Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy

Powrót

SENIORZE, DBAJ O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO I PAMIĘTAJ CZEGO UNIKAC W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ

Data publikacji: 2020-10-29

Ostatnie tygodnie to czas, w którym pandemia koronawirusa przybiera na sile. Dlatego tak ważne jest przypomnienie i stosowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa, które znacząco ograniczają ryzyko zakażenia.
Dotyczy to szczególnie osób starszych. Gorąco apelujemy o ostrożność i pozostanie w domu, jeśli to tylko możliwe.
Osoby starsze, często zmagające się z różnego rodzaju schorzeniami, są grupą szczególnie zagrożoną w czasie pandemii koronawirusa.

Sytuacja jest niewątpliwie trudna, dlatego tak ważne jest stosowanie tych podstawowych, ale bardzo istotnych zasad bezpieczeństwa. Niektórzy może nieco zmęczeni pandemią zaczęli je lekceważyć, a to najprostsza droga do wzrostu zachorowań.
Dystans, dezynfekcja, maseczka.
Zachowanie dystansu co najmniej 1,5 m od innych osób w przestrzeni publicznej, częste mycie rąk, dezynfekcja powierzchni i przedmiotów, a także poprawnie noszona maseczka lub przyłbica - to podstawowe zasady bezpieczeństwa w czasie pandemii.
Dzisiaj szczególnie ważna jest pełna mobilizacja i stosowanie się do zaleceń sanitarnych.
Seniorzy, ograniczcie wychodzenie z domu, szczególnie w miejsca zatłoczone, do minimum. Jeżeli musicie zrobić zakupy samodzielnie - pamiętajcie o godzinach dla seniorów. Jeśli to tylko możliwe, unikajcie komunikacji miejskiej. Zdajemy sobie sprawę, że to często spore wyrzeczenia, ale mówimy tu o waszym zdrowiu i życiu.
Maseczki wielorazowego użytku powinny być regularnie prane, warto też pamiętać o częstej dezynfekcji telefonu i niekorzystaniu z niego podczas jedzenia.
Unikajmy kontaktu z przedmiotami i powierzchniami, które są dotykane przez inne osoby - to np. przyciski w windzie, klamki, poręcze. Jeżeli już mamy z nimi styczność, nie dotykajmy twarzy ani maseczek, a przy najbliższej możliwej okazji umyjmy lub zdezynfekujmy .
Solidarność i wrażliwość
W tym trudnym czasie jesteśmy odpowiedzialni za siebie nawzajem. Od tego, czy stosujemy się do zaleceń sanitarnych, zależy bezpieczeństwo nie tylko nasze, ale też osób w naszym otoczeniu.
Dlatego unikajmy spotkań w większym gronie, zamiast osobistej wizyty, szczególnie w przypadku osób starszych - zadzwońmy, spotkajmy się online.
Bądźmy wrażliwi na drugiego człowieka, bądźmy solidarni w tym niecodziennym czasie .
 


Zobacz także: archiwum "Aktualności" (archiwum)...