Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy

Powrót

PSYCHOTERAPIA

Data publikacji: 2021-03-24

Psychoterapia to leczenie rozmową .Ale to zupełnie inna rozmowa niż z koleżanką przy kawie.

Wbrew obiegowym opiniom psychoterapia nie polega na udzielaniu porad, pocieszaniu, mówieniu komplementów czy trzymaniu za rękę i podawaniu chusteczek. Nie jest, jak często mówią krytycy psychoterapii, płatną przyjaźnią dla samotnych.

Terapeuci nie mówią: „nie martw się”, „wszystko będzie dobrze”, „uwierz w siebie”, „jesteś fantastyczny”. Wszystkie te rzeczy robią z najlepszymi intencjami rodzina i przyjaciele, ale często nie wystarcza to, żeby pomóc.

 

Pacjent musi chcieć coś zmienić, inaczej terapeuta nie pomoże mu, choćby dał z siebie wszystko.

 

Na psychoterapii nie uzyskamy porady, czy  mamy zmienić pracę, czy zerwać toksyczne relacje czy też wnieść pozew o rozwód.

 Psychoterapeuta nie doradza, co zrobić w danej sytuacji , ale towarzyszy nam w procesie zmiany. Decyzje podejmujemy sami.

 

Terapia nie polega na doradzaniu w oparciu o intuicję, lecz na dobraniu odpowiedniej techniki oraz takiej metody, która najlepiej pomoże pacjentowi. Oddziaływania psychoterapeuty  mają na celu uświadomienie pacjentowi, na czym polega jego problem, pokazanie mu, w jaki sposób zmiana myślenia może poprawić jakość życia, jaki on sam może mieć wpływ na zmianę swojego działania.

 Psychoterapia pomaga leczyć konkretne zaburzenia, np. zaburzenia odżywiania czy nastroju, ale też ogólnie poprawić jakość życia emocjonalnego, poprawić kontakty z innymi ludźmi, zwiększyć motywację do działania, pewność siebie.

Psychoterapię powinni prowadzić jedynie specjaliści - żeby zostać psychoterapeutą, należy wpierw skończyć studia wyższe – najlepiej psychologię, medycynę, pedagogikę czy inny kierunek humanistyczny. Ale to nie wszystko. Zanim psychoterapeuta rozpocznie swoją praktykę, musi również ukończyć profesjonalne szkolenie podyplomowe z psychoterapii, najlepiej potwierdzone dodatkowo certyfikatem. Trwa ono zazwyczaj cztery lata. To nauka pracy w oparciu o wybrany

Wśród różnych form psychoterapii wyróżniamy m.inn. terapię indywidualną, grupową, terapię par i terapię rodzinną. Ale psychoterapię dzielimy też na kierunki, inaczej nurty terapeutyczne. Mamy ich wiele  a tych wiodących jest  kilkanaście .

Dzięki tej różnorodności psychoterapeuta może dopasować pomoc do problemu pacjenta i jego specyfiki, bowiem każdy rodzaj psychoterapii charakteryzuje się innym, podejściem, sposobem prowadzenia terapii oraz założeniami teoretycznymi. 

 


Zobacz także: archiwum "Aktualności" (archiwum)...