Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy

Powrót

PANDEMIA A NOWOTWORY

Data publikacji: 2020-09-18

Niepokoją cię objawy, które zauważyłeś u siebie?
Nie odkładaj wizyty u lekarza z powodu pandemii.

W ostatnim czasie w mediach pojawiło się wiele publikacji i wypowiedzi wskazujących na to, że w bieżącym roku z powodu pandemii wywołanej przez nowego koronawirusa, zmniejszyła się w naszym kraju liczba tzw. pierwszorazowych pacjentów onkologicznych.Jeśli sygnały te znajdą potwierdzenie w ogólnopolskich statystykach prowadzonych przez NFZ będzie to oznaczać, że grozi nam w najbliższych miesiącach i latach wzrost liczby trudnych do leczenia, bo już mocno zaawansowanych, przypadków raka.

Onkolodzy podkreślają, że zwłaszcza osoby, które są w grupach ryzyka zachorowania na nowotwór, zauważyły u siebie niepokojące objawy lub też już na raka zachorowały, nie mogą z powodu pandemii odkładać badań diagnostycznych czy leczenia.

Część nowotworów rozwija się i atakuje organizm bardzo szybko , ale niektóre nowotwory rozwijają się latami. Niestety - często są one rozpoznawane za późno, czyli dopiero wtedy, gdy są już mocno zaawansowane. Wkroczenie lekarza na tym etapie może (choć nie musi) znacząco zmniejszyć szanse na uratowanie zdrowia, a czasem także życia.

Tym bardziej zatem nie można lekceważyć wczesnych objawów, które mogą świadczyć o rozwijającym się nowotworze.

Są wśród nich m.in.: przedłużająca się chrypka lub/i kaszel, trudności w przełykaniu, utrata co najmniej 10 proc. masy ciała, pomimo stosowania tej samej diety i tego samego poziomu aktywności fizycznej, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, przewlekłe zmęczenie pomimo braku jego obiektywnej przyczyny, utrzymujące się stany podgorączkowe lub gorączka, nocne, zwłaszcza tzw. zlewne poty, wszelkiego rodzaju guzki i guzy, zmiana wyglądu (kształtu, koloru) znamion na skórze ,zmiany na błonie śluzowej w jamie ustnej, krew w stolcu, krew w moczu, łatwe powstawanie siniaków po nawet błahym urazie.

Tego rodzaju niepokojące objawy należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem i z powodu epidemii nie zaniedbywać ewentualnego leczenia.
Zobacz także: archiwum "Aktualności" (archiwum)...