Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy

Powrót

ZUS OSTRZEGA PRZED OSZUSTWEM DOTYCZĄCYM BONU TURYSTYCZNEGO

Data publikacji: 2020-08-14

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i Polska Organizacja Turystyczna (POT) przestrzegają przed oszustami, którzy próbują sprzedawać bon turystyczny.

Zgodnie z ustawą nie podlega on wymianie, a skorzystać z niego mogą tylko osoby uprawnione - przypomina ZUS
W ostatnim czasie w internecie zaczęły pojawiać się oferty dotyczące sprzedaży bonu turystycznego. Zgodnie z ustawą nie można go spieniężyć, a osoby uprawnione mogą nim zapłacić za usługi hotelarskie oraz imprezy turystyczne na terenie kraju.
Ponadto bon przeznaczony jest do realizacji usług na rzecz dziecka, któremu przysługuje świadczenie w ramach programu Rodzina 500+.

Nie podlega on wymianie ani na gotówkę, ani na żadne inne środki płatnicze - wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
By móc skorzystać z bonu niezbędny jest profil zaufany na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). W związku z tym pojawiły się również propozycję płatnych usług dotyczących pomocy w założeniu PUE ZUS oraz aktywacji bonu.

Prosimy o rozwagę w podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z takich usług - apeluje ZUS.
Od 1 sierpnia bon na platformie PUE ZUS mogą aktywować rodzice dzieci, które nie ukończyły 18 r.ż. Po zalogowaniu na platformie, należy uzupełnić dane dziecka i aktywować bon. Po otrzymaniu kodu można dokonywać płatności na rzecz podmiotów turystycznych.

Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em - tłumaczy prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

ZUS wraz z Polską Organizacją Turystyczną radzą, by nie udostępniać nikomu swoich danych do logowania na Platformę PUE ZUS. Znajdują się tam prywatne dane, do których osoby nieupoważnione nie powinny mieć wglądu.

Klienci ZUS mają tam dostęp do swoich różnych danych - np. do danych na temat zgłoszenia do ubezpieczeń, o zwolnieniach lekarskich, o pobranych zasiłkach - wyjaśnia Zakład.

Informacje dotyczące Polskiego Bonu Turystycznego można uzyskać dzwoniąc na infolinię Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pod numerem 22 11 22 111. Konsultanci udzielają informacji przez całą dobę. Ponadto wszelkie pytania można wysłać na adres e-mailowy: bon@zus.pl

Zobacz także: archiwum "Aktualności" (archiwum)...