘ OSZUKAĆ PRZY PODPISYWANIU UMÓW"


                        UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU ZAPRASZA NA WYKŁADY I MAJOWĄ WYCIECZKĘ

                        2017-05-08

                        UTW w Baranówce zaprasza na kolejne zajęcia.
                        Odbędą się 25 maja o godz. 18.00 w budynku nowego dworu w Goszycach.
                        W zależności od możliwości organizacyjnych wykładowców - spotkanie będzie poświęcone albo owadom pożytecznym , albo będzie to wykład historyczny.

                        UTW wspólnie z pszczelarzami Powiatu Krakowskiego jest również organizatorem 2 dniowej wycieczki do Kamiannej.

                        czytaj całość publikacji "UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU ZAPRASZA NA WYKŁADY I MAJOWĄ WYCIECZKĘ "


                        KAMPANIA INFORMACYJNA "BEZPIECZNY I AKTYWNY SENIOR"

                        2017-05-04

                        Celem realizowanej od grudnia 2016 r. kampanii jest uchronienie osób starszych przed przestępstwami, takimi jak oszustwa, wyłudzenia pieniędzy, nieuczciwe praktyki przedsiębiorców, nadużycia w prywatnych placówkach całodobowego pobytu, przemoc, czy dyskryminacja ze względu na wiek. Organizatorzy stawiają sobie za cel podniesienie świadomości społecznej w tym obszarze.

                        Drugim obszarem priorytetowym kampanii jest szeroko rozumiana aktywność – zawodowa, społeczna, sportowa, edukacyjna, kulturalna, rekreacyjna.

                        czytaj całość publikacji "KAMPANIA INFORMACYJNA "BEZPIECZNY I AKTYWNY SENIOR""

                        Dołączone pliki:


                        Przedstawiamy kolejny artykuł z cyklu : "BEZPIECZNY SENIOR ". Dzisiaj: JAK ZACHOWAĆ ASERTYWNĄ POSTAWĘ WOBEC NIEUCZCIWYCH SPRZEDAWCÓW

                        2017-04-26

                        1. Nie wpuszczaj do domu osób, których nie znasz.
                        Nie otwieraj drzwi, przed sprawdzeniem, kto i po co przyszedł. Zawsze spoglądaj przez wizjer oraz proś o przedstawienie się.

                        2. Sprawdzaj tożsamość osób, których nie znasz.
                        Nigdy nie możesz mieć pewności czy sprzedawca rzeczywiście reprezentuje daną firmę. Poproś o okazanie legitymacji służbowej i dodatkowo potwierdź informację, dzwoniąc do wskazanej instytucji.

                        czytaj całość publikacji "Przedstawiamy kolejny artykuł z cyklu : "BEZPIECZNY SENIOR ". Dzisiaj: JAK ZACHOWAĆ ASERTYWNĄ POSTAWĘ WOBEC NIEUCZCIWYCH SPRZEDAWCÓW"


                        W SEJMIE O SENIORACH

                        2017-04-25

                        Konferencja poświęcona roli samorządów w kształtowaniu polityki senioralnej odbyła się 24 kwietnia 2017 r. w Sejmie. Organizatorem spotkania były sejmowe komisje: Polityki Senioralnej, Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
                        więcej : w zakładce Seniorzy

                        czytaj całość publikacji "W SEJMIE O SENIORACH"

                        Dołączona galeria:

                        nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

                         Poniższym artykułem rozpoczynamy krótki cykl porad pod wspólnym tytułem "BEZPIECZNY SENIOR". Dzisiaj : SENIORZE - NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ !!! NAJCZĘSTSZE METODY OSZUSTW

                         2017-04-21

                         Podstawą zwiększenia bezpieczeństwa Seniorów jest zachowanie stałej czujności.
                         Poniżej podajemy najpopularniejsze metody wyłudzeń stosowane przez naciągaczy:

                         1. Na administrację, gazownię, energetykę, telekomunikację.

                         Uważaj na fałszywych przedstawicieli powyższych instytucji. Przestępcy pod pretekstem wadliwej instalacji, konieczności wymiany sprzętu czy usunięcia usterki nakłaniają seniorów do zakupu drogiego produktu czy usługi.
                         Pamiętaj !
                         Jeśli zjawia się przedstawiciel powyższych instytucji, zawsze sprawdzaj jego tożsamość. Proś o legitymację i zanotowane dane potwierdzaj na infolinii danej instytucji.

                         czytaj całość publikacji "Poniższym artykułem rozpoczynamy krótki cykl porad pod wspólnym tytułem "BEZPIECZNY SENIOR". Dzisiaj : SENIORZE - NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ !!! NAJCZĘSTSZE METODY OSZUSTW"


                         II KONGRES SENIORÓW

                         2017-04-07

                         W dniu wczorajszym Aula Auditorium Maximum w Krakowie zapełniła się kilkuset osobami przybyłymi na II Kongres Seniora.
                         organizowany przez "Dziennik Polski" ( we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim, NFZ, Województwem Małopolskim, oraz Firmą Tauron )

                         Patronat honorowy nad Kongresem objął:
                         JM Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab.med. Wojciech Nowak
                         oraz Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak

                         Motywem wiodącym kongresu był temat:
                         Nowoczesny Senior. Jak wynalazki zmieniają nasze życie?

                         czytaj całość publikacji "II KONGRES SENIORÓW"

                         Dołączona galeria:

                         nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

                         pelna galeriaZobacz pełną galerię (8 fot.)...


                          SENIORZE TRZYMAJ FORMĘ !!!

                          2017-01-12

                          CO PRZYCZYNIA SIĘ DO UPADKÓW SENIORÓW ?

                          - choroby neurologiczne - np. stan po udarze mózgu, choroba Parkinsona,
                          - choroby psychiczne - np. depresja, stany lękowe , otępienie
                          - choroby układu sercowo-naczyniowego- np. choroba niedokrwienna serca, zaburzenia rytmu
                          - choroby związane z metabolizmem - np. cukrzyca (zwłaszcza hipoglikemia)
                          - choroby hematologiczne - anemia
                          - problemy z narządami ruchu - np. choroba zwyrodnieniowa stawów, zapalenia , zniekształcenie stawów
                          - gorsza orientacja przestrzenna
                          - niektóre leki - zwłaszcza psychotropowe
                          - czynniki zewnętrzne - zawijające się dywaniki, złe oświetlenie, zbyt strome schody, śliska podłoga, źle dobrane obuwie

                          czytaj całość publikacji "SENIORZE TRZYMAJ FORMĘ !!!"


                          SENIORZE TRZYMAJ FORMĘ !!!

                          2016-12-27

                          5.RUCH PRZY NADCIŚNIENIU - O CZYM PAMIĘTAĆ ?

                          - zamiast biegania wybierz raczej intensywny marsz.

                          - częstość skurczów serca podczas wykonywania ćwiczeń wytrzymałościowych nie powinna przekraczać wartości 180 minus wiek danej osoby.

                          - należy bezwzględnie przerwać wykonywaną aktywność fizyczną w przypadku wystąpienia zawrotów głowy, nudności, zadyszki czy problemów z oddychaniem.

                          czytaj całość publikacji "SENIORZE TRZYMAJ FORMĘ !!!"


                          SPOTKANIE WIGILIJNE W RAMACH PROJEKTU "60+DZIAŁAJ"

                          2016-12-19

                          W sobotę 17 grudnia w Budynku Użyteczności Publicznej w Niedźwiedziu odbyło się uroczyste spotkanie wigilijne zorganizowane przez seniorów z gmin Kocmyrzów-Luborzyca oraz Słomniki w ramach projektu "60+ DZIAŁAJ" .

                          W projekcie "60+ DZIAŁAJ" bierze udział 60 osób w wieku 60+ z gmin Słomniki oraz Kocmyrzów-Luborzyca.

                          Celem projektu jest zwiększenie zaangażowania seniorów w życie społeczne, zwiększenie partycypacji w procesach decyzyjnych oraz umożliwienie realizowania istotnych dla seniorów działań.

                          czytaj całość publikacji "SPOTKANIE WIGILIJNE W RAMACH PROJEKTU "60+DZIAŁAJ""

                          Dołączona galeria:

                          nazwawyswietlananazwawyswietlana

                           SPOTKANIE OPŁATKOWE 2017 PSZCZELARZY I STUDENTÓW UTW

                           2016-12-18

                           Obiekt Konferencyjno-Bankietowy "Biała Wilczyca" w Wilkowie był w ostatnią niedzielę (18-go grudnia) miejscem spotkania opłatkowego pszczelarzy z Koła Pszczelarskiego w Kocmyrzowie ( i zaprzyjaźnionych z nimi pasjonatów pszczelarstwa z pobliskich kół ) oraz studentów lokalnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku .

                           czytaj całość publikacji "SPOTKANIE OPŁATKOWE 2017 PSZCZELARZY I STUDENTÓW UTW"


                           SENIORZE TRZYMAJ FORMĘ !!!

                           2016-12-09

                           4. ZDROWY KRĘGOSŁUP - O TYM TRZEBA PAMIĘTAĆ !

                           - Właściwa postawa - należy chodzić z wysoko podniesioną głową a ręce trzymać prosto. Idąc, należy wciągać brzuch i ściągać pośladki - te mięśnie również są podporą kręgosłupa. Podczas siedzenia nie należy pochylać nisko głowy ani zginać pleców w pałąk.

                           - Unikanie zbytnich obciążeń - zakupy należy rozkładać na dwie ręce. Podnosząc ciężkie przedmioty, trzeba przyklęknąć lub kucnąć.

                           czytaj całość publikacji "SENIORZE TRZYMAJ FORMĘ !!!"


                           SENIORZE, TRZYMAJ FORMĘ !!!

                           2016-11-15

                           3. JAKĄ AKTYWNOŚĆ WARTO PODEJMOWAĆ , BY NIE ROZLENIWIAĆ CIAŁA I MÓZGU?

                           Najskuteczniejsze są najprostsze formy. Wystarczy zwykły marsz. Z upływem czasu, kiedy będziemy w stanie podjąć bardziej intensywną aktywność, warto przeplatać marsz biegiem, w formie truchtu, potem znowu marsz i tak na zmianę.
                           Są to tak zwane marszobiegi.One wystarczą, żeby zachować sprawność fizyczną na zadowalającym poziomie.

                           To niewielki wysiłek - jednak dla osób , które wcześniej nie podejmowały aktywności, wydaje się on nieosiągalny.
                           Do odmiennych wniosków dochodzi się po podjęciu aktywności. Mało tego - osoby , które wcześniej nie ćwiczyły, zaczynają się tym pasjonować i stwierdzają , że nie da się bez tego funkcjonować. Jest to samonapędzająca się potrzeba.

                           czytaj całość publikacji "SENIORZE, TRZYMAJ FORMĘ !!!"

                           Dołączona galeria:

                           nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

                            SENIORZE TRZYMAJ FORMĘ !!!

                            2016-10-28

                            2. WYMÓWKI SENIORÓW.

                            Osoby starsze wielokrotnie szukają wytłumaczenia dla braku swej aktywności.
                            Najczęściej sięgają po następujące argumenty:

                            a/ aktywność fizyczna pochłania energię życiową, którą na starość trzeba ograniczać.

                            b/ zły stan zdrowia
                            Ta bariera uczestnictwa w aktywności rekreacyjnej wymieniana jest przez 73% populacji osób w wieku 65+ (badania GUS 2009).
                            Z wiekiem zachodzą zmiany w organizmie m.in. w wydolności i sprawności funkcji fizjologicznych organizmu.
                            Podstawowa przemiana materii spada ze 100% w wieku 30 lat, do 85% w wieku lat 70.
                            Pojemność płuc zmniejsza się ze 100% u 30-latka do do 55% u 80-latka. Maksymalna pojemność oddechowa w ciągu tych 50 lat spada ze 100 % do 40%.

                            czytaj całość publikacji "SENIORZE TRZYMAJ FORMĘ !!!"


                            SENIORZE TRZYMAJ FORMĘ !!!

                            2016-10-12

                            Każdy z nas z pewnością chociaż raz usłyszał popularne hasło "Ruch to zdrowie".
                            O pozytywnym znaczeniu aktywności fizycznej w życiu człowieka mówi się i pisze coraz częściej .
                            I co znamienne - coraz częściej znaczenie ruchu doceniają również ludzie starsi.
                            Spacerują z kijkami, jeżdżą na rowerze, mają zajęcia na basenie czy też wyruszają na górskie szlaki.
                            Seniorzy przestają się powoli wstydzić swojego wieku, swojej nieco gorszej sprawności fizycznej.
                            Bycie "aktywnym staruszkiem" powoli staje się modne. I bardzo dobrze.

                            czytaj całość publikacji "SENIORZE TRZYMAJ FORMĘ !!!"

                            Dołączona galeria:

                            nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

                            pelna galeriaZobacz pełną galerię (6 fot.)...


                             DZIEŃ SENIORA W NASZEJ GMINIE

                             2016-09-26

                             Podobnie jak w latach minionych, Zarząd Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koła Nr 4 w Kocmyrzowie-Luborzycy nie zapomniał o osobach starszych i 22 września br. zorganizował w naszej gminie Dzień Seniora.

                             Dzień Seniora obchodzony jest zarówno na poziomie lokalnym (z reguły w dogodnych dla seniorów jesiennych terminach), jak też światowym.
                             I tak: 1 października świętujemy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20 listopada Ogólnopolski Dzień Seniora a 20 października Europejski Dzień Seniora.

                             czytaj całość publikacji "DZIEŃ SENIORA W NASZEJ GMINIE "


                             UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU ROZPOCZYNA KOLEJNY ROK DZIAŁANIA

                             2016-09-21

                             Działający na naszym terenie UTW rozpoczyna kolejny rok swej działalności.
                             A rozpoczyna go bardzo atrakcyjnie - wycieczką do Budapesztu.

                             Wycieczka planowana dla około 40 osób, trwa od 7 do 9 października a jej koszt wynosi 400 zł.

                             czytaj całość publikacji "UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU ROZPOCZYNA KOLEJNY ROK DZIAŁANIA "


                             " LEKI 75 +" PROJEKT ZAPEWNIAJĄCY BEZPŁATNY DOSTĘP DO LEKÓW DLA OSÓB POWYŻEJ 75 ROKU ŻYCIA

                             2016-09-15

                             MINISTERSTWO ZDROWIA ODPOWIADA NA NAJCZĘSTSZE PYTANIA

                             1.Kto może wystawiać recepty na bezpłatne leki 75+?
                             Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej;
                             Pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej;
                             Lekarz wypisujący receptę dla siebie lub dla rodziny.

                             czytaj całość publikacji "" LEKI 75 +" PROJEKT ZAPEWNIAJĄCY BEZPŁATNY DOSTĘP DO LEKÓW DLA OSÓB POWYŻEJ 75 ROKU ŻYCIA "


                             MAŁOPOLSCY SENIORZY W LICZBACH

                             2016-09-02

                             1. W 2050 co trzeci małopolanin będzie po 65 a co dziesiąty po 80 roku życia .
                             2. Co piąty małopolanin jest opiekunem osoby starszej .
                             3. Ponad 50% osób po 75 roku życia ocenia swój stan zdrowia jako zły.
                             4. W 2035 r na 100 osób w wieku produkcyjnym przypadnie 58 osób zależnych (wymagających opieki innych ) .
                             5. 64% Polaków chciałoby starość spędzić we własnym domu.
                             6. Niemal 12% małopolan to osoby z orzeczoną niepełnosprawnością .

                             źródło : prezentacja Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej - Instytucji Województwa Małopolskiego


                             OBYWATELSKI PARLAMENT SENIORÓW

                             2016-08-10

                             W dniu 15 lipca rozpoczął się proces akredytacji do II kadencji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, który potrwa do 15 września 2016 r.
                             Powołanie w skład delegatów Obywatelskiego Parlamentu Seniorów stanowi doskonałą okazję do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami z kreatorami polityk publicznych na szczeblu centralnym, w celu wypracowania jak najlepszych rozwiązań zmierzających do podniesienia życia osób starszych i przeciwdziałania ich wykluczeniu społecznemu.
                             Tylko szeroka reprezentacja delegatów z małopolski zagwarantuje,że głos małopolskich seniorów bedzie slyszalny. Dla delegatów z województwa małopolskiego przewidziano 34 mandaty.

                             czytaj całość publikacji "OBYWATELSKI PARLAMENT SENIORÓW"


                             ZAPRASZAMY DO KONKURSU DLA SENIORÓW

                             2016-06-29

                             “Działaj z nami - seniorami!” - zaproszenie do udziału w konkursie dla osób 60+ zamieszkujących teren województwa małopolskiego.

                             Chcesz przeprowadzić zajęcia z nordic walking, warsztaty teatralne, kino w plenerze albo zorganizować Dzień Seniora? A może masz swój autorski pomysł i chcesz go zrealizować? Zbierz grupę seniorów i zgłoście się do konkursu "Działaj z nami - seniorami!". Przedłużamy termin rekrutacji do 15 lipca 2016 r.

                             czytaj całość publikacji "ZAPRASZAMY DO KONKURSU DLA SENIORÓW"

                             Dołączona galeria:

                             nazwawyswietlananazwawyswietlana

                             Dołączone pliki:


                             Uwaga! Wolne miejsca na wycieczkę do Kamiannej.

                             2016-05-19

                             W programie m.inn :
                             -zwiedzanie tłoczni soków w wytwórni k/Tymbarku
                             - zwiedzanie z przewodnikiem Parku Etnograficznego w Nowym Sączu-
                             - uczestnictwo w poprzedzonym mszą św. VII Festynie Pszczelarskim w Kamiannej
                             - wykład kulinarny z miodem w roli głównej
                             -zwiedzanie z przewodnikiem skansenu i słynnej pasieki w Kamiannej
                             - czas wolny - możliwość spaceru, zakupu oryginalnych produktów pszczelarskich
                             - w drodze powrotnej pobyt w Krynicy

                             Wszelkich informacji związanych z wycieczką udziela - Starosta UTW - P. Piotr Dominikowski
                             tel. 12 387 14 70


                             MAJOWE SPOTKANIE UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU

                             2016-04-28

                             Uniwersytet III Wieku zaprasza na swoje kolejne spotkanie . Odbędzie się ono 19 maja 2016 r o godz. 17.00 tym razem w nowym dworze w Goszycach (naprzeciw szkoły).
                             W programie przewidziany jest wykład historyczny pracownika Instytutu Pamięci Narodowej dot. również naszej gminy.
                             Ponadto zaplanowane jest sadzenie drzewek a na zakończenie dla uczestników zorganizowane jest ognisko .
                             Szczegółowych informacji udziela Starosta UTW - P. Piotr Dominikowski tel. 12 387 14 70

                             czytaj całość publikacji "MAJOWE SPOTKANIE UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU"

                             Dołączona galeria:

                             nazwawyswietlananazwawyswietlana

                              JEŚLI CHCESZ SIĘ DOWIEDZIEĆ CO TO " KWIATY GANUTELLOWE" KOLIBABY ZAPRASZAJĄ NA SWOJE WARSZTATY

                              2016-04-15

                              To tajemnicze określenie oznacza nic innego jak wykonywanie specjalną techniką ozdób (tu : kwiatów) z użyciem kolorowych rajstop, pończoch, podkolanówek.
                              Seniorki zapewniają , że przy odrobinie cierpliwości nawet z tak niewdzięcznego jakby się wydawało materiału , można wyczarować piękne ozdoby.
                              Aby się samemu przekonać , czy tak jest istotnie - Panie z KOLIBAB serdecznie zapraszają na warsztaty.
                              Koszt warsztatów to kwota jedynie za zakupione materiały - około 10 zł . KOLIBABY zaś - tradycyjnie już i zupełnie bezpłatnie - zadbają o miłą atmosferę i słodki poczęstunek.

                              Kontakt w sprawie warsztatów: p. Renata Wiss, tel. 504 743 842.


                              KWIETNIOWE SPOTKANIE UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU

                              2016-04-05

                              Informujemy, że w dniu 14 kwietnia 2016r.o godzinie 18.00 w Budynku Wielofunkcyjnym w Baranówce odbędzie się kolejne spotkanie uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Z przyczyn obiektywnych nie odbył się zaplanowy na marzec wykład " Innowacje w rolnictwie na poziomie Marszałka Małopolski oraz samowystarczalność żywieniowa w Małopolsce " i dlatego został on przeniesiony na spotkanie kwietniowe.Wykład poprowadzi Pan Stanisław Flaga z Departamentu Rolnictwa.
                              W marcu słuchacze UTW zajmowali się natomiast "Paczką rolnika" - zagadnieniami związanymi z szeroko rozumianą ekologią w rolnictwie (ekologiczne uprawy, przetwory itp.)

                              Więcej informacji na temat zajęć Uniwerystetu Trzeciego Wieku można uzyskać od Pana Piotra Dominikowskiego tel.: 12 387 14 70


                              PRZEDŚWIĄTECZNE ZAJĘCIA W " KLUBIKU U BABCI I WNUCZKA "

                              2016-03-23

                              W " Klubiku u Babci i wnuczka " trwa kolejne spotkanie. Mamy Wielki Tydzień - więc dzisiejsze zajęcia to wykonywanie świątecznych stroików. Na stołach piętrzą się łodyżki zielonego cisu i bukszpanu.

                              czytaj całość publikacji "PRZEDŚWIĄTECZNE ZAJĘCIA W " KLUBIKU U BABCI I WNUCZKA " "

                              Dołączona galeria:

                              nazwawyswietlananazwawyswietlana

                               MARCOWE SPOTKANIE UCZESTNIKÓW UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU

                               2016-02-26

                               Informujemy, że w dniu 10 marca 2016r.o godzinie 18.00 w Budynku Wielofunkcyjnym w Baranówce odbędzie się kolejne spotkanie uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Temat spotkania to: Innowacje w rolnictwie na poziomie Marszałka Małopolski oraz samowystarczalność żywieniowa w Małopolsce.
                               Wykład poprowadzi Pan Stanisław Flaga z Departamentu Rolnictwa.
                               Więcej informacji można uzyskać od Pana Piotra Dominikowskiego tel.: 12 387 14 70


                               „Klubik u babci i wnuczka” - ZAPRASZA !!!

                               2016-02-17

                               HARMONOGRAM SPOTKAŃ NA MIESIĄC MARZEC 2016 R (dotyczy projektu „Wspieranie osób w podeszłym wieku w integracji z młodzieżą w roku 2016 finansowanego z budżetu Wojewody Małopolskiego i budżetu Gminy Kocmyrzów – Luborzyca)

                               Dołączone pliki:


                               „KLUBIK U BABCI I WNUCZKA” OŚRODEK WSPARCIA – KLUB SAMOPOMOCY ZAPRASZA !!!

                               2016-02-05

                               HARMONOGRAM SPOTKAŃ NA MIESIĄC LUTY 2016 R (dotyczy projektu „Wspieranie osób w podeszłym wieku w integracji z młodzieżą w roku 2016 finansowanego z budżetu Wojewody Małopolskiego i budżetu Gminy Kocmyrzów – Luborzyca)

                               Dołączone pliki:


                               Apiterapia - wykład Uniwersytetu Trzeciego Wieku

                               2016-02-05

                               Informujemy, że w dniu 11 lutego 2016r. (czwartek) o godzinie 18.00 w Budynku Wielofunkcyjnym w Baranówce odbędą się kolejne zajęcia studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

                               Temat lutowego spotkania to „Nowe możliwości APITERAPII” ze szczególnym uwzględnieniem apiterapii w geriatrii.

                               Wykład będzie prowadził dr. Eugeniusz Marciniak z Torunia – były ogólnopolski duszpasterz rolników i pszczelarzy.

                               Wstęp wolny. Zapraszamy.

                               Dołączona galeria:

                               nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

                               pelna galeriaZobacz pełną galerię (6 fot.)...


                                Senior podpisuje umowy

                                2016-01-25

                                Mówi się, że „na buzię”, to jest krem. Stąd wszelkie zobowiązania - kredytowe czy ubezpieczeniowe – spisywane są w formie w formie umowy. Pomaga to zadbać nam o nasze prawa. Należy jednak pamiętać, że każdy kij ma dwa końce, a dokument, który parafowaliśmy, może wpędzić nas w nie lada kłopoty. Na co należy uważać, podpisując umowy?

                                W ramach kampanii społecznej ”Nie daj się nabrać. Sprawdź za nim podpiszesz” ( www.zanim-podpiszesz.pl) opisano cztery podstawowe zasady, których należy przestrzegać, aby bezpiecznie pożyczyć pieniądze. Odnieść je można także do umów dotyczących innych aspektów „życia finansowego” np. ubezpieczeń.

                                czytaj całość publikacji "Senior podpisuje umowy "


                                PIERWSZE W TYM ROKU SPOTKANIE UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU

                                2016-01-05

                                Informujemy, że w dn. 14.01.2016r. o godz. 18.00 w budynku wielofunkcyjnym w Baranówce 6 odbędzie się pierwsze w tym roku spotkanie.

                                czytaj całość publikacji "PIERWSZE W TYM ROKU SPOTKANIE UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU"


                                Spotkanie opłatkowe Pszczelarzy i studentów Uniwersytetu III Wieku

                                2015-12-21

                                W dniu wczorajszym (20.12.2015r), odbyło się wspólne spotkanie opłatkowe miejscowego Koła Pszczelarskiego i studentów Uniwersytetu III Wieku.

                                czytaj całość publikacji "Spotkanie opłatkowe Pszczelarzy i studentów Uniwersytetu III Wieku"

                                Dołączona galeria:

                                nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

                                pelna galeriaZobacz pełną galerię (7 fot.)...


                                 Zapraszamy na wystawę

                                 2015-12-11

                                 Do 16 grudnia ( bez soboty i niedzieli) , w godzinach od 10.00 - do 11.30 w budynku starego ośrodka zdrowia (na tzw. pięterku , wejście od strony pogotowia ) trwa wystawa pod nazwą "Kolibabowe Boże Narodzenie" .

                                 czytaj całość publikacji "Zapraszamy na wystawę "

                                 Dołączona galeria:

                                 nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

                                 pelna galeriaZobacz pełną galerię (7 fot.)...


                                  Robimy choinkową kulę. Warsztaty

                                  2015-12-04

                                  Kolejny już raz Stowarzyszenie "Kolibaby" jest gospodarzem warsztatów tematycznych "Raz na ludowo".

                                  czytaj całość publikacji "Robimy choinkową kulę. Warsztaty "


                                  IV Małopolskie Forum Seniorów

                                  2015-12-03

                                  Wczoraj (2 XII) odbyło się w Krakowie zorganizowane przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolskich IV Małopolskie Forum Seniorów.

                                  czytaj całość publikacji "IV Małopolskie Forum Seniorów"


                                  Efekty warsztatów wykonywania ozdób świątecznych ze słomy.

                                  2015-11-30

                                  W ostatnie czwartkowe popołudnie ( 26. XI.) w świetlicy wiejskiej w Pietrzejowicach kilkanaście kobiet pod okiem instruktorki dzielnie uczyło się wykonywania ze słomy ozdób świątecznych.

                                  czytaj całość publikacji "Efekty warsztatów wykonywania ozdób świątecznych ze słomy. "

                                  Dołączona galeria:

                                  nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

                                  pelna galeriaZobacz pełną galerię (7 fot.)...

                                  Dołączone pliki:


                                  Zapraszamy na bezpłatne warsztaty wykonywania ozdób choinkowych ze słomy.

                                  2015-11-10

                                  Informujemy, że w ramach realizacji projektu Stowarzyszenia "Miejsc i Ludzi Aktywnych (MILA)".

                                  czytaj całość publikacji "Zapraszamy na bezpłatne warsztaty wykonywania ozdób choinkowych ze słomy."


                                  Zapraszamy na organizowane przez Stowarzyszenie „Kolibaby” warsztaty „Wykonywanie ozdób choinkowych metodą karczochową”.

                                  2015-11-10

                                  Warsztaty odbędą się w dniu 15. XI. 2015 r. (niedziela) w godzinach 0d 15.00 do 19.00 w Świetlicy Wiejskiej w Pietrzejowicach.
                                  Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach proszone są o przyniesienie na zajęcia szpilek krawieckich.
                                  Pozostałe materiały zapewnia organizator warsztatów.


                                  NAJCZĘSTSZE PYTANIA O DAROWIZNĘ

                                  2015-11-02

                                  Czym jest darowizna?

                                  czytaj całość publikacji "NAJCZĘSTSZE PYTANIA O DAROWIZNĘ"


                                  PLEBISCYT

                                  2015-10-22

                                  Z wielką przyjemnością informujemy, że w tegorocznej edycji organizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie plebiscytu "Poza Stereotypem - Senior Roku 2014"

                                  czytaj całość publikacji "PLEBISCYT "

                                  Dołączona galeria:

                                  nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

                                  pelna galeriaZobacz pełną galerię (6 fot.)...


                                   Działalność gospodarcza a świadczenia emerytalne

                                   2015-10-16

                                   Jedną z obaw, które towarzyszą osobom starszym przed założeniem działalności gospodarczej, jest kwestia czy dodatkowe zarobki nie wpłyną na zawieszenie lub ograniczenie renty lub emerytury.

                                   czytaj całość publikacji "Działalność gospodarcza a świadczenia emerytalne"


                                   Karta Seniora

                                   2015-10-16

                                   Formularz zgłoszeniowy dla Uczestników Programu "Małopolska Karta Seniora"

                                   czytaj całość publikacji "Karta Seniora"

                                   Dołączona galeria:

                                   nazwawyswietlana

                                    BEZPIECZEŃSTWO SENIORA

                                    2015-10-09

                                    Seniorze nie zapominaj o bezpieczeństwie!
                                    • Nigdy nie otwieraj drzwi, jeśli nie masz pewności, kto jest po drugiej stronie. Spójrz przez wizjer (judasz) lub zanim otworzysz drzwi, zabezpiecz je blokadą – łańcuchem. Jeżeli nie masz takich zabezpieczeń, poproś bliskich o ich zamontowanie.
                                    • Kiedy ktoś obcy prosi Cię o otwarcie drzwi, zapytaj o cel wizyty. Jeśli osoba ta stwierdzi, że jest przedstawicielem policji/straży miejskiej/elektrowni/firmy telekomunikacyjnej, poproś, by okazała odpowiedni dokument. Obejrzyj go dokładnie.
                                    • Jeżeli coś wzbudzi Twoje wątpliwości, nie otwieraj drzwi. Powiedz osobie podającej się za przedstawiciela danej firmy/instytucji, że wolisz umówić się na inny termin. Potem sprawdź, czy w danym miejscu rzeczywiście wiedzą o wizycie w Twoim mieszkaniu.
                                    • Pamiętaj, że wszelkie wizyty związane ze sprawdzaniem instalacji i sprawami mieszkaniowymi są zapowiadane na tablicach ogłoszeń w bloku.
                                    • Staraj się nie przechowywać dużych sum pieniędzy w domu. Ukrywanie gotówki/biżuterii między ubraniami lub książkami czy pod materacem niestety nie jest skutecznym zabezpieczeniem. Lepsze będzie konto w banku.
                                    • Jeżeli ktoś w natarczywy sposób prosi o wpuszczenie do mieszkania, zadzwoń na policję, do sąsiada, bliskich.
                                    • Nigdy nie dawaj pieniędzy obcym osobom, nawet jeśli ktoś twierdzi, że jest znajomym Twojego dziecka czy wnuka.
                                    • Unikaj wpuszczania do domu akwizytorów i przedstawicieli firm – będą Cię nakłaniać do zakupu różnych produktów i usług albo podpisania umowy.
                                    • Trzymaj obok telefonu listę numerów do Twoich najbliższych. Jeśli zadzwoni do Ciebie ktoś podający się za wnuka czy siostrzeńca, porównaj numer, z którego dzwoni, z tym, który masz na liście.
                                    • Jeżeli wydaje Ci się, że ktoś próbuje Cię oszukać, nie wahaj się i powiadom policję. Możesz zadzwonić z telefonu stacjonarnego na numer 997 lub z komórki na 112. Poinformuj o swoich podejrzeniach. Każda informacja może być ważna! Nie obawiaj się – nawet jeśli informacje, które podasz, nie potwierdzą się, nie grożą Ci żadne konsekwencje za zawiadomienie policji.
                                    Żródło: „Świadomy Senior” (Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Program
                                    Operacyjny Fundusz Incjatyw Obywatelskich)


                                    UWAGA NA OSZUSTÓW

                                    2015-10-09

                                    Jak pozbyć się natręta, który może być oszustem? Warto skorzystać z poniższych stwierdzeń:
                                    • Zanim podpiszę umowę, zawsze konsultuję się z rodziną.
                                    • Nie podejmuję decyzji od razu, potrzebuję czasu do zastanowienia.
                                    • Nie potrzebuję żadnych dodatkowych usług.
                                    • Wszystkie sprawy związane z elektrownią/komunikacją załatwiam osobiście w biurze obsługi klienta.
                                    • Nie załatwiam spraw związanych z pieniędzmi przez telefon.
                                    • Nie przyjmuję niezapowiedzianych wizyt.
                                    • Nie wpuszczam do domu obcych osób, jeśli nie uprzedzają mnie o wizycie.
                                    • Proszę mnie nie nachodzić.
                                    • Proszę mnie nie niepokoić.
                                    • Proszę mi nie przeszkadzać.
                                    • Nie mam czasu rozmawiać.
                                    • Nie będę rozmawiać. Jest u mnie syn/wnuk/siostrzeniec.
                                    Żródło: „Świadomy Senior” (Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Program Operacyjny Fundusz Incjatyw Obywatelskich)


                                    Dieta seniora

                                    2015-09-30

                                    kilka prostych zasad:

                                    czytaj całość publikacji "Dieta seniora "


                                    Zajęcia Aktywny Senior

                                    2015-09-30

                                    Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie - Luborzycy informuje, iż

                                    czytaj całość publikacji "Zajęcia Aktywny Senior"


                                    Kto po mnie dziedziczy?

                                    2015-09-24

                                    - Zgodnie z ustawowymi zasadami dziedziczenia

                                    czytaj całość publikacji "Kto po mnie dziedziczy?"


                                    UWAGA SENIORZY

                                    2015-09-21

                                    Witamy w nowej zakładce "Seniorzy". Będziemy w niej umieszczać, przydatne dla Państwa informacje i artykuły przybliżające różne dziedziny życia bliskie osobom starszym.


                                    przejdź do góry...

                                    Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy. ul. Jagiellońska 7, 32-010 Luborzyca

                                    Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji