Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy

Powrót

DŁUGOTRWAŁE SKUTKI KORONAWIRUSA

Data publikacji: 2020-12-11

Koronawirus nie jest jak grypa, choć coraz więcej osób ignoruje obostrzenia, tłumacząc, że chorobę można przejść bezobjawowo, pandemia wciąż zbiera żniwo. Ignorowanie jej nie sprawi, że nagle zniknie. Może natomiast wywołać trwałe uszkodzenia w naszym organizmie – nie tylko gdy wylądujemy w szpitalu. Przede wszystkim wtedy, gdy się zupełnie ich nie spodziewamy: przechodząc COVID-19 bezobjawowo lub łagodnie.

Jakie zmiany wywołuje ta choroba w naszych organizmach?

Wyczerpanie, duszności i utrata węchu i smaku

Brak sił, problem ze złapaniem oddechu oraz utrata węchu i smaku to symptomy COVID-19. Jeśli je odczuwasz i idą w parze z gorączką, koniecznie zgłoś się do lekarza. Niestety, coraz więcej mówi się o tym, że powyższe problemy mogą utrzymywać się także długo po wyzdrowieniu.

Psychika

Z powodu COVID-19 cierpi nie tylko ciało, ale też dusza. Coraz odważniej badacze mówią o niepokojących objawach neurologicznych, które nie tylko pojawiają się w trakcie leczenia, ale też długo po jego zakończeniu.

Z prowadzonych badań wynika, że  wielu pacjentów, którzy przeszli Covid-19  zaczęło cierpieć na lęki,  bezsenność, depresję,  na zespół stresu pourazowego PTSD, a także na objawy zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.

Mózg 

Problemy neurologiczne mogą wynikać zarówno z długotrwałego stresu, bliskości śmierci, jak i uszkodzeń komórek powodowanych przez COVID-19, o których jeszcze niewiele wiemy. Koronawirus może uszkadzać nerwy obwodowe, co prowadzi do znaczącego spadku sił  organizmu.  Innym problemem związanym z pracą mózgu są dużo częstsze udary u ozdrowieńców, w szczególności u młodych ludzi.

Zakrzepy w całym organizmie

Gdy mowa o zakrzepach, nie sposób pominąć jednego z najbardziej niebezpiecznych powikłań związanych z COVID-19. Z prowadzonych badań wynika, że koronawirus może powodować zakrzepy w nerkach, jelitach, wątrobie czy mózgu.

Zakrzep, który nie zostanie wykryty w szpitalu, a ujawni się dopiero u ozdrowieńca poprzez oderwanie i zatkanie którejś z tętnic, może skończyć się tragicznie: amputacją kończyny, a nawet śmiercią.

Nerki

O uszkodzeniach nerek, tak jak o zakrzepie, ozdrowieniec może szybko się nie dowiedzieć. Dlatego tak ważna jest profilaktyka chroniąca przed zakażeniem, a gdy już się zakazimy – sprawdzenie stanu organizmu za pomocą badań po przebyciu choroby.

Płuca

COVID-19 pojawił się jako choroba związana z płucami i dopiero z upływem czasu okazało się, że oddziałuje też na inne organy. Nie znaczy to jednak, że oszczędza nasz układ oddechowy – wręcz przeciwnie. Problemy z wydolnością, zadyszka i ogólne pogorszenie stanu płuc pojawiają się zarówno u osób z poważnymi, jak i z łagodnymi symptomami choroby.

Co będzie dalej?

O długotrwałych powikłaniach wynikających z COVID-19 mówi się od jakiegoś czasu, jednak dopiero od niedawna lekarze biją na alarm. COVID-19 uszkadza nie tylko płuca, ale też inne organy. Objawy choroby widać nawet po dwóch miesiącach od wyleczenia. Czy ci z nas, którzy ich doświadczą, już nigdy nie wrócą do sprawności? Tego nie wiemy, ponieważ jest to zbyt nowy wirus i jeszcze zbyt mało czasu upłynęło, byśmy mogli jednoznacznie mówić o trwałych uszkodzeniach. Jednak już teraz wiemy, że bycie ozdrowieńcem wcale nie oznacza bycia zdrowym.

Dlatego tak ważne jest , abyśmy stosowali się do wszystkich obostrzeń mających na celu uchronienie się  przed zachorowaniem.

Bądźmy ostrożni i zachowujmy  wszystkie zasady bezpieczeństwa i profilaktyki . Nośmy maseczki, zachowujmy dystans społeczny, unikajmy miejsc w których są duże skupiska ludzi. Pamiętajmy o częstym myciu rąk i dezynfekcji .

 Nie narażajmy własnego zdrowia, które przecież jest dla nas najważniejsze.

 

Opracowano na podstawie: Portal Niepełnosprawni

 

 

 


Zobacz także: archiwum "Aktualności" (archiwum)...