Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy

Powrót

PAMIĘTAJMY O NASZYCH SENIORACH!

Data publikacji: 2020-10-23

Nie wszystko jeszcze wiemy o koronawirusie. Atakuje on zarówno osoby młodsze jak i starsze. Jedni przechodzą go bezobjawowo, inni muszą być podłączeni do respiratora.Ale jedno wiemy na pewno - koronawirus stanowi największe zagrożenie dla seniorów, gdyż z racji wieku mają często obniżoną odporność, oraz cierpią na liczne schorzenia.
O większym zagrożeniu seniorów mówią eksperci od chorób zakaźnych, podkreśla to Światowa Organizacja Zdrowia, potwierdzają to też niestety światowe statystyki zarażeń koronawirusem.


W tym szczególnym czasie , kiedy praktycznie większość naszego kraju znajduje się w tzw. strefie czerwonej , musimy otoczyć jeszcze większą opieką nasze babcie, naszych dziadków i naszych starszych sąsiadów.
Seniorzy powinni być izolowani od wirusa.
Ale nie mogą czuć się izolowani społecznie.
Koronawirus to przede wszystkim egzamin dla naszego państwa, sprawności jego instytucji i służb. To jednak również test dla całej naszej wspólnoty.
Test z naszej solidarności i wrażliwości.


Dziś, niezbędna jest aktywność i niezbędny jest wysiłek organizacji społecznych, wolontariuszy, setek i tysięcy osób trafiających bezpośrednio z pomocą do tych, którzy mogą być najmniej odporni na skutki zarażenia koronowirusem.

Do naszych seniorów.

Walka z koronawirusem nie musi polegać na wielkich bohaterskich czynach. Czasem wystarczy pomoc w załatwianiu codziennych spraw : zrobić zakupy w sklepie, wynieść śmieci, wyprowadzić psa czy odebrać pocztę.
Czasami może wystarczy wykonanie telefonu do starszej osoby - babci , dziadka, sąsiada.
Zapytajmy jak się czują , czy potrzebują czegoś. Pocieszmy ich, uspokójmy. Niech wiedzą, że ktoś o nich myśli i troszczy się w tych ciężkich dla wszystkich chwilach.

Pamiętajmy jednak- z obu stron - o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie choroby zakaźnej.


Niech to będzie apel do wszystkich ludzi dobrej woli abyśmy zdali egzamin z solidarności, jedności i empatii!


Zobacz także: archiwum "Aktualności" (archiwum)...