Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy

Powrót

UWAGA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE ! STYPENDIUM IM. PIOTRA PAWŁOWSKIEGO

Data publikacji: 2021-06-11

Do 31 sierpnia 2021 roku trwa nabór do stypendium im. Piotra Pawłowskiego założyciela „Integracji” zajmującej się problematyką osób niepełnosprawnych.

Piotr Pawłowski ur. w 1966 roku, założyciel Integracji i jej prezes był człowiekiem o ogromnym potencjale , wielu talentach i charyzmie.

Planował zostać mechanikiem samochodowym, a jako młody koszykarz osiągał sukcesy sportowe. Życie miało dla niego jednak inny scenariusz. Był lipiec 1982 r. Piotr Pawłowski skoczył do rzeki Liwiec. Na główkę, chociaż woda sięgała mu zaledwie do pasa. Po tym skoku wszystko się zmieniło. Powoli wykruszali się koledzy, odeszła pierwsza miłość, nie było szans na powrót do sportu.

Nie od razu był gotowy, aby zaakceptować nowe życie i dostrzec możliwości. Nie widział sensu w podejmowaniu starań, skoro utracił sprawność, to, co w tamtym czasie wydawało mu się najważniejsze. Zyskał powód, aby zrezygnować z odpowiedzialności za swoje życie. Nigdy nie ukrywał, że po wypadku chciał się poddać. Na szczęście poznał wyjątkowych ludzi. Zwyciężyła w nim wewnętrzna siła i charakter.

Nadał kierunek i wyznaczył standardy pracy nad integracją osób z niepełnosprawnością.

Nie dokończył swojego dzieła, odszedł 8 października 2018 r. Dziś jego bliscy i przyjaciele szukają następców, którzy dzieło Piotra Pawłowskiego, choć po swojemu, będą kontynuować.

Wspólnymi siłami przyjaciele i bliscy budują żywy pomnik:

Fundusz Wieczysty im. Piotra Pawłowskiego. Raz w roku Kapituła wybierze stypendystę, którego rozwój będzie wspierać.

Jak sami mówią :

 Po pierwsze, szukamy osób z niepełnosprawnością, uważamy bowiem, że o tym, co jest do załatwienia, nikt nie wie tak wiele, jak ludzie, którzy „na własnej skórze” doświadczają trudności. To oni są świadomi, czego im najbardziej potrzeba, jaka zmiana powinna się wydarzyć, ale też często – jak do niej doprowadzić.

 Po drugie, szukamy osób w wieku 18-35 lat, a więc na początku drogi życiowej. Młodzi ludzie często inaczej patrzą na świat. Nie godzą się na to, co było i co jest. Chcą żyć inaczej, lepiej. Stypendium może być dla nich wsparciem pierwszego, najważniejszego, ale i najtrudniejszego kroku w realizacji założonego celu.

 Po trzecie, szukamy ludzi, którzy działają na rzecz innych osób z niepełnosprawnością, ich integracji społecznej i rozwoju. Którym nieobce są inicjatywy obywatelskie. Którzy zamiast mówić: „Załatwcie to za mnie” sami wezmą się do roboty, pracując na rzecz szerszej grupy osób z niepełnosprawnością.

 Po czwarte, szukamy osób działających w ramach organizacji pozarządowej. Życie Piotra Pawłowskiego pokazuje bowiem wyraźnie, że najwięcej osiągnąć można razem z innymi, gdy ścierają się pomysły i opinie, gdy można liczyć na wsparcie oraz wspólnie pracować i świętować sukcesy.

 Po piąte, szukamy osób działających w małych miejscowościach, do 20 tys. mieszkańców. W dużych miastach jest zazwyczaj łatwiej o wsparcie w działaniach, znalezienie ludzi do współpracy, a także zapewnienie funduszy. Chcemy dać szansę osobom z mniejszych ośrodków. Potrzeba zmian jest tam przecież tak samo silna a może nawet silniejsza.

Więcej informacji: www.stypendiumpiotra.pl


Zobacz także: archiwum "Aktualności" (archiwum)...