Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy

Powrót

AKTYWNY TRYB ŻYCIA LEKARSTWEM NA DEPRESJĘ

Data publikacji: 2021-03-22

Od wczoraj mamy kalendarzową wiosnę.  Dni będą coraz dłuższe i coraz cieplejsze. Warto pomyśleć o aktywności na świeżym powietrzu, o zdrowej diecie i  umiejętności wypoczywania..

Aktywny tryb życia, podejmowanie wysiłku fizycznego, wypoczynek na łonie natury, mogą być tak samo skuteczne, jak pomoc specjalisty lub zażywanie leków w leczeniu szeregu chorób psychicznych.

Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że prowadzenie aktywnego stylu życia przynosi szereg korzyści:

  • Pozytywne relacje z innymi ludźmi przynoszą znaczącą poprawę samopoczucia psychicznego, przez co mogą redukować ryzyko wystąpienia całego wachlarza chorób poczynając od przeziębienia, czy udarów mózgu, aż po występowanie wielu chorób psychicznych.
  • Ćwiczenia fizyczne pomagają zredukować napięcia, lęki i nastroje depresyjne. Ponadto aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na wyniki w nauce dzieci, poprawia zdolności poznawcze u dorosłych, zapobiega kłopotom z pamięcią i przyczynia się do tworzenia nowych neuronów w mózgu.
  • Dieta bogata w warzywa, ryby i owoce pomaga dzieciom osiągać lepsze wyniki w nauce, u dorosłych natomiast wspomaga utrzymanie funkcji poznawczych, a także redukuje występowanie symptomów zaburzeń afektywnych i schizofrenii.
  • Spędzanie wolnego czasu na łonie natury może wspomagać sprawność procesów poznawczych i ogólnego dobrego samopoczucia.
  • Relaksacja i umiejętności radzenia sobie ze stresem mogą leczyć bezsenność, niepokój i zaburzenia lękowe.
  • Medytacja przynosi takie korzyści jak: przywrócenie stabilności emocjonalnej, odporność na stres, rozwój zdolności poznawczych, a nawet powiększenie mózgu.
  • Religijne i duchowe zaangażowanie, które koncentruje się na takich wartościach jak miłość i przebaczenie, może redukować zaburzenia lękowe, nastroju, czy problemy z uzależnieniem.

 

 


Zobacz także: archiwum "Aktualności" (archiwum)...