Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy

Powrót

ZŁODZIEJE NIE PRÓŻNUJĄ - SENIORZE NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ

Data publikacji: 2020-11-02

Kreatywność oszustów i złodziei nie zna granic. Na wnuczka, na policjanta, pracownika firmy telekomunikacyjnej, ośrodka pomocy społecznej - oszukują w świecie realnym, oszukują w internecie.
Seniorzy, bądźcie czujni, jeżeli coś budzi wasz niepokój - skontaktujcie się z zaufaną osobą lub zadzwońcie na policję.
Młode osoby - rozmawiajcie ze swoimi rodzicami i dziadkami, informujcie ich o zagrożeniach.
Chociaż coraz więcej mówi się o różnego rodzaju oszustwach jak najpopularniejsze chyba wyłudzanie pieniędzy metodą na wnuczka czy na policjanta, a w ostatnich tygodniach na koronawirusa to wciąż słyszymy o kolejnych skutecznych przypadkach takich działań. Oszuści wciąż zbierają swoje żniwo.
Ofiarami najczęściej padają osoby starsze, które nie zawsze dostatecznie krytycznie podchodzą do tego, co usłyszą lub wyczytają w sieci. W czasach pandemii dochodzi jeszcze strach i obawy o życie swoje i najbliższych , co ułatwia działania oszustom.
Dlatego tak ważne jest, by uczulać i ostrzegać osoby starsze.
Seniorzy, nigdy, pod żadnym pozorem nie przekazujcie obcym osobom żadnych pieniędzy, nawet jeżeli zapewniają one, że środki mają np. pomóc komuś znajomemu wyjść z kłopotów.
Nie wpuszczajcie do mieszkania obcych, akwizytorów, nie podpisujcie żadnych umów bez konsultacji z zaufaną osobą i pod presją . Nie zgadzajcie się na rzekomą dezynfekcję pomieszczeń w związku z koronawirusem, która ułatwi oszustom przeszukanie waszego mieszkania. Nie wierzcie bezkrytycznie, że musicie pilnie przekazać pieniądze na szczepionkę czy leki dla bliskiej osoby, które są konieczne do uratowania jej zdrowia czy życia .
Pamiętajcie! Jeżeli ktoś was o to poprosi, skontaktujcie się z zaufaną bliską osobą i powiadomcie ją o tym fakcie, dzwońcie na policję. Wasza właściwa reakcja pomoże policji w ujęciu sprawców.
Oszustwa w sieci
Popularną niestety metodą oszustw w sieci jest nawiązywanie relacji przyjacielskich lub romantycznych np. za pośrednictwem portali społecznościowych, a następnie prośby o pożyczki mniejszych lub większych sum pieniędzy.
Na ten rodzaj oszustwa szczególnie narażone są osoby samotne. To bardzo przykre, gdy ktoś nadużywa zaufania takiej osoby, by wyłudzić od niej pieniądze. A warto podkreślić, że oszuści potrafią się uwiarygodniać się w nadzwyczajny sposób - np. wysyłając fikcyjne lub cudze zdjęcia, które mają potwierdzać ich dobre zamiary.
Nigdy nie przekazujmy nieznajomym żadnych pieniędzy, nie informujmy, jakie środki mamy na kontach czy w domu.
Osoby młode - uważajcie na swoich starszych rodziców i dziadków.
Uczulajcie ich na zagrożenia i rozmawiajcie nie tylko ze swoimi rodzicami czy dziadkami, ale też może ze starszymi samotnymi sąsiadami czy znajomymi
Osoby starsze nie zawsze są świadome zagrożeń, dlatego warto o nich rozmawiać, ostrzegać. Ostrożności nigdy za wiele.

Zobacz także: archiwum "Aktualności" (archiwum)...